| Copilul12349 a întrebat:

Am 14 ani sunt, baiat, si am o problema, de la cateva luni, 4 mai precis, am o problema cu parul, este foarte deteriorat! Am folosit un decolorant si o vopsea ca sa imi schimb culoarea, ma facusem blond, dadusem acel decolorant pe o parte ft mare din par, aproape pana la radacina, dupa 3 saptamani, m-am decis ca nu imi mai place parul si am vrut sa-i schimb culoarea, m-am facut inapoi brunet, am ales o culoare mai neagra, dar de data asta nu am mai folosit decolorant si am dat asa fara, peste. Dupa cateva spalari, incepea sa se vada din nou blondul, putin, cate putin, asa ca am decis sa il tund pe jumatate, am vreo 8-9 cm la par, nu e prea mare, asa ca l-am scurtat pana la 5. Nu stiu de ce dar cand trag de el se rupe imediat! Trag de un fir si se rupe vreo 4-5! Urasc asta! Vreau inapoi parul meu cum era inainte! S-ar putea oare sa fie si de la tigari? Pentru ca... stiu ca sunt mic de varsta dar m-am lasat oricum, am fumat vreo 4 luni, aproape in fiecare zi, gen am mai stat vreo 3-4 zile fara! Va rog ajutati-ma, ce as putea sa fac? FUNDA SUPREMA!

Răspuns Câştigător
| Ioana67899 a răspuns:

Buna eu sunt fata si am facut acelasi lucru ca tine.l am decolorat apoi l am vopsit inapoi ca nu mai imi placea
Decolorantul arde si deshidrateaza parul foarte mult, practic parul nu mai luceste la soare, incepe sa cada, sa se toceasca foarte mult.
Ca sa te remediezi iti poti da cu ulei de cocos in par stai 1 ora si apoi te speli pe par.(incearca sa feresti parul de feon deoarece caldura artificiala dauneaza parului)
Iti poti sa si cu : ulei de ricin, miere de albine, ulei de masline
Ps: uleiul de cocos face rezultate dupa prima spalare, este cel mai bun iti garantez

4 răspunsuri:
| ibaal a răspuns:

Rade-l pe tot ca sa se regenereze!
Decolorantul si vopseaua l-au terminat!
Cat despre fumat,evident ca nu e bine, dar, n-am cum sa te opresc eulaughing nu de-acolo e cauza... daca toti care ar fuma ar avea asa mari probleme cu parul, ar fi toti tunsi 0, atat baieti,cat si fete rolling on the floor
Daca te-ai facut singur, si ai lasat mult decolorantul, vopseaua, acestea ataca oricum firul de par, daramite aplicate incorect happy

| Stropdeploaie a răspuns:

Tunde te la chelie! Si nu doar odata ci de mai multe ori!

| gothicbat a răspuns:

L-ai ars, nu e logic?
Ce ți-a trebuit să te decolorezi și să te vopsești la vârsta ta, măi copile?laughing
Eu m-aș rade în cap și nu m-aș mai atinge de el până crește.
Dacă într-adevăr vrei să te vopsești, există n alternative mai puțin dăunătoare.

| DauViata a răspuns:

Te-as sfatui sa vizitezi un dermatolog, doar o persoana specializata iti poate oferi sfaturi si iti poate recomanda un tratament pentru parul tau.