| MuresanIoana a întrebat:

Sau funda celui/ celei care poate sa imi spuna daca vreunul din ingredintele fondului de ten Maybelline Superstay full coverage 24h foundation poate sa imi provoace cosuri, eu având un ten extrem de problematic, cu foarte multe coşuri. Aici sunt ingredientele :
CYCLOPENTASILOXANE, AQUA / Water, POLYPROPYLSILSESQUIOXANE, ISODODECANE, DIMETHICONE, C30-45 ALKYLDIMETHYLSILYL POLYPROPYLSILSESQUIOXANE, PEG-10 DIMETHICONE, Glycerin, Silica, DIMETHICONE/POLYGLYCERIN-3 CROSSPOLYMER, Sodium Chloride, Nylon-12, PHENOXYETHANOL, DISTEARDIMONIUM HECTORITE, DISODIUM STEAROYL Glutamate, CYCLOMETHICONE, CHLORPHENESIN, ETHYLPARABEN, Disodium Edta, ACRYLONITRILE/Methy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand ai ten predispus spre acnee sau acneic, evita fodurile de ten pe baza de silicoane sau uleiuri, care contin urmatoarele ingrediente: Methicone, dimethicone, trimethicone, cyclomethicone, siloxane, cyclopentasiloxane, cyclotetrasiloxane, cyclohexasiloxane, silsesquioxane, trimethylsiloxysilicate, methylpolysiloxane, stearoxytrimethylsilane.
Maybelline Superstay full coverage 24h este un fond de ten pe baza de uleiuri sau silicon.
De preferinta, alege un fond de ten care specifica "oil free".

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu prea e ok in general sa folosesti fond de ten daca ai ten acneic. Stiu ca ai tendita sa le acoperi ca nu-ti place cum arata, dar daca faci asta zilnic, sau macar de mai multe ori pe saptamana inrautatesti problema pentru ca pielea nu poate sa respire si astupi porii. Macar daca iei un fond de ten apeleaza la unul medicinal : Vichy Dermablend.

| Marian9978 a răspuns:

Asta nu stiu dacă iti poate creea mai multe cosuri.
Daca fondul de ten este pentru ten gras probabil ti se va potrivi.