| Jdjsnshxjxjshdhx a întrebat:

am o problema cu parul meu. E foarte ars dar nu numai din cauza la placa,el e foarte subțire de cand ma stiu si are o tendința de ars chiar daca nu i dau cu placa si il tund. Stie cineva câteva tratamente pentru par? Am auzit ca uleiul de argan face bine, voi ce ziceți?

7 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Niciun tratament nu o sa iti repare firul de par, pentru ca ar insemna sa ii modifice structura; niciun produs nu iti poate lipi parul acolo unde el s-a despicat. Sunt uleiurile speciale pentru par(dove, avon, l'oreal samd) care contin si silicon (dimethicone la ingrediente) si dau parului un aspect mai putin deteriorat, dar nu il repara. Dupa ce te-ai spalat si s-a dus produsul, dispare si efectul. Probabil parul tau e mai uscat, de aceea trebuie sa folosesti produse hidratante, inclusiv samponul. O data sau de doua ori pe saptamana fa-ti masti din ulei(masline, cocos, argan, chiar le poti combina) si stai cel putin 2-3 ore cu uleiul pe par, iar cand folosesti ceva care implica o temperatura mare, inclusiv uscatorul, aplica o protectie termica inainte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anamariarot):

Dimethicone este un silicon insolubil în apă și cu timpul îi usucă părul pe interior.
O să îi facă cu mult mai rău.
Și îngrașă părul și mai repede.

| anamariarot a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca e insolubil, cheratina(despre care stim ca e prezenta in firul de par in cantitate mare) nu ii va permite patrunderea in interiorul lui, pentru ca e impermeabila, iar uleiurile de par nu se aplica de la radacina ca sa ingrase parul, ci maximum de la jumatate in jos daca nu doar pe varfuri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anamariarot):

Știu. De acord cu tine.
Tocmai la asta mă refeream.
După un timp după ce nu îl mai folosește, o să apară tot cu rădăcinile okay și restul praf.

| anamariarot a răspuns (pentru anonim_4396):

Mie nu mi se pare ca la un timp dupa folosire, ci chiar dupa spalare cand produsul e curatat din par, dar am mentionat treaba asta din primul raspuns pe care l-am dat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să te tunzi la chelie, fără placă și să-l îngrijești cum trebuie ( ritual de spălat + măști periodice )

| Osd a răspuns:

Uleiul de ricin este foarte bun pentru regenerare.