| anonim_4396 a întrebat:

1.Din ce este format un machiaj corect? Adica ce produse trebuie sa folosesc?
2.Cum se aplica fondul de ten pe fata adica ce trebuie sa mai aplic inainte sa il aplic pe fata si cu ce il pot sterge de pe fata?
Funda pentru cel mai bun raspuns!

2 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Un machiaj corect include mai multe produse, dar cu mare grija sa fie selectate pentru nevoile tenului tau, adica in functie de tipul lui(uscat, gras, normal, mixt) si in functie de momentul zilei. Pentru machiajul fetei se incepe de obicei cu o baza de machiaj, dar iti recomand sa o folosesti doar la ocazii cand ai nevoie sa iti reziste fondul de ten mai mult timp, pentru ca bazele de machiaj/primerele contin silicon, infunda porii, ceea ce va duce la aparitia punctelor negre sau a cosurilor. Pentru uz zilnic poti folosi o crema hidratanta, dar care sa se absoarba foarte bine in piele, pentru ca daca e grasa nu iti va rezista machiajul si nici nu se va aseza bine. Apoi folosesti un corector solid pe zonele cu probleme(cosuri, pete) si pe deasupra un fond de ten. Fondul de ten poate fi cu acoperire mare(recomandat pentru machiajele de seara/ocazie) sau cu acoperire mica/medie, pentru folosirea zilnica. Nu te "aventura" sa folosesti unul greoi de zi cu zi, pentru ca in lumina soarelui tenul arata incarcat si capata un aspect de masca. Pana inveti sa iti alegi nuanta corecta de pe net(in cazul in care vrei sa comanzi online), te sfatuiesc sa mergi in magazin. Nu se testeaza pe mana, ci la linia maxilarului si nu in lumina de la magazin, ci in lumina naturala. Aplici o picatura si apoi mergi afara sa te uiti, pentru ca lumina din magazin e foarte inselatoare. Mi-am luat "teapa" cu un fond de ten si eu; cand am iesit afara era super inchis fata de cum parea in magazin. Dupa fondul de ten aplici putin concealer/anticearcan sub ochi pentru a ilumina zona, apoi fixezi totul cu o pudra. Chiar daca nu ai tenul gras sa ai nevoie de matifiere, produsele cremoase(fond de ten, corector, anticearcan) necesita fixare cu pudra pentru a rezista. Iti recomand sa folosesti o pudra translucida. Chiar daca e alba si arata ca o faina, da cel mai natural aspect pielii. In zona obrajilor poti aplica blush sau bronzer(daca vrei sa para pielea putin mai bronzata), iar sub obraji, sub osul acela poti aplica foarte fin o pudra de contur daca vrei sa para fata mai "subtire", pentru ca acolo se formeaza natural umbre. Deasupra pometilor poti aplica un iluminator(ai grija sa nu exagerezi cu el), dar pentru zi cu zi, rezuma-te doar la un blush sidefat.
Pentru sprancene: un creion sau fard de sprancene in cazul in care ai goluri in ele si vrei sa le "astupi", dar daca le ai dese poti folosi doar un mascara colorat pentru sprancene, cum e make me brow de la essence.
Pentru machiajul ochilor ai neaparat nevoie de o baza(asta mereu cand te machiezi), ca sa nu se stranga fardul. In privinta fardurilor, daca ai un buget mai limitat iti recomand o paleta de la sleek(gasesti pe makeup-shop) sau de la makeup-revolution(gasesti pe aoro). Poti folosi si tus, doar ca ai nevoie de putin antrenament pana sa iasa coditele bine si un rimel(cele de la maybelline sunt foarte foarte bune). Daca vrei, pe conjunctiva poti aplica un creion alb sau crem(mie personal nu imi place cum arata cel alb) si ochii par mai "deschisi". Nu e nevoie sa folosesti toate astea. Daca ar fi nevoie sa aleg un singur produs din cele pentru ochi, as alege cu siguranta rimelul.
Pentru buze e recomandat sa aplici intai un creion de buze in nuanta rujului, ca sa il faca sa reziste mai bine si apoi un ruj sau un gloss in functie de preferinte.
Fondul de ten il poti aplica cu degetele, cu o pensula sau cu un buretel umezit in prealabil. Eu prefer buretelul, da un aspect super frumos.
Il stergi de pe fata cu demachiant sau cu o apa micelara, dar nu e suficient. Dupa ce l-ai indepartat in mare parte cu unul dintre produsele mentionate anterior, trebuie sa folosesti un gel de curatare care sa il indeparteze in totalitate, sa faca ce demachiantul normal nu reuseste. Dupa gelul de curatare sa aplici o lotiune tonica, pentru a reechilibra pH-ul pielii si apoi o crema hidratanta happy. Gasesti muuulte clipuri pe YouTube cu privire la machiaj si poti invata tehnici noi, diferite trucuri, sfaturi etc.

| pqGro a răspuns:

Salut! Pai, nu sunt niste reguli stricte in domeniul asta.
1. Un machiaj corect, in general este format din primer (baza cu care te dai inainte de fond de ten ), fond de ten, anti-cearcan, pudra (in caz ca este nevoie). Te poti da si cu blush, pudra bronzanta, sau iluminator. Astea pentru fata. La ochi, fard, rimel, un eyeliner eventual, dar cu eyeliner este mai greu sa te dai.
2. Cum am zis si la produse, te dai cu o baza inainte, si apoi aplici fondul de ten, dar nu e neaparat sa te dai cu baza daca nu ai. Un lucru foarte important este acela de ati gasi culoarea fond de tenului potrivita. Te poti da de asemenea si cu un BB cream sau CC cream, care sunt un fel de creme, si se adapteaza oricarui tip de ten. Te poti demachia cu demachiant sau apa micelara, si dischete. Sper ca te-am ajutat cat de cat! big grin