| anonim_4396 a întrebat:

Buna, ieri m-am jucat gardiana intr-un cartier si am intrat intr-un gard neruginit dar era lustruit rosu si am 5 taieturi adanci pe picior, dupa o ora am ajus acasa si am dat cu spirt. Parintii mei nu stiu ca sunt julita/ taiata de gard si azi este un pic vanat in zonele taiate, ce sa fac? Mi-e frica sa le spun parintilor mei ca nu ma vor mai lasa afara cu prietenii si nici nu vreau sa fac antititanus.
Dau funda

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Urgent la spital sa ti se faca vaccin antitetanos!
Cu asa ceva nu se glumeste, mai ales ca defintectia ai facut-o foarte tarziu, la 1 ora dupa ce te-ai taiat, timp in care, piciorul deja s-a infectat.
Daca nu o faci imediat, vei vedea cum maine este piciorul rosu si poimaine este vanat si ajungi la urgenta cu febra mare si sper sa ti-l salvezei, daca nu ajungi sa ti se invinteeasca si sa-l taie.

| Maria12340036 a răspuns (pentru Violleta2022):

Dar unde sunt taieturile ma doare dar s-a format un fel de crusta mai trebuie sa merg?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Maria12340036):

Bineinteles ca trebuie sa ajungi de urgenta la spital.
Ce importanta mai au prietenii tai, daca tu vei sta luni bune in spital si vei suferii, doar pentru ca ti s-au infectat ranile?
Stii ca ti se poate taia piciorul, daca faci septicemie?

| Maria12340036 a răspuns (pentru Violleta2022):

Mulțumesc am mers sa fac antititanus