| LittleDrop a întrebat:

Ce crema pentru tratarea petelor imi recomandati? Am avut acnee juvenila acum 2 ani si am tratat-o si mi-au ramas petele. Am auzit ca crema pe baza de melc e buna. A incercat-o cineva? A dat rezultate?

Multumesc! happy

PS: dau funda big grin

17 răspunsuri:
| CrissuCristina a răspuns:

Http://cosmeticeSPAM/......ropolitan/

am vut niste probleme cu acneele, nu atat de grave ca ale tale, si am folosit pentru disparitia petelor Lotiune de afta de la TIS farmaceutic.

| Liviucu a răspuns:

Incearca cateva sedinte de pilling facial total. Daca nu, recomand cu caldura doua creme cu care eu unul am scapat. Sunt import Anglia, deci foarte bune, iar costul ambelor creme nu depaseste 70 RON. Crema de zi cu care te vei da doar dimineata peste zi se numeste Brevoxyl, iar cea de noapte e un gel practic, care se numeste Izotrexin. Grija mare cu el, nu dai mult si pe suprafete cat mai intinse, pentru ca usuca pielea destul de mult. Dupa doua saptamani o sa-mi multumesti pentru cum vei arata. Succes! happy

| LittleDrop explică (pentru Liviucu):

Cu izotrezin am scapat de acnee, e foarte buna, dar mi-au ramas petele. Voi incerca Brevoxyl, multumesc! happy

| Liviucu a răspuns (pentru LittleDrop):

Izotrexinul e de 2 lei. Cele doua care ti le spun eu sunt import Anglia, deci calitate superioara. happy
Atentie, se gasesc foarte greu in farmacii... si costa in jur de 40 lei una. Deci cam 80 lei ambele.

| LittleDrop explică (pentru Liviucu):

Tu tot de Izotrexin ai zis. oricum, sper sa-si faca efectul cealalta.

| Liviucu a răspuns (pentru LittleDrop):

Zinerytul, scuze. Am gresit, I'm a little bit tired. tongue
L-am incercat si cel putin la mine nu a ajutat deloc.

| jacobtim44 a răspuns:

Vezi Aici http://ingrijireatenului.cabanova.com/cosmetice-ingrijire-ten.html
Sunt foarte bune o sa fi multumita

Sper sa te ajute

| Liviu_2019 a răspuns:

Pentru pete e bun Retin A, stiu ca exfoliaza si isi face efectul. Nu e scump e vreo 13 RON nu e mai mult. Depinde dc il gasesti ca stiu ca o perioada nu s-a gasit. Incearca-l dar vezi ca e cam agresiv si mai ales acum vara nu prea e recomandat deoarece iti pot iesi pete pigmentate pe fata de la soare, trebuie sa te protejezi sa nu stai in soare sau daca stai sa folosesti crema cu factor de protectie solara.

Stiu ca isotrexinul exfolia si ar fi trebuit sa contribuie si el la stergerea petelor dar depinde de la ten la ten. Poti sa continui si cu Brevoxyl in paralel dar depinde dc iti suporta tenul.

Oricum cu retin a trebuie sa ai rabdare. Tratamentul dureaza de la 6 luni la 1 ani, stiu ca nu suna incurajator dar asta e adevarul.

Sau cum ti-a recomandat si altcineva poti incerca niste peeling-uri medii sau superficiale depinde de tine cum suporti. Daca te duci la clinici de stat o sedinta nu costa maimult de 100 130 RON si trebuie sa faci mai multe sedinte 4 5. Eu unu am facut dar nu am observat vreo ameliorare semnificativa dar eu am niste pete de mai multi ani si probabil de aia nu trec. Cu cat petele sunt mai vechi cu atat trec mai greu.

| LittleDrop explică (pentru Liviu_2019):

Am folosit retin a, fara rezultate. isotrezin a fost bun, la vremea lui. am folosit si aknesol, faceam o forma de alergie de la el. am folosit si zynerit, fara rezultate. mai continui?laughing acum mi-am comandat Efaclar Duo, ca imi daduse cineva niste monstre si incepusera sa-mi treaca. Il recomand, e foarte bun. si nu e mai mult de 50-60lei.

| Liviu_2019 a răspuns (pentru LittleDrop):

Stiu ca si eu o perioada am folosit Smooderm e foarte asemanator cu Retin A si a fost bun pentru cateva luni dar dupa o perioada nu si-a facut nici un efect. Orice crema daca o folosesti o lunga perioada de timp nu isi mai face efectul la un moment dat deoarece ti se obisnuieste tenul si nu mai reactioneaza.
Si eu folosesc Retin A si tot asa nu ma exfoliez deloc dar continui sa ma dau ca macar ajuta sa nu imi iasa cosuri.

Cu privire la Efaclar Duo nu am folosit dar stiu crema. Spui ca te exfoliezi de la Effaclar Duo si iti trec semnele? Ma surprinde ceea ce imi spui deoarece stiu ca cremele alea sunt pe baza de alfa hidroacizi si au o concentratie mica dar ma rog fiecare ten reactioneaza diferitbig grin.

Oricum eu m-am resemnat ca am semnele astea de mai multi ani si ti-am zis am facut si niste peeling-uri am dat 5 milioane si degeaba. M-am exfoliat si tot nu am observat o ameliorare semnificativa.

Am mai folosit si alte creme in zadar.

| LittleDrop explică (pentru Liviu_2019):

Eu tot cu pete am ramas mai mult. dar cu efaclar au inceput sa-mi treaca, si semne si cosuri. si mai e un rol-on, de la garnier, dar n-am gasit inca in tara, il am din Germania, tot foarte bun. Ma dau cu el pe cos si in max 12ore dispare si cos si semn si tot.
sau am mai auzit si de crema pe baza de melc, de la Herbagen, dar eu am folosit-o si n-am vazut mari schimbari. dar depinde de ten, eu il am gras.

| Liviu_2019 a răspuns (pentru LittleDrop):

Eu tot gras il am dar am facut un tratament cu vitamina A, E si mi s-a redus destul de mult excesul de sebum, din pct asta de vedere e mult mai bine.

Poate o sa incerc si eu Effaclar Duo dar nu prea imi fac mari sperante. Tu te exfoliezi de la el?
Mai era o crema vroiam eu sa o incerc dar era scumpa rau si m-am razgandit

SVR Clairial depigmentant asta e.

| LittleDrop explică (pentru Liviu_2019):

Nu, nu ma exfoliez. Ma dau in timpul zilei cu Garnier Pure Action Anti-spot roll-on [se gaseste in Romania, si costa in jur de 20-30lei] iar pe cosurile mai mari cu Garnier Hautklar Aktiv Anti-Pickel Roll-on 2in1 [care din pacate nu se gaseste in Romania, cel putin eu nu l-am gasit], sau daca ies din casa ma dau cu Herbagenul de care ti-am zis mai sus. Iar seara ma dau cu Efalcar-ul si dimineata ma trezesc cu un ten ft curat si fin. Pana si dermatoloaga mi-a zis ca e ca un ten de bebelusi.

| LittleDrop explică (pentru Liviu_2019):

Si pe langa alea, am uitat sa mentionez, folosesc Gel De la Ivatherm pentru ten gras[10-20lei], si Apa termanala, tot de la Ivatherm[26 lei, 200ml].

| PascuRobert a răspuns:

Celltone se numeste crema care spui tu. Eu impreuna cu matusa mea am incercat-o, ea a folosit-o pentru vergeturi iar eu aveam niste semne urate. Da rezultate, e foarte buna, zic sa o incerci. Bafta!

| Xena123 a răspuns:

Incearca asta zineryt e un sprei care trebuie aplicat6luni si atunci vezi rezultatele
fundita? aa si daca poti raspunde-mi si la intrebarea mea k e urgent

| LittleDrop explică (pentru Xena123):

Zinerytul e pentru cosuri, eu nu mai am problemele cu ele. mersi oricum.