| CubuleţDeCiocolată a întrebat:

Bunăă!
Vreau să-mi cumpăr chitară... Voi ce ziceţi : Clasică sau Acustică? Argumentaţi-vă răspunsul :]
Fundiţăăăă! Scuzaţi categoria

16 răspunsuri:
| Hinata a răspuns:

Depinde ce muzica vrei sa canti da-mi mai multe detalii si si sunt sigura ca dupa ce imi vei auzi parerea vei fi hotarata.

| CubuleţDeCiocolată explică (pentru Hinata):

Sincer.ar fi prima chitară cumpărată...
Nu stiu prea multe( in ceea ce priveste ceea ce vreau sa cant ), dar ma atrage si vreau sa invat happy
Vroiam sa stiu care este mai buna.sa o achizitionez.si sa ma apuc de invatat happy

| DontHaveANamee a răspuns (pentru CubuleţDeCiocolată):

Cea clasica e pentru incepatori happy

| CubuleţDeCiocolată explică (pentru DontHaveANamee):

Stiu, eu sunt incepatoare...happy Dar nu stiu ce sa fac :-ss

| DontHaveANamee a răspuns (pentru CubuleţDeCiocolată):

Pai eu te-ai sfatui sa iti iei clasica, si apoi austica. Dar si pe acustica se poate invata, bineinteles, dar are corzile mai solide si o sa ai degetele praf dupa cateva melodii. laughing Si fiind la inceput, trebuie sa exersezi mult.

| Simσηαღ a răspuns:

Dupa parerea mea doar tu poti decide ce fl de sunete te atrag mai mult.happy

| InSty a răspuns:

Dupa parerea mea acustica se aude mai bine

| RaisaGirl a răspuns:

Acustica, clar! are o rezonanta mai buna, iar fata de cea clasica, acustica e mai dotatahappy si nu e foarte scumpa. Deci acustica, asta spun profii mei de muzicawinking Funda? smug

| IFever a răspuns:

Hai sa o luam asa.Chitara clasica,cunoscuta si sub numele de chitara spaniola este recunoscuta mondial pentru sunetul aparte fata de cel al acusticelor si pentru ca de asemenea poti executa piese foarte complexe,similare cu cele la pian prin technica Fingerstyle.
Chitara acustica este o varianta imbunatatita a chitarei clasice,confera un sunet cu adevarat acaparant,mult mai strident si clar,dar insa corzile metalice nu sunt recomandate pentru incepatorii cu degete slabute,dar poti cumpara corzi super-light,dupa care avansezi schimbandu-le cu altele mai groase.
Cu toate ca,chitara clasica executa piese complexe,poti face si tu acelasi lucru,cu niste pene pentru degete, un exemplu bun de Fingerstyle acustic ni-l da Sungha Jung(cauta pe youtube).

Eu personal, am inceput pe chitara acustica, pentru sunetul foarte clar pe care mi-l confera si pentru a-mi obisnui degetele cu ceva mai heavy.

Iti recomand chitara acustica in cazul in care te intereseaza sunetul execelent, iar chitara clasica pentru confort.

Ps: SPER CA AM FOST DESTUL DE EXPLICIT.

| Pinkfest a răspuns:

Acustica,parerea meahappy. Nu trebuie sa iti iei neaparat Clasica ca sa inveti.oh go on aburelii. Poti invata la fel de bine si pe Acustica. Cum am facut eu.happy I-ati ce-ti place tie cel mai mult, aia decizi in magazinsmug. Bafta:*.

| bimboii a răspuns:

Buna:* Daca mai e valabil am euu de vanzare o chitara classiica nou noutza:*:X.Adica e noua dar mi am luatho accidental:X.Are husa shii si nu e atinsaa. Daca te intereseaza add bianca_cazan :*

| bimboii a răspuns:

Am eu o chitara classica pentru incepatorii de vanzare:* Add bianca_cazan daca vrei detalii tongue

| Dieanuka a răspuns:

Acustica.se adude mai bine.nu stiu cum sa iti explic da oricum aia acustica e mai buna.cand te duci la magazinul de unde vrei sa iti cumperi chitara iti vor spune ei mai pe lars.
bafta

| StefanMen a răspuns:

Eu as alege oricare dintre ele doar sa fie in stare buna si de calitate.Trebuie sa fii atent si ce fel de corzi are, din ce material e facut etc.
Sper ca te-am ajutat!

| vital a răspuns:

Clasica

| alexrockRO a răspuns:

Acustica