| aimullah123 a întrebat:

Salutare!
Mi-a derapat masina si am dat cu roata dreapta spate de o bordura destul de tare. Si s-a indoit ceva pentru ca imi sta roata inclinata. Ei bine, nu stiu cum se numeste piesa asta indoita pe care trebuie sa o schimb. Va las aici o poza poate siti voi cum se numeste ca sa o pot cauta pe internet.
https://i.postimg.cc/......3738-n.jpg

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Bratul care sustine axul pare sa fie afectat - nu se indreapta, se cere una noua pentru schimbat

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Care piesa este indoita? Acolo sunt mai multe piese,bare,telescop etc.
Daca roata sta rau de tot in afara,ar fi bine sa schimbi toata suspensia pe partea aia,inclusiv telescopul.
Dar prima data schimba doara ce se vede ca este indoit,asa ai spus ca piesa indoita,sau la ce anume ai facut referire.
Te uiti la toate barele alea si poti sa iti dai seama care din ele este indoita sau rupta.O inlouisti cu una noua,apoi faci geometria,dar spui aluia sa iti zica sigur daca merge facuta sau nu,sa stii daca doara aia a fost problema
Geometria unei masini nu iese daca o singura piesa este defecta,indoita,sau mai stiu eu cum,nu are cum sa fie facuta,mai ales astea ce se fac pe calculator.
De regula multe piese din suspensie nu-s drepte,ma refer sa le poti vedea car fi indoite,asa ca nu prea stii sigur care ar fi buna sau rea.
Dar daca sta roata in afara,trebuie urcata masina pe lift si verificat,dar sa o verifice cineva care se pricepe, care stie la ce si unde sa se uite.
Asa din poza ta ce se poate spune? Mai nimic.
Si tu ai putea sa iti dai seama, te uiti la roata ailanta care este ok si vezi cum ar trebuie sa fie fiecare piesa, apoi poate iti dai seama care este rea.
Faci apoi poza, dai cu ceva vopsea alba pe acea piesa sa se vada in poza care este si dupa arati, atunci stie omu ce sa iti zica ce nume are.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Punte?
basculă spate?