| Cassssy a întrebat:

Buna am si eu o intrebare pentru voi. Nu sunt foarte grasa dar as vrea sa slabesc in 2 saptamani 5-6 kg. Actuala mea greutate este de 60 kg. Stiti vreo dieta care sa necesite 2 saptamani si sa dea rezultate favorabile in timpul acesta?

8 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Ce vârstă şi ce înălţime?

| RandomGirl a răspuns:

Ai putea incerca un regim disociat care nu este atat de sever si chiar da rezultate! Eu l-am incercat si intr-o saptamana am slabit 3kg lejer cu doar putina miscare(mers). Este asa:
In prima zi cartofi fierti(poti sa pui si putina sare nu ai limita dar nu este cazul sa exagerezi)
In a II-a zi muschi de vita fiert( eu niciodata nu am mancat pentru ca nu imi place si am repetat prima zi)
In a III-a zi grepfruit(toata ziua, eu am adaugat si putina miere pentru ca nu prea imi place gustul)
In a IV-a zi iaurt( ar fi preferabil un iaurt slab dar eu am mancat iaurt de fructe pentru ca am zis ca este o zi de rasfat :D)
In a V-a zi peste fript sau fiert( eu am mancat ton de lene...)
In a VI-a zi iaurt+2 oua fierte( poti sa mananci cat iaurt vrei)
In a VII-a zi pui(fript sau fiert cum doresti tu dar sa ii dai jos pielita)
Pe langa asta nu am mai mancat dupa 6 si in fiecare zi am facut miscare(mers pe jos), iar in 3 zile am facut aerobic timp de 1 ora.
Chiar sper sa te ajute! Sa stii ca prima oara cand l-am tinut strict(mergeam si la sala) am slabit 5kg!
Ai grija dupa ce ai slabit ce mananci sa nu ti se depuna la loc si chiar dublu, important e sportul daca te duci la alergat macar o data pe saptamana pentru inceput o sa te simti bine si o sa te mentii in forma.
Inca un pont: bea multa apa pana la 2l daca poti si incearca sa bei un pahar inainte de masa si dupa masa, chiar te va ajuta la digestie.
Asta este o dieta rapida si te sfatuiesc sa nu o tii mai multe saptamani in sir pentru ca o sa ai carente de sanatate, iti spun din proprie experienta ca dupa 3 saptamani am avut ameteli dar am slabit ~8kg.
Poti sa o tii de mai multe ori dar macar cu 2 saptamani pauza.
Si mai stiu dieta asta http://www.garbo.ro/comunitate/forum/view_topic/4964/dieta-9-9.html dar nu am incercat-o...

| Cosmin86 a răspuns (pentru RandomGirl):

E stupid sa slabesti cu putina miscare, slabit sanatos si sa arati bine se face cu efort ca lumea. cand slabesti fara efort => un corp praf.

SI 3 kg / sapt e prea mult, ar trebui sa eviti asemenea diete, sunt destul de periculoase, slabit sanatos = 2 sau 3 kg pe luna, NU pe sapt

| RandomGirl a răspuns (pentru Cosmin86):

Clar nu ai citit tot ce am scris eu, am zis ca am facut si aerobic in 3 zile din saptamana nu m-am bazat doar pe mers, i-am recomandat exercitii usoare pentru inceput.
Si in plus sunt constienta ca nu e sanatos si de acea am avertizat-o sa nu o tina mai mult de cateva saptamani, pentru ca pe pielea mea am suportat consecintele.
Ea a intrebat de o cura rapida si eu i-am dat-o!
Daca esti atat de bun la dat sfaturi de ce nu i-ai recomndat tu o dieta, ci te certi cu noi, utilizatorii care i-am oferit cateva sfaturi? Bune, rele, e decizia ei, nu am obligat-o sa faca nimic!

| danteewerr a răspuns:

Nu există dietă minune. Există doar mișcare, somn bun, multe lichide și o mincare bogată in proteine bune, adica banane etc. Deci o dietă minune nu există decăt cu riscul să te imbolnăvești grav de tot. Fă mișcare multă, sport, sunt o mie de metode, dar sportul necesită efort și romanul este prea comod, este prea greu să te dai jos din pat să alergi să faci mișcare etc. Iti scriu din proprie experienta! :laughing

| Pupixdulcik a răspuns:

Mananca fara paine si doar o data pe zi mancare gatita dimineata un bol de lapte cu cereale si seara o salata pana in ora 18 si dupa nu mai mananci sau bei nimic funda?:*

| Pupixdulcik a răspuns:

Nu manca paine, seara o salata, dimineata cereale cu lapte (dietetice) o data pe zi mancare gatita si sa nu mananci nimic dupa ora 18 sau sa bei

| Cosmin86 a răspuns (pentru Pupixdulcik):

De ce sa nu mai manance dupa ora 18? termina cu aberatia asta