| betty17 a întrebat:

Am parul natural saten inchis. As vrea sa il vopsesc satenul cel mai deschis. A incercat vreo fata, acasa, nu la salon... a iesit ceva? Am auzit de syos decolorantul ala ca ar fi bun, dar nu stiu sigur.

Răspuns Câştigător
| Just0a0dream a răspuns:

Buna.
Nu te sfatuiesc sa te decolorezi,decat daca vrei sa obtii o nuanta cu mult mai deschisa(blond mediu,blond deschis). Decolorantul chiar arde foarte tare parul, mai ales daca este subtire, si iti zic asta din proprie experienta. Poti experimenta daca parul iti permite, dar chiar si atunci, de la saten inchis la saten deschis sunt 2 tonuri, de ce sa te decolorezi, cand poti obtine ceea ce vrei din vopsea? Daca te decolorezi, oricum va trebui sa te vopsesti dupa pentru ca de obicei decoloratia nu iese uniforma. si lasa parul tern si fara stralucire, nu ii da o nuanta anume cum face vopseaua si iti da tente de portocaliu si galben.Cel mai bine iti iei o vopsea mai deschisa un blond inchis (nr 6 pe cutie, maxim 7). Aplici vopseaua pe par si o lasi cat este nevoie 20-30-40 de minute, iti vei da seama pentru ca vei urmari mereu progresul, iar cand crezi ca ai obitnut nuanta dorita te speli.Este cel mai bine asa, iar rezultatele sunt mai sigure decat cu pudraDaca nu iti place cum a iesit si vrei un ton mai inchis sau mai deschis foloseste un nuantator sau o vopsea permanenta peste 2 saptamani.Mai bine te vopsesti de 2 ori decat sa te decolorezi si vopsesti, nu se merita pentru o deschidere de 2 tonuri.

2 răspunsuri:
| Morenna10 a răspuns:

Eu am incercat cu vopsea si a iesit, dar am ales o nuanta foarte deschisa

| alicejohn a răspuns:

Si eu am auzit de acel syoss vibrant colors si as fi curioasa cum este. in rest, se mai poate face decolorare sau o vopsire cu un blond deschis, dar nu prea e recomandat sa le faci acasa...