| ZuzyGirl a întrebat:

Buna,fetelor! Am o nelamurire:pudra se da peste fondul de ten ca sa finisezi machiajul sau poti da il dai ....ca pe un fond de ten pudra(adica direct pe piele)? Multumesc! happy

7 răspunsuri:
| adorciocolata a răspuns:

Pudra se aplica dupa ce te-ai dat cu fond de ten pentru a finisa machiajul de baza. Mai este si un fond de ten de tip pudra care este destinat tenului gras si nu se mai aplica o alta pudra dupa asta. Sper ca te-am ajutat!

Răspuns utilizator avertizat
| anss23 a răspuns:

De obicei se aplică peste fondul de ten pentru a-l uniformiza dar îl poţi folosi şi direct pe piele, dacă ai tenul grashappy

| faramatania a răspuns:

Pudra se poate aplica şi peste fondul de ten,pentru o mai bună acoperire,dar în acest caz,tenul se încarcă inestetic,se poate aplica şi peste o cremă,dar şi în acest caz tenul se încarcă,iar pudra îşi poare schimba uşor culoarea(devenind ori mai închisă,ori mai roşiatică,şi nu prinde uniform),preferabil este (dacă tenul este perfect, şi nu necesită o acoperire prea mare)să fie aplicată direct pe ten. Efectul de mască dispare, iar tenul pare chiar natural, cu o pudră de calitate, pare chiar de porţelan.

| Xenya a răspuns:

Se poate folosi in ambele feluri happy

| adrykiba a răspuns:

Cu pudra poti sa te dai si fara fond de ten dar, ca pudra sa reziste mai mult te poti da cu o crema de fata mai intai apoi cu pudra.

| Camelia674 a răspuns:

Categoric o poti folosi in ambele feluri. Eu iti recomand fara fond de ten ca sa nu incarci prea tare tenul.