| Alexa31Alexa a întrebat:

Am o problema... am 12 ani si am o nunta sambata. M.am epilat prima oara cu crema de la Farmec si ziua urmatoare m.am mai facut putin cu big-ul sa se i-a complet parul. Ca sa se i-a bine, bine am pus sapun lichid. dupa vreo 3 ore au aparut niste bubite mici rosii pe picioare si am pus crema.ce remediu au?
Funda :*

Răspuns Câştigător
| PinkPanther001 a răspuns:

Aplică gheaţă pe piele, imediat după epilare. Gheaţa va contribui la reducerea disconfortului provocat de smulgerea firelor de păr şi va reduce roşeaţa.Masează-ţi zonele proaspăt epilate cu ulei din arbore de ceai (tea-trea oil). Extras dintr-un arbore australian, acest ulei ajută la reducerea inflamaţiilor şi la vindecarea rănilor deoarece are proprietăţi puternic antiseptice. Dupa epilare, evita sa-ti cureti picioarele cu sapunuri dure sau cu lotiuni exfoliante cel putin 24 de ore, pentru ca poti inrautati si mai mult iritatia si chiar poti sa cauzezi durere in zona respectiva. Este indicat sa faci doar un dus racoritor ca sa calmezi zona iritata.

| Alexa31Alexa explică (pentru PinkPanther001):

Multumesc. Insa, sa zicem, ca au trecut minim 20 de ore de la epilare si au aparut pe picioare mai sus si..au trecut, nu mai sunt, dar ma mananca usor si parca se vad buburuze ca niste pete rosi pe piele...Ce sa fac in situatia asta? Chiar daca nu le mai am sa pun gheata?

| PinkPanther001 a răspuns (pentru Alexa31Alexa):

Daca au trecut 20 de ore poti sa folosesti o crema hidratanta. Roseata si bubitele dupa epilare trec in 2 zile. Asa mai patesc si eu

3 răspunsuri:
| Alexa31Alexa explică:

Ok. Mersi. Sper sa treaca pana sambata :*:*