| anonim_4396 a întrebat:

Vreau să-mi cumpăr un Audi A4 B6 dar nu sunt hotărât ce motorizare să aleg. 1.8 T sau 1.9 TDI.
Dau fundă celui care îmi explică despre aceste două motorizări tot ce trebuie să ştiu.

Răspuns Câştigător
| Ensiferum a răspuns:

Plin de experti pe aici laughing ma bufneste rasul uneori. 1.8 Turbo motor foarte bun putin zgomot puternic dar dezavantaj consum mare. 1.9 tdi motor puternic rezistent, consum foarte mic, mai mic decat cel de" 1.6 benzina" cuplu bun, tot ce vrei dar intretinere mai scumpa, alegerea e a ta, in timp ajungi la aceeasi bani investiti. Eu le-am avut si le recomand pe amandoua desi as tinde mult mai mult spre 1.9 tdi care e sfant.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu-ti pasa de pretul benzinei, poti sa cumperi motoare de 1.9 sau chiar mult mai mari.
Daca stii ca nu-ti permiti, te orientezi la ceva foarte mic, de 1.6 eventual.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1.8T o sa consume mult urban. Extraurban e ok, il duci cu 7-8, daca nu mergi agresiv.
1.9 TDI era la origine un motor bun, dar au o caruta de kilometri.
Recomandarea mea este niciunul din cele doua.
Fugi de VAG.
Vectra C 1.9 CDTI in versiunea 150cp e mult mai ok.
Iar un inlocuitor la 1.8T ar fi motorul 2.0T de la Opel (Z20LET), mult mai potent, dar destul de 'papacios'.

| cealapamarin a răspuns:

Motorul bun sau perfect pe o berlina, este de 3000cmc, poti lua a4 3.0tdi, ii opresti egr si filtru de particule, eventual si clapetele de admisie, am eu 535d e60 si am cele mentionate de mai sus oprite si imi scoate 5/6 % consum si 8/9-150km/h

| Mihai1810 a răspuns (pentru cealapamarin):

Si ii dai tu bani de impozit? Nu toata lumea isi permite sa plateasca 3000 lei anual impozit pe un motor de 3000 cmc. Oricum un motor de 2000cmc benzina cu admisie si evacuare modificate si cu soft facut va da fum in nas la 535d-ul tau.