| AAAA1Antona99565 a întrebat:

Am asa pe permis categoria AM, B1, B, C1, C m-au umplut astea de categorii cu noul cod rutier laughing. Care e faza am 19 ani si ceva si am prins noul cod rutier unde spune ca nu pot obtine carnet categoria CE daca n-am 21 de ani. Am traseu acum pe 15. 04. 2013 la categoria C1E. Din cate stiu eu, acum categoria E e categorie si vreau sa stiu daca pot conduce si ansamblu din categoria CE? adica Tir. Multumesc.

Răspuns Câştigător
11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cu categoria C1E nu poti conduce autovehicule pentru care se cere categoria CE, doar reciproca este valabila, cu categoria CE poti conduce autovehicule din categoria C1E.

| AAAA1Antona99565 explică (pentru Ioandelasal):

Eu te inteleg da e si alt aspect,. Categoria E e pentru remorci mai mari de 750 kg da, si categoria C e pentru masini mai mari de 7, 5 tone. C1E cum zice legea da drept de conducere pentru BE C1E si D1E daca ai D1 si 21 de ani. Eu cum am E adica pot conduce remorci mai mari de 750 kg si C masini mai mari de 7, 5 tone pot duce si CE. Eu la asta ma refer. Asta nu mi-e clar.

| Ioandelasal a răspuns (pentru AAAA1Antona99565):

Citeste Anexa la OUG 195/2002, astfel cum a fost modificata prin L.203/2012 si o sa-ti fie clar. Fiecare categorie este clar explicata in aceasta anexa.

| AAAA1Antona99565 explică (pentru Ioandelasal):

Categoriile B, C, D, E şi/sau B + E, C + E şi D + E cu categoriile BE, CE şi DE; Ceia ce inseamna ca E e categorie. Ar fi culmea sa pot conduce autovehicule de peste 7, 5 tone si sa nu pot sa pun remorca in spate doar pentru ca niste imbecili care traiesc si (sug) sangele de la noi, asa au vrut sa schimbe legea in timp ce se juca. Ma intreb asa daca eu tie iti vand o paine cu 2 lei si peste doua ore painea e 2, 6 lei vin la tine si iti cer diferenta ca altfel vezi tu? Pf numa la noi si cred ca prin Corea mai e asa ceva, Africa e ce sa mai mult peste happy

| AAAA1Antona99565 explică (pentru Ioandelasal):

Eu inteleg ca C1E e valabil in anumite conditii da nu zice nicaieri ca daca ai C pe permis si nai varsta de C da-l ai si vei alea C1E nu poti plimba in urma la C si o remorca de E mai mare de 750 kg asta ma omoara pe mine. Nu fac pe desteptu da chiar daca nu am pe permis voi avea CE tot ma urc pe tir, bag picioarele ce vina am eu ca ei is imbecili, n-am nici una.

| AAAA1Antona99565 explică (pentru Ioandelasal):

Imagineaza-ti o masin mare de 14 tone incarcata sa zicem cu indca 20 tone se poate am drept de a conduce masini pana la 80 de tone si peste 80 cu acordu la gabori si administratoru drumului asa si in spate o remorcuta de 750 dao dricu laughing

| AAAA1Antona99565 explică (pentru Ioandelasal):

Lasand gluma, uite ce scrie pe foaia de programare din dosar. Donmul... este programat pe data de 15.04. 2013 la proba de traseu categoria/subcategoria C1E SUCEAVA. Aia ma inhiba pe mine si ma arde

| Ioandelasal a răspuns (pentru AAAA1Antona99565):

OUG 195/2002 a fost modificata prin L.203/2012 tocmai pentru a ne alinia legislatiei CE.
N-are importanta ce credem noi, dura lex sed lex.

| Ioandelasal a răspuns (pentru AAAA1Antona99565):

Daca vrei sa te faci cu dosar penal pentru conducerea cu permis necorspunzator categoriei este strict treba ta, pedeapsa este de la 1 an la 3 ani inchisoare sau amenda de la 500 lei la 30.000 lei. Pesemne ai prea multi bani.

| AAAA1Antona99565 explică (pentru Ioandelasal):

Daca paramietarii nostri laughing imbecili happy nu ne lasa sa fin soferi de TIR, eu ma fac Parlamentar laughing