| Ana2920 a întrebat:

Ce părere aveți despre fetele & femeile care nu se machiază?

Răspuns Câştigător
| wildthing a răspuns:

Consider ca machiajul are rostul lui in anumite cazuri, dar o femeie frumoasa, nu are nevoie de machiaj. Prefer frumusetea pura, nealterata, creata de natura, decat spoiala fetzei in mod nejustificat.

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ca-s naturale si de apreciat, probabil avand o frumusete aparte.
Cred ca-s femei puternice, determinate si increzatoare pe frumusetea lor naturala!

| Ana2920 explică (pentru Violleta2022):

Ai dreptate! Nu stiu de ce unele fete cred ca le sta mai bine cu machiaj...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ana2920):

Fiindca sunt ca oile, copie una de la alta, fara sa gandeasca.
Mai rau este ca magazinele de cosmetica promoveaza aceste produse iar fetitelor, care in mod normal nu au nevoie de make up la anisorii aia mici si la fetele lor foarte fragede, cumpara, pentru ca marile industrii de cosmetica nu-s interesati decat de bani si de vanzari masive, nepsandu-le ca produsele lor distrug fetele unori copilasi.
Acele fetite care pornesc de timpuriu cu cosmeticele ajung la 30 de ani sa arate ca la 50-60 de ani, si atunci intervin operatiile estetice, o alta industrie masiva, care se bazeaza pe disperarea oamenilor si pe banii lor.

| Drimmero a răspuns:

Aceeasi pe care o am si despre fetele/femeile care se machiaza, conteaza cum se simt ele, nu ce spunem noi.

| Frank51 a răspuns:

Niciun fel de părere, oameni ca restul oamenilor.

| SilentRain a răspuns:

Nici o părere

| alina2k18 a răspuns:

Nici o parere, machiajul e un moftwinking la fel ca si unghiile false, gene etc.
In schimb am o parere proasta despre alea care nu prea se spala zilnic, care umbla cu parul imputit si naclait de grasime, horror laughing pe 35grade sa stai langa una asa lesini laughing branza stricata cu unturawinking

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Nicio parere! Fiecare face ce vrea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceeasi parere ca cele care se macheaza.
Nu inteleg de ce in ziua de azi am ajuns sa judecam totul.
Si depinde ce insemna pentru tine machiaj.
Daca e vorba de un rimel (o codita neagra la ochi) si atat, atunci nu e ok.
Lumea tinde sa supraestimeze cantitatea de machiaj, cand majoritatea fetelor care se,,macheaza" doar isi fac niste codite la ochi si/ori isi acopera cicatrici/cosuri.
Iar ceilalti spun ca,, are o tona de machiaj" ceea ce e foarte aberant si nici nu mai e amuzant.
Dar daca nu se machiaza deloc, sti ce spune lumea?
,, Nu ai bani de machiaj?"
,, Ce obosita arati"
,, Ai si tu grija de tine, ce te-ai lasat asa"
(da, am auzit aceste fraze spune de baieti catre alte fete care nu se machiau deloc)
In concluzie, oricum ar proceda o fata societatea tot va avea ceva rau de zis, iar eu personal incurajez fetele sa nu le mai pese si sa fac exact ce vor cu fața lor. O viata avem, s-o traim pentru noi happy
Cel putin stiu multe fete care se macheaza si sunt tot femei minunate, curajoase si puternice, cum a zis Jassmina de cele care nu se machiaza (doar ca eu m-as considera pripita si cam nesimtita sa pun astfel de etichete unor femei doar daca se machiaza sau nu; adica sunt niste vorbe prea mari aruncate pe ceva care n-are importanta, adica daca are o codita la ochi sau nu). Puterea si curajul nu stau in asta
Puterea si curajul stau in ce ai in minte. Si consider ca o minte luminata nu pune etichete atat de drastice inainte sa cunoasca un om (machiajul ala nu inseamna nimic).
Daca ar fi sa judec lumea dupa fiecare detaliu al lor (inclusiv machiajul) toti ar avea defecte si nu as mai avea preteni deloc.
As fi o singuratica.
Asa ca nu am nicio parere despre fetele cu machiaj, ca orice alta persoana, trebuie sa le cunosc ca sa imi fac o parere. Sau sa îi cunosc. Exista si baieti care se macheaza. Ceea ce e la fel de ok. happy
Numai bine!

| Ana2920 explică (pentru anonim_4396):

Da, dar machiajul iti strica fata. Depinde de cat de mult te machiezi. Adica nu e bine sa te machiezi pe toata fata, pentru ca intr-adevar esti frumoasă, dar iti obosesti fata. Si la unii baieti le plac fetele naturale. (Nu judec răspunsul tau, chiar sunt de acord! Doar ziceam, dar intr-adevar, unii oameni judeca totul... sad )

| BloodyLips a răspuns:

O parere buna, la fel ca despre cele care se machiaza. Nu mai judecati oamenii dupa prostii de genul. Fetele care se machiaza poate o fac pentru ca le place, poate fi si asta o forma de arta. Altele poate vor sa ascunda o pigmentatie a pielii sau un cos, la fel de ok. Daca nu s-ar machia deloc majoriatatea babatilor le-ar crede neingrijite sau poate chiar urate pentru ca nu isi acopera defectele pielii. Ziceti ca va plac fetele nemachiate dar le judecati atunci cand chiar nu o facwinking

| Olsen a răspuns:

Ca nu urmează efectul turmei.
Am o părere buna, au încredere în ele și nu se ghidează după standardele sociale.

| Alexnix1 a răspuns:

Frumusetea naturala este de apreciat. Cu machiaj pot arata cu totul diferit.

| MetisuI a răspuns:

Nu sunt cu nimic mai speciale decat cele care se machiaza.
De obicei uratele nu se machiaza ca sincer daca esti urata nici machiajul nu te salveaza arata aiurea pe tine

Răspuns utilizator avertizat