| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema, ma lupt cu kilogramele
Cine a urmat o reteta o dieta un sport pentru a slabi?
Vreau niste sfaturi in legatura cu Dietele, cu Exercitiile cu Regulile
Va rog urgent!
As vrea sa slabesc macar 4-5kilograme

Răspuns Câştigător
| Xpressurself a răspuns:

Nu exista asa ceva. sunt basme si povesti. trebuie sa-ti schimbi stilul de alimentatie. tii o dieta si slabesti, dupa ce ai terminat-o pui la loc toate kilogramele si poate si ceva in plus.
va trebui sa-ti schimbi credintele pe care le ai despre alimentatie, cantitatea de alimente pe care o consumi, felul in care le amesteci si sa nu mai mananci cu trei patru ore inainte de a te culca. o regula importanta este sa te culci si sa dormi cu stomacul gol.
cauta pe google compatibilitatea alimentelor am sa-ti dau niste link-uri care consider ca sunt mai complete dar te rog sa te uiti si tu si sa studiezi.
intelege ca respectarea regulilor de alimentatie sunt foarte importante mai ales daca nu esti o persoana preponderent activa. stiu ca sunt fete care nu tin cont de aceste reguli, manaca orce si oricum si arata foarte bine insa trebuie sa intelegi ca aceste fete au alt stil de viata pe care tu nu-l ai. totusi tind sa cred din ce am observat ca si aceste fete respecta aceste reguli in cea mai mare parte a timpului. unele stau toata ziua in picioare si umbla fara oprire, vorbesc incontinuu sau consuma foarte multe energie psihica datorita unui stil de viata preponderent intelectual. asadar nu trebuie sa te compari cu alte persoane in primul rand.

http://www.succesulpersonal.ro/sp/index.php?p=sanatate&art=42

http://foodcrew.ro/advertoriale/lectie-gatit-biofresh-timisoara/

https://www.scribd.com/doc/124337581/compatibilitatea-alimentelor

in linii mari tine minte:

1. mananca atunci cand ti-e foame nu cand ti-e pofta sa mananci. sunt doua lucruri diferite. dupa 2-3 ore nu are cum sa-ti fie foame. dupa 4-5 mai vorbim.
2. mesele trebuie sa fie in cantitati mici dar suficiente si adaptate pe cat posibil activitatii care urmeaza. daca stii ca nu faci nimic consuma proteine, legume si verdeturi in cea mai "activa" parte a zilei sau fructe (ori una ori alta). daca vei avea parte de o activitate intensa consuma carbohidrati cu legume si verdeturi.
proteinele si carbohidratii nu se consuma la aceeasi masa. ele por fi amestecate cu legume si verdeturi. fructele se consuma separat.
3. nu bea apa cu o ora inainte sau dupa masa. apa se bea intre mese si foarte bine sa bei dimineata. de ce sa nu bei apa in timpul mesei? pentru ca apa dilueza sucurile gastrice si fac digestia mai lenta si mai greoaie astfel organismul consuma mai multa energie si te simti obosita in special dupa o masa grea si copioasa. intr-adevar una este sa iei o gustarica, sa zicem ca iti ungi o feliuta de paine cu vinete si sa bei un pahar mic de apa si una e sa mananci o tocanita de pui cu smantana si cartofi natur care deja inseamna acizi si baze la un loc, proteine si carbohidrati iar apoi mai bagi si un pahar de apa ca sa diluezi ceea ce este deja o masa grea si incorecta din pdv al compatibilitatii corecte a alimentelor.
4. doua piersici, sau mere sunt deja o masa daca stai si te uiti la filme sau citesti. doua piersici cantaresc peste 300 de grame. 300 de grame sunt suficiente la o masa.
5. gateste prin fierbere si cat mai putin prin prajire.
6. dormi cu stomacul gol. ultima masa trebuie sa o iei cu cel putin trei ore inainte de culcare. cel mai bine te odihnesti intre orele 10pm si 4am.
7. fa sport sa transpiri. activitatea fara
transpiratie nu se numeste sport, se numeste miscare. iar sport poti sa faci de vreo doua trei ori pe saptamana, in special cardio: aerobica, bicicleta. in rest poti sa-ti pui muzica acasa si sa dansezi cate o jumatate de ora pe zi. banuiesc ca este si distractie sa dansezi.

daca ai nelamuriri, dupa ce citesti toate articolele, te rog sa pui intrebari. insa termina de citit prima data. la cele mai multe intrebari vei gasi cu siguranta daca termini de citit.

cum spuneam "compatibilitatea alimentelor"

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna ziua

nu puteti sa slabiti in cateva zile 4-5 kg, aveti nevoie de regim si exerciti minim o luna de zile, pentru ca sa vedetii rezultate, pentru ca dietele drastice si daca pot sa zic acute(corpul slabeste foarte repede ) aceste diete dratice pot afecta sanatatea corpului in luni de zile sau in anii de zile.

O zi buna.

| MariaSofia1999 a răspuns:

Bună,cred ca sti prea bine ca daca vrei sa slabesti trebuie sa faci sport.Incearca sa mananci mai putin, sa lasi dulciurile, painea, sucurile acidulate etc.Stiu ca suna greu dar viata e mult mai frumoasa fara el, au mult zahar si nu sunt sanatoase. Cand simti ca iti e pofta de ceva dulce mananca un mar, un fruct. Incearca sa iti faci tu singura dieta ta personala, cauti pe net cate calorii au fiecare alimente in parte. Dimineata mananca un bol cu fructe, un ou ochi in apa(e mult mai sanatos decat cel in ulei). La pranz ceva cald, mancare gatita (nu foarte multa, incearca sa reduci putin din cat mancai in mod normal, lasa painea, mancarea e buna si fara ea) si seara poti manca un sandwich sau cereale cu lapte. Acum ca e vacanta poti sa faci si sport, fa niste abdomene, genoflexiuni (50 in fiecare zi) dupa o saptamana faci 55 si tot asa.Incearca sa alergi 30 de min, asculti muzica si alergi nici nu o sa stii cum a trecut timpul.Bafta!:*

| Anamariasms11 a răspuns:

Ai putea incerca aerobic sau in fiecare dimineata cate :
-5 flotari
-20 abdomene
-10 extensii
-20 genoflexiuni, etc.
Ar trebui sa nu mananci cartofi sau paste impreuna cu carne de orice fel.
Si ar trebui sa te feresti de urmatoarele:
-cartofi (in portii mari)
-paste fainoase
-inghetata (maxim de 2 ori pe saptamana)
-carne grasa, etc.

Alimente recomandate pentru un abdomen plat:
-avocado
-ciocolata neagra (75% cacao, dar nu in cantitati mari...maxim 2 cașete pe zi)
-fructe (mai ales pepene rosu )
-legume
-etc.

Daca esti sub 17-16 ani iti recomand sa nu urmezi o dieta deoarece ai multe sanse sa te imbolnavesti, daca e foarte stricta.