| SchooB a întrebat:

Mergeam cu masina si ca sa evit un caine, am tras mai brusc de volan si masina a inceput sa derapeze (afara ploua destul de tare si soseaua era uda) nereusind sa o redresez imediat, in zig-zag-ul meu am lovit cu spatele un copac de pe marginea din dreapta (copacul nu avea nimic) si mi-a cam facut spatele praf... In plus pe dreapta era si bordura inalta si am lovit si jantele si roata din fata, dreapta e optata...
Ce ar trebui sa fac?
Sa merg la politie?
Si daca da, iau amenda mare?
De retinut... Nu am lovit alt participant la trafic sau vreo masina stationata... Am fost numai eu si copacul.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este obligatoriu sa mergi la politie, in 24 de ore, pentru a obtine dovada de reparatie. Daca n-ai lovit pe nimeni si copacul n-are nimic nu ai savarsit vreo contraventie si nu o sa fii amendat, doar va trebui sa-ti platesti reparatia, asta daca n-ai asigurare CASCO.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O excursie pe la politie cam trebuie pentru autorizatia de reparatie si posibil si o amenda pentru neadaptarea vitezei la conditiile de trafic.

daca ai casco rezolvi direct cu asigurarile

| Dintrebare a răspuns:

Mergi la politie pentru dovada de reparatie de care e nevoie la orice service auto.
Teoretic dovada trebuie luata in maxim 24 de ore de la accident.
Cam asta e. Si mai ai nevoie de bani. Din cate spui, masina e avariata rau, deci cam multi bani

| 7octombrie a răspuns:

Ce pot sa-ti spun sigur este ca in 30 de zile trebuie sa-ti repari masina! De mers la politie sa anunti, nu trebuie.