| clariee07 a întrebat:

de 2 ani am acnee, am 14 ani, am fost la dermatolog si am folosit Zynerit, mi-au trecut dar au aparut iar si acum nu mai are efect, am dat cu pasta de dinti amestecata cu bicarbonat seara si face si mai mult rau si ma ustura cosurile de la ea, am aproape peste tot, ce as putea sa fac sa imi treaca? Sunt unele mari iar unele sun cu puncte negre si daca le scot e ceva tare. Va rog ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
| Kandia15 a răspuns:

Du-te la un dermatolog, cel mai bine! Asa e adolescenta! Asa eram si eu in clasele 5-8 ( aveam multe cosuri marunte). Si normal, voiam sa dispara. Am incercat tot felul de remedii naturale cum ar fi: Miere, miere cu scortisoara, zeama de lamaie, zeama de castravete, aspirina dizolvata in apa, argila, bicarbonat de sodiu, albus de ou, galbenus de ou ( la galbenus chiar mers, dar nu facea MARI minuni). Am incercat o gramada. Si dupa ce am vazut ca nu prea merge cu retete naturale, m-am dus la farmacie si am luat Brevoxyl ( eu stiu ca inca mai e pe piata, dar trebuie sa il comanzi de la farmacie, habar nu am laughing ),, lotiune micelara si Maskream ( daca se scrie asa). Si sapun protex. Chiar a mers, cosurile nu mai erau asa pronuntate.

-
Dar dupa ce am terminat tratamentul iar imi apareau.
In concluzie, nu poti face nimic ca sa scapi de cosuri. Trebuie sa astepti pana trece pubertatea. La mine nu a trecut inca ( trec in clasa a 9a ), dar nu mi-am mai dat cu nimic pe fata, si vad ca din contra, e mult mai bine. Imi mai apar 2 cosuri foarte rar. Ma dau doar cu sapunul protex seara si dupa aplic o crema hidratanta. Nimic special ( insa trebuie neaparat sa te demachiezi, asa cum fac eu, sau cu un demachiant special). Succes big grin

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu iti recomand isotrexin gel si nu mai folosi zynerit ( e pe baza de alcool, nu face bine la ten. ti se imbata tenul si face mai multe cosuri :)) ) si nici pasta de dinti pentru ca agresezi tenul. Ai grija la alimentatie, fara prajeli, ciocolata ..totul cat mai sanatos si cat mai multe fructe si legume etc. Poti sa citesti si pe www.pasagera.ro mai multe sfaturi si recomandari pentru acnee ( sunt multe postari despre acnee ) si ii poti cere sfatul si ei ce ar considera ea sa folosesti si eventual sa adaugi si o poza ca sa-si dea seama mai bine.

| Frumystefy a răspuns:

Pai intr-o dimineata de sambata, cand esti liber/a sparge-le pe cele care poti sa le spargi ( dupa ce a iesit infectia lasa sa iasa si sangele ca nu e tocmai curat nu o sa curga mult) ( cele negre cand le spargi au o infectie tare si galbena daca tot ai spus ca au ceva tare)
Seara cand s-au uscat si ti-a ramas doar semnele, cu APA OXIGENATA ( pe care o poti lua din orice farmacie si e si foarte ieftina ) si cu dischete de vata. iei o discheta o inmoi in apa oxigenata si o lasi 5 minute pe zona cu cosuri se usuca si dimineata nu mai ai aceeasi problema. Continua asa in fiecare seara si o sa iti treaca

| TheoP a răspuns:

Eu am folosit dimineata isotrexin si seara skinoren plus sapun de fata. Eu am avut reteta si au fost gratis, dar fara sunt putin cam scumpe insa pe mine m-au ajutat foarte mult. Am fost undeva pe 20 la doctor si pe 10, luna urmatoare, deja am inceput sa vad rezultate

| Robert_Emanuel_Nagy_1998 a răspuns:

Am folosit si Zynerit si tot felul de creme scumpe, si m-am spalat si cu sapun Protex dar nici un efect, Iti recomand sa folosesti pastile, pentru ca problema ai din interior, din organism, iar cremele nu o sa aiba nici un efect si du-te la un doctor cardiolog sa vezi daca nu ai si cu tensiunea. Eu am si tensiune ridicata si cosuri de 3 ani, acum am 17, ti-as zice cum se chemau pastilele pe care le-am folosit dar nu mai stiu, era ceva de genul Uruagunan parca, pastile pe care le iei timp de 6 luni iar apoi faci o pauza un timp! Si ati recomand sa nu mananci alune, seminte si sa nu fumezi sau sa fi stresat. Mult Succes!

| Kandia15 a răspuns (pentru Robert_Emanuel_Nagy_1998):

Nu trebuie sa ia pastile! Stii ca pastilele nu sunt bune? In niciun caz pastile! Plus ca dupa iar ii apar.

| Kandia15 a răspuns (pentru Robert_Emanuel_Nagy_1998):

Du-te la un dermatolog, cel mai bine! Asa e adolescenta! Asa eram si eu in clasele 5-8 ( aveam multe cosuri marunte). Si normal, voiam sa dispara. Am incercat tot felul de remedii naturale cum ar fi: Miere, miere cu scortisoara, zeama de lamaie, zeama de castravete, aspirina dizolvata in apa, argila, bicarbonat de sodiu, albus de ou, galbenus de ou ( la galbenus chiar mers, dar nu facea MARI minuni). Am incercat o gramada. Si dupa ce am vazut ca nu prea merge cu retete naturale, m-am dus la farmacie si am luat Brevoxyl ( eu stiu ca inca mai e pe piata, dar trebuie sa il comanzi de la farmacie, habar nu am laughing ),, lotiune micelara si Maskream ( daca se scrie asa). Si sapun protex. Chiar a mers, cosurile nu mai erau asa pronuntate.

-
Dar dupa ce am terminat tratamentul iar imi apareau.
In concluzie, nu poti face nimic ca sa scapi de cosuri. Trebuie sa astepti pana trece pubertatea. La mine nu a trecut inca ( trec in clasa a 9a ), dar nu mi-am mai dat cu nimic pe fata, si vad ca din contra, e mult mai bine. Imi mai apar 2 cosuri foarte rar. Ma dau doar cu sapunul protex seara si dupa aplic o crema hidratanta. Nimic special ( insa trebuie neaparat sa te demachiezi, asa cum fac eu, sau cu un demachiant special). Succes big grin

| zmotocel13 a răspuns:

Hmmm, chestia asta cu cosurile in adolescenta este destul de complicata... Am fost acolo si stiu cum este. Poti atenua aparitia cosurilor, in sensul sa le estompezi, sa incerci sa apara in numar mai mic, dar pana nu trece aceasta perioada... nu cred ca vor disparea.
In primul rand, trebuie sa cureti fata, dimineata si seara, sa iti atingi fata cu mainile cat mai putin, sa iti dezinfectezi ecranul telefonului cat mai des ( ecranul il lipesti de obraz si transmiti bacterii care infeceteaza ), sa mananci fructe si legume, in special legume, in stare cat mai naturala ( fara a fi fierte, prajite ), sa incerci pe cat posibil sa renunti la zahar, la mancarurile procesate...
Incearca sa nu inghiti medicamente...
A, si sa nu uit... am observat ca daca beau ceai verde, fara zahar, neindulcit, acest lucru ma ajuta... detoxifica organismul. Nu ceai verde antiadipos sau pentru slabit, ceai verde normal. Eu cred ca pana la urma conteaza ca beau ceai, nu neaparat ca este verde.
Uite aici cateva articole. Sper sa iti fie de folos. Succes :)!
http://trenda.ro/frumusete/ingirjirea-tenului/