| NedeaAndrei a întrebat:

Vineri am avut sala pentru carnetul auto, am luat cu 26, si marti am orasul.Cum este orasul in comparatie cu sala,mai greu, mai usor? Subliniez faptul ca la condus nu am nicio problema, dar vreau sa aflu cam cat de exigenti sunt examinatoriihappy Mersi anticipatbig grin

Răspuns Câştigător
| 0rlando a răspuns:

"Cum este orasul in comparatie cu sala, mai greu, mai usor?"
Păi în primul rând, nu poți compara sala cu traseul, pentru că sunt complet diferite.
La traseu nu te întreabă nimeni absolut nimic, trebuie doar să conduci și atât.
Atâta timp cât nu faci vreo prostie monumentală, nu ai de ce să-ți faci griji.

| NedeaAndrei explică (pentru 0rlando):

Si cam cat dureaza?

| 0rlando a răspuns (pentru NedeaAndrei):

Asta depinde de câte mașini mai așteaptă după examinator, depinde cât de plictisit este el și depinde de cât de bine conduci tu.
Dacă faci greșeli minore, atunci examinatorul stă mai mult timp cu tine, ca să ai timp să mai încerci, cum ar fi la parcare, dacă nu îți iese din prima și examinatorul este de treabă, te lasă până reușești.
La mine a durat 5 minute, mai mult nu a fost nevoie, alții au mers și mai mult de 30 de minute, pentru că s-au blocat la parcare.

| NedeaAndrei explică (pentru 0rlando):

Ok,mersi multhappy!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Iti dau un sfat. Astazi sau maine citeste Ordinul MAI nr.268/2010, privind examinarea, in principal partea cu ce urmareste examinatorul si greselile care se puncteaza. Cauta sa nu faci greseli grave, mai ales de acelea de peste 20 puncte, care te elimina direct din examen.
Daca esti bine pregatit n-o sa ai probleme, indiferent de exigenta examinatorului. Fii calm si atent si sigur o sa reusesti. Succes!

| AgathaRo a răspuns:

Fii atent ca te poate intreba in legatura de bordul masinii. Era unu care a fost picat la traseu de 3 ori laughing. Aparatele, lumuniile martor, butoane. Succes la traseu si ai grija la accordarea prioritatii la pietoni si respecta traseul politistului.

| JulyStorm a răspuns:

Pentru barbati, problema e in general la sala. Traseul il iau mult mai usor.
Iar daca tu ai trecut deja cu 26 de sala... nu mai ai nici un motiv de ingrijorare.
Ai foarte mare atentie la pietoni si la acordarea de prioritate, iar daca iti cere sa opresti sau sa intorci, sa dai cu spatele, etc, uita-te bine in jur sa te asiguri ca nu esti in vreo statie de autobuz, la mai putin de 50 m de o intersectie sau pe sens unic, dupa caz. Uneori se mai tin si de capcane.
In principiu insa, va fi destul de usor.
Succes!