| dulcikata17 a întrebat:

Ma voi duce in vacanta 15 zile unde e piscină, etc..intrebarea este:voi in special fetelor cu ce va epilati jos? Inclusiv în zona stinghei unde firele de par se pot observa ..as putea cu lama, cu crema dar nu stau la fiecare 4 zile cu crema, rade, rade, rade..as prefera sa n-am grija epilarii cât sunt plecată...Si mi-as dori acasa cu ceara tradionala sa cumpăr din acelea parafina cu aparat. merita? Am totusi pielea sensibilă dar nu vreau ca epilarea in vacanta sa-mi dea dureri de cap. Daca voi va luati cu ceara cu ce va dati sa nu va iritati si sa nu va doara?

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu zic să te duci la salon dacă vrei cu cearcă că e destul de greu de luat păru ăla fiind foarte gros.

| whatevernvm a răspuns:

Eu ma fac cu lama când merg la plaja și nu am probleme, în zona intima ma refer. Pentru ca e mai puțin dureros decât orice altceva și dacă apare după câteva zile durează maxim 5 minute sa ma fac din nou.
În celelalte zone ma fac cu epilatorul.

| gabicoo a răspuns:

"Unde sunt piscină"?
"Aoleu" limba română!

| bbnnmm a răspuns:

Epilatorul
- firele de păr sunt îndepărtate complet, rezultatele se mențin timp de 2-3 săptămâni, sunt rapide, pot fi folosite chiar și la duș
- nu este la fel de eficient dacă firele de păr sunt foarte scurte.

Epilarea cu ceară
- este cea mai eficientă metodă de epilat şi este cea care te ajută cel mai mult la rărirea firelor de păr
- rezultatele se mențin 3-4 saptamâni.

Eu folosesc ceara pentru epilat, iar părul s-a rărit foarte mult și crește mai încet. Când am început să mă epilez cu ceară, mă făceam în fiecare lună, iar acum părul crește abia după 2 luni.
Pentru calmarea pielii după epilat poți folosi uleiuri/creme hidratante.