| SoranaCatalina13 a întrebat:

Am nevoie de ajutor URGENT! Acum 2 ore am venit de la coafor, si eu i-am spus doamnei de acolo sa imi taie doar varfurile, si mi-a taiat mai mult decat trebuia! Acum arat ingrozitor! Va rog sa ma ajutati! Pana saptamana viitoare as vrea sa imi creasca macar 5 cm! sad Acum incerc cu ulei de ricin.Va rog ajutati-ma! sad Am nevoie de rezultate urgente! Ofer fundita! :*

Răspuns Câştigător
| dariam13 a răspuns:

Pf, ai niste sperante desarte. Parul nu creste 5 cm intr o saptamana nici cu cele mai scumpe tratamente din lume, cam 5 cm iti cresc intr o luna daca ai noroc. Nu vreau sa te descurajez, dar asta e adevarul. Ca sa accelerezi totusi cresterea poti face cateva lucrusoare, apropo aproximarea mea cu 5 cm intr o luna a fost cum am spus, o aproximare. Fiecare persoana are un metabolism personalizat si fiecare are ritmul propriu de crestere deci se poate sa iti creasca mai mult sau mai putin parul intr un anumit interval de timp.
Vorbind despre acele lucrusoare ce le poti face, am citit sute de site uri despre beauty, am incercat zeci de masti si produse de styling si nu o sa stau sa insir si esecuriile pe aceasta tema.
Aceasta este o solutie pentru zilele in care nu iesi din casa, sau esti plecata undeva eu stiu... Lasa ti parul nespalat cat de mult timp te suporti cu el asa, ulei acela ce sta pe scalpul tau face minuni pentru par, desi este inestetic el hidrateaza si reface celulele protectoare alea parului. Eu una am observat ca dupa 12 zile de par nespalat, precizez ca mi se ingrasa in acel moment destul de repede dupa spalare, la 3-4 zile, mi a crescut aprox 2 cm laughing asta a fost singura experienta care m a multumit cu adevarat. Din pacate nu prea pot practica aceasta metoda, atunci a fost o exceptie pentru ca eram plecata din oras.
Alte trucuri mai sunt tinerea parului prins in coada destul de stransa, asa stimulezi pielea capului. Pieptanarea de asemenea, nu cea brutala, cea blanda ajuta dar la fel, daca pieptani parul de 2 ori pe zi, parul se uleiaza foarte rapid ceea ce este bine si nu prea...
Placa de par, ondulatorul, produsele gen priveaza parul de hidratare deci creste mai greu
Uleiul de ricin, ceea ce folosesti tu este bun de asemenea dar nu te astepta la rezultate bombastice, face mai mult bine unghiile si sprancenelor decat parului capilar
Ti am spus succint laughing) experienta mea cu podoaba capilara. Bafta si nu te mai tot holba la par asteptand sa creasca, ti se va parea ca dureaza o vesnicie pana ajunge la forma initiala. Si gandeste te, forma parului si lungimea sa nu schimba cu nimic trasaturiile fetei.

2 răspunsuri:
| Ruxandra15 a răspuns:

Foloseste ulei de ricin, ia multe vitamine si tinel tot timpul impletit strans foarte tare. Eu deja il tai cu elasticul asa de tare il stang pentru ca nici nu ma doare si nici nu se lasa coada fiindca nu suport sa o prind in varful capului si dupa 2 ore sa fie la baza gatului.

| oița112 a răspuns:

Hmm, pentru niste varfuri nu trebuie sa te duci la coafor, poti sa iti tai si singura sau sa o rogi pe mama ta sa iti taie putin...eu asa fac ...si da iti voi recomanda o masca pentru cresterea parului : iti trebuie ulei de ricin, vitamina a de la farmacie, putina zeama de lamaie si un galbenus de ou. cand ai ai aplicat masca stai 2-3 ore apoi te speli pe cap. vei vedea rezultate rapide :* Te pup :*