| Aur8999 a întrebat:

Vă salut,din neatentie, certandu-ma cu prietena la tel, am alimentat un hyundai elantra 2017 1, 6 16v cu motorina, precizez ca bagasem vreo 7 litri pana sa realizez. Initial am vrut sa nu pornesc motorul, dar fiind la mama dracu nu am avut de ales, asa ca am bagat peste 30 L benzina 98....am facut bine? Astept pareri si sfaturi.Multumesc!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, cand ajungi la o statie de petrol NU ai voie sa tii telefonul deschis in apropierea statie de petrol, pentru ca risti sa-ti explodeze in cap.

In al doilea rand, niciodata cand faci un lucru, nu-l fa si pe al doilea in acelasi timp, ca barbatii nu-s capabili sa faca 2 lucruri concomitent.

Cat priveste motorul alimentat cu motorina, nu ar trebui sa fie o problema foarte mare, mai ales ca ai pus destula benzina peste ea, ca sa o dilueze, dar cine stie, vezi tu pe parcurs cu functioneaza motorul sau daca se ineaca.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ar trebui sa fie probleme. Mai baga constant benzina sa diluezi cat mai mult ce e in rezervor.

| gheorghe699 a răspuns:

Este ok, nu esti singurul si eu am patit, eu am bagat vreo 15 litrii, am procedat ca si tine am facut plinul cu benzina, apoi am tot completat cu benzina CO98, TOTUL A FOST OK, DAR GRIJA SA NU MAI REPETI.

| Aur8999 explică (pentru gheorghe699):

Totul se datoreaza faptului,ca am detinut numai masini pe diesel, cea pe care o am acum e noua, benzina, inavatat mereu diesel, diesel.....si neatentia, in fine va multumesc de raspuns!