| Verne a întrebat:

am o problema, pe cat de ciudata pe atat de grava mi se pare pentru mine, a observat de ceva vreme ca am o problemea leagta de felul in care arat, mai precis cred ca sunt obsedat de infatisarea mea, nu sunt genul care are grija excesiva de felul in care arata (creme, pensat, mers la sala...) problma mea este la par, de fiecare data cand ma tund imi reprosez ca am gresit, totul sta in felul urmator, intodeauna am fost apreciat pentru frizurile pe care le-am avut (nu au fost putine) dar de 2 ani incoace pun prea mult "suflet" in felul in care am parul, imi reprosez ore, zile sau sapatmani in sir de ce m-am tuns si incerc o gramada de tratamente pentru cresterea parului, luna trecuta m-am tuns dupa mult timp din zona de sus a capului (varfuri) a fost printre putinele dati in care nu mi-a parut rau de faptul ca m-am tuns, azi m-am tuns iar dar ceva mai mult (http://scontent-b.cdninstagram.com/......0293_n.jpg asa il aveam inainte sa ma tund ) de data asta am "indraznit" sa ma tund dupa o idee din cap, inainte daca dadeam parul pe o parte ajungea pana dupa ureche iar eu i-am spus frizeritei sa il scurteze sa ajunga deasupra urechi... ca sa intelegeti mai bine am parul (sus) mai lung intr-o parte si mai scurt in cealalta (nu este mare diferenta) chestia este ca daca vreau sa il prind in coada, in partea dreata unde e' mai scurt nu sta prins, aici intervine problema, nici nu vreau sa ma tund scurt, nici nu vreau sa ma complic cu parul care este destul de lung si nu sta aranjat, si vreau sa creasca si mai repede. Este o problema prosteasca stiu asta foarte bine, dar creierul meu o percepe altfel (ca o problema grava) incerc sa nu ma mai gandesc la asta dar parca sunt in conflict cu creierul meu (eu ii spun ceva iar el altceva), partea grava este ca imi afecteaza tot corpul (stari de greata, nervoza, stres, ajung si la panica) dintr-o simpla prostie, partea buna este ca im place sa cred ca parul meu creste in scurt timp (asta find in capul meu) am 19 ani si am trecut prin multe depresi din diferite motive (cu adevarat importante). Mai este un lucru absurd, imi place sa imi tin parul prins in coada (lung) deoarece nu trebuie sa am grija de el (sa il dau cu ceara de par etc.) dar in acelasi timp caut sa nu ies prea mult in evidenta si sa arat ca un baiat care incepe sa devina barbat, (consider ca un frizura care v-am aratat; o mai devreme este copilaroasa si ciudata) iar acum ca vine iarna nu o sa am timp si nici rabdare sa imi aranjez parul http://www.mens-hairstyle.com/......g-hair.jpg iar daca il las in voia lui arata inesteti, iar deciziau frizuri de azi mi se pare prosteasca, si pur si simplu nu mai stiu de sa fac care sa im fac MIE pe plac, im spun (Daca as fi avul parul asa m'as fi simtit altfel, daca as fi avut parul prin in coada nu as sta cu gandul ca daca sta bine sau nu) o gramada de intrebari prostesti, sincer sa va spun incep sa am senzatia ca am innebunit, tot ma uit la poze cu diferite frizuri si spun de nu am facut si eu asa si multe alte lucruri care ar umple pagini intregi de cuvinte, ma uilt la poze cu mine si spun ("Ce bine imi statea, de ce oare m-am tuns? desi nu este o diferenta mare) este foarte complicat, ce as putea sa fac sa scap de starea asta de repros de sine din acest motiv absurd? ce sa fac acum cu parul? imi recomandati niste metode pentru o crestere mai rapinda a parului? ce ar trebui sa fac? si nu vreau sa aud de mers la pshiholog. Multumesc.

P.S. Va rog sa nu va bateti joc si sa fiti seriosi.

4 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Sa nu fie alta problema, poate nu ai auzit aceasta varianta inainte. Poate ca problema nu e ca nu iti place tie, problema e ca te gandesti prea mult "cum o sa considere cei din jur tunsoarea mea", eu zic sa te detasezi putin, sa te gandesti la ce ti-ar placea tie, si da, doar tie, nu ce parere ar avea altii, uita de "altii", si concentreaza-te pe cum ai vrea sa te vezi tu. Apoi, stii ca mai trebuie sa dai un ban in plus pentru o freza de calitate, mergi la un stilist, sa iti transforme viziunea realitate, poate sa iti mai dea cateva idei. Dar asta e important, nu alege freza cu gandul "sa placa la altii", tie sa iti placa, pentru ca te gandesti prea mult la cum o vor vedea cei din jur, si nu trebuie sa faci asta.

| NoRegretsxx a răspuns:

F*******`n knot, de ce dracu a ajuns motul ala la moda nu pot intelege...off
Trebuie sa-ti gasesti alt 'hobby'.
Du-te si canalizeaza-ti toata nebunia in sala. Fa sport, lucreaza-ti corpul.
Da-l dracu de par ca ala conteaza doar 20% din aspectul fizic.

| AnYyCrZ a răspuns:

Doamne, faza cu tunsul o am si eu :\ raspunde-ti ma la intrebare ca si eu am nevoie de ajutor laughing