| anonim_4396 a întrebat:

Buna fetelor! Cum este mai bine : ciclul sa tina mai mult sau mai putin? Fundaa. love struck multumesc.

Răspuns Câştigător
| Emeraude a răspuns:

Cred ca te referi la perioada de menstruatie, in care elimini sangele cu toxine din corp. Perioada de ciclu, dpdv al confortului fizic, ar fi optim sa fie cat ma indelungata, de la 18 la 35 de zile.Ciclul reprezinta perioada de la prima scurgere menstruala de pe o luna pana la prima scurgere menstruala din a doua luna, iar menstruatia reprezinta perioada in care corpul elimina sange.
In opinia mea, nu exista un numar de zile optim, fiecare organism isi alege perioada de care are nevoie. Si degeaba te tine 3 zile in care te doare de simti ca mori, cand poti sa ai 5-6 zile in care sa nu ai niciun disconforthappy.
La mine dureaza 4 zile si cred ca e ok, nu am probleme cu durerile menstruale, imi pot continua activitatile zilnice in mod normal.happy
Succes, pa-pa!

6 răspunsuri:
| blackspell a răspuns:

Mai putin ca te simti tu mai in siguranta, scapi mai repede, mai mult, se curata organismul mai bine! dar fiecare organism isi alege cat are nevoie.

| Zenithf a răspuns:

Ce confunda gagicile ciclul cu menstruatia. Ciclul normal este de 28-29 de zile. Ar fi mai "bine" sa fie mai lung, dar creste riscul de a face chisturi ovariene, poate si alte afectiuni.
Mentruatia normal este sa tina 3-5 zile, sa doara un pic in prima si a doua zi, cel mai bine este cand durerea poate fi suportata fara ajutorul calmantelor.

| Anonima_9977 a răspuns:

Mai putin este bine pentru tine, dar se zice ca sanatos este mai mult pentru a elimina cat mai multe toxine din corp acumulate in sangestraight face
Pe mine ma tine 7 zile si curge destul de mult dar nu ma pot plangehappy

| Aleeeeeeee a răspuns:

Nu stiu, cred ca mai putin. Eu 3 zile sunt, in prima zi imi curge mult sad, a doua mai putin iar a treia aproape deloc happy

| Dena01 a răspuns:

Depinde de organism. Unora le dureaza mai putin, altora mai mult. Nu cred ca este un caz ideal, gen, oo, ar trebui sa iti dureze mai putin! Depinde de organismul fiecaruia, cum se comporta.Nu exista un tipar clasic.

Eu asta stiu. Si mai stiu ca nu sunt nici medic! :*

| andradat a răspuns:

Acolo depinde de fiecare fata in parte. Mie una imi tin stopul 4 zile, prima curge foarte putin, a doua simt ca sunt in iad, a treia deja pot purta tampon zilnic iar a patra curge doar de dimineata. Consider ca este mai bine sa tina ciclul mai putin deoarece este incomod cand esti pe stop, mai ales vara cand sunt caldurile imense. happy
Dar poate, nu stiu zic si eu, este mai bine sa iti curga mai mult deoarece tu in zilele alea elimini sange folosit si inutil care se afla in corpul tau, si poate este bine sa elimini mult, nu stiu. happy
Succes pupici, funda?blushing