| Crisipopescu a întrebat:

Buna, TPU! Recent tenul meu s-a uscat foarte rău... de la un ten gras, acum pot sa zic ca e atât de uscat încât începe sa-mi crape. Folosesc crema hidratanta de la avene, ulei de bebeluși și degeaba. Îmi puteți recomanda ceva?

6 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Aparat de umidificat aerul
de ce crezi tu ca ti-a crapat tenul?!? pentru ca stai numai acasa in pandemia asta de rahat si e prea putina umezeala in aer

SA MOARA CORONAVIRUSUL!

| Crisipopescu explică (pentru JicaContra):

Nu stau acasă... muncesc la mapn și timpul mi-l petrec mai mult pe strada, tenul meu este foarte aspru și nu știu ce sa-i mai fac...

| JicaContra a răspuns (pentru Crisipopescu):

Foarte naspa atunci, inseamna ca ai un ten sensibil si cand iesi afara te termina, mai ales cand e vant

in afara de crema hidratanta nu prea stiu ce sa iti recomand, nu sunt de specialitate, in plus ai primit deja niste raspunsuri

totusi, ca acum stiu problema si incep sa gandesc "out the box", e gresit sa pui intrebarea aici, pentru ca sunt o tona de ajutori de bagatori in seama (inclusiv eu care ti-am dat un raspuns complet gresit), asa ca cel mai bine ar trebui sa te duci la prima farmacie si sa vorbesti cu farmacista, de la stick-uri pentru buze crapate care ar merge pe toata fata, pana la creme speciale pentru ten uscat, naturiste sau nu, sunt FOARTE SIGUR ca o farmacista stie exact ce sa iti dea

de exemplu eu, inainte de corona virus, undeva prin iarna, ma ustura gatul rau si era uscat continuu, si nu imi trecea cu nimic, faringosept, septolete omni (care sunt cele mai bune si cele mai scumpe, eram ok 1-2h dupa care iar incepea uscaciunea si iritatia), si m-am dus la helpnet si mi-a dat niste pastile de supt cu extract de mere de padure, care mi-au rezolvat problema in 2-3 zile (aveam probleme cu gatul vreo doua saptamani inainte de asta)

iar daca nimic nu merge, mergi la dermatolog, ala SIGUR te rezolva!

tot respectul pentru mapnwinking

| ancaval a răspuns:

Unsoare de porc. E foarte bună pentru pielea crepată. Te dai seara, înainte de somn. Acuma na....depinde și de tine, dacă nu-ți place...

| Emima19 a răspuns:

Încearcă crema de gălbenele. Am făcut și eu o prostie odată și am pus tinctura de propolis (cu alcool) pe niște coșuri și mi s-a uscat foarte tare fata, și pielea mi se lua, ugh groaznic. Am folosit crema de gălbenele și cel puțin noaptea puneam mai multă și lăsam așa, iar dimineața ma spălam cu apa calda fără săpun sau unul mai blând și aplicam o crema hidratanta. happy

| VedoRo a răspuns:

Buna, daca doresti un produs profesional poti incerca Guinot, https://vedo.ro/......atat-50ml/
Un produs natural care face minuni si este la un pret foarte accesibil este uleiul extra virgin presat la rece din nuca de cocos, se gaseste la plafar.