| Cichidana_Indira_1958 a întrebat:

Vrea cineva sa scrie explicit toate manevrele de pornire,conducere,oprire a unei masini? Pt incepatori ca mine e important, fac scoala de soferi pentru categoria b, multumesc!

1 răspuns:
| farryx a răspuns:

In primul rand cand te urci la masina trebuie sa iti asezi scaunul dupa bunul plac ca sa stai cat mai comod, apoi oglinzile. Daca e benzina poti pune o singura data contactul si sa ii dai cheie, daca e diesel masina poti pune de 2 ori contactul si apoi sa ii dai cheie, pentru ca sa se incalzeasca bujiile. Dupa ce a pornit masina te obisnuiesti cu acceleratia (difera distanta de raspundere a acceleratiei de la masina la masina) apoi calci ambreajul sa te obisnuiesti cu duritatea lui. O bagi in prima viteza si cu frana de mana trasa dai drumul usor la ambreaj pana incepe sa cupleze. Exersezi pana te acomodezi cu ambreajul si acceleratia si dupa poti da drumul la frana de mana si ii dai usor dupa in fata, in spate... miscarile astea de baza, ca dupa in mers e mai usor. Pentru oprire completa doar calci ambreajul (ca sa nu moara motorul) si frana. In mers folosesti mai mult frana de motor, adica doar ridici piciorul de pe acceleratie cat timp ea e in viteza. Cam astea sunt miscarile "basic" pe care trebuie sa le stii, restul le inveti prin practica. Succes la examen big grin