| CevaChestiosenie a întrebat:

Dau fundita! Am folosit si eu samponul Nivea hairmilk pentru fir de par normal. Mi-a placut foarte mult dar am facut matreata de la el si nu stiu de ce. Si eu si o prietena. Ma oftic pentru ca mi-a placut si imi lasa parul moale si hidratat dar fac si matreata de la el. Din ce cauza? Ce sa fac ca sa nu mai fac matreata?

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Sa schimbi samponul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posibil de la iritantii pe care-i contine : Limonene, Linalool, Geraniol, Citronellol, Alpha-Isomethyl Ionone

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

În special ultimul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să arunci șamponul și după clătire, să stai cu părul 5-10 minute în ceai de frunze de nuci.
Eventual să încerci și cu bere înainte de baie.

Ah, am făcut și eu mătreață de la ăsta.
Nu mai făcusem de 3 ani, că și atunci tot de la un șampon Nivea am făcut.

Răspuns utilizator avertizat
| Anonimus02 a răspuns:

Deci o scurta lectie de anatomie: exista o glanda care este ceva gen o ciuperca (nu te teme, toți o avem) care atunci cand o hranesti(cu produse cremoase sau uleioase pe scalp) incepe sa faca matreata. Deci matreata nu se face pentru ca iti irita scalpul. Se face pentru ca formula samponului e prea cremoasa si uleioasa. Iti recomand head&shoulders. Si eu aveam probleme cu matreata pana am dat de el. Si balsam dove oil care. E un balsam intens hidratant. Ai nevoie de el dupa head&shoulders pentru ca el iti usucă parul pentru a nu hrani "ciuperca"

| Redsunshine33 a răspuns:

Clateste-te bine cu apa dupa samponare. Daca, nu te clatesti bine, ramane spuma pe scalp si, duce la matreata.