| AnaisC a întrebat:

fetele. Am o intrebare legata de ceara depilatoare. Eu pana acum m-am epilat doar cu ceara clasica, dar acum vreau sa trec la ceara depilatoare elastica si nu stiu cum se topeste. Pe cea clasica o topeam normal in cutiuta de metal in care o cumparam, pe asta elastica pot sa o topesc intr-un ibric pe foc? Mentionez ca nu vreau sa-mi cumpar aparat din acela de topit ceara, daca se poate in ibric sau intr-o cutiuta de metal pe foc ar fi perfect. Mersi!

2 răspunsuri:
| GabyAlexa a răspuns:

Ceara depilatoare elastica se poate incalti intr-un ibiric pana cand tot continutul devine lichid(lipicios ca mierea). Cand ceara a ajuns la temperatura corecta, testati toleranta pe o portiune mica a pielii dumneavoastra. Dupa ce ati testat temperatura, aplicati ceara cu o spatula in sensul cresterii firului de par. Dupa ce s-a intarit, smulgeti rapid si brusc in sensul invers cresterii firului de par cu ajutorul benzilor depilatoare.

Sper ca te ajuta. XD

| AnaisC explică (pentru GabyAlexa):

Deci se poate, perfect. Ma gandeam sa nu ajunga cumva la o temperatura mai mare daca o topesc in ibric si sa se strice. Mersi happy