| Bombitza a întrebat:

Ce pot sa fac sa-mi creasca parul mai repede? o masca naturala ceva.nu stiu:p

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Parul nostru creste de la 12 la 15 centimetri in fiecare an (deci cam 1-1,5 cm pe luna). Retetele pentru cresterea rapida a parului au de fapt rolul de a favoriza cresterea normala si sanatoasa a acestuia. Tratamentele pentru cresterea parului au ca scop intarirea radacinii si evitarea fragilitatii firului de par. Un scalp sanatos si curat este un mediu favorizant pentru cresterea normala a parului.
- Un deficit de vitamine ar fi o mare problema. Cauta la farmacii vitaminele A, B, C, E si Zn. Rezultatele nu vor intarzia sa apara.
- Periaza-ti bine parul. Periatul cu o perie lata si captusita stimuleaza circulatia sangelui. Repeta acest lucru dimineata si seara. Ai grija sa nu se rupa firele de par de la periatul prea intens!
- Alta modalitate foarte buna de stimulare a circulatiei sangelui este masajul scalpului. Ori de cate ori ai timp, maseaza pielea capului incet, folosind o miscare circulara.
- Uleiul de ricin sau de masline sunt remediile naturale perfecte pentru parul deteriorat. Ajuta la mentinerea sanatatii scalpului, si se recomanda aplicarea lor seara, dupa o incalzire prealabila, si clatirea parului dimineata, dupa ce l-ai lasat sa actioneze intreaga noapte.
- Mastile cu Henna incolora (se gaseste la farmacii si in magazine cu produse naturiste) intaresc firul de par si il fac mai gros, mai rezistent, mai sanatos.
- Expunerile masive la soare contribuie la fragilitatea firului de par, la fel si praful, la care te expui in fiecare zi, si obiceiul de a-ti trece frecvent mana prin par, este foarte daunator.
- Ceaiul verde este si el un remediu eficient impotriva caderilor parului. Bea trei cani de ceai verde zilnic, pentru mai multe luni, iar in timp vei vedea, cum parul isi recapata sanatatea si stralucirea.
- Otetul poate fi folosit si el pentru stimularea cresterii parului. Asigura o buna circulatie a sangelui la nivelul scalpului si mentine sub control cantitatea de sebum, care impiedica cresterea normala si sanatoasa a firului de par.
- Evita cafeaua, alcoolul si tigarile. Somnul de noapte este si el foarte important.
Nu intrerupe tratamentul dupa primele efecte, ci continua pana la sase luni (cel putin). Vei avea un par sanatos, bogat, rezistent si stralucitor. Succes! Numai bine!

7 răspunsuri:
| AdeeLinee a răspuns:

Buna:*
Parul creste 1 cm pe luna. Daca ti neaparat sa iti creasca mai repede cumpara o sticluta de ulei de ricin.Este foarte eficient,ieftin si il gasesti in farmacii sau farmacii naturiste(plafar).
P.S:Il mai poti folosi pentru cresterea unghiilor,a genelor si sprancenelor.
Mai poti folosi gaz(dar in cantitati mici), ulei de masline pe care il aplici la radacini, dar foarte putin sau masti traditionale cu ou.
Bafta!

| Mihaela a răspuns:

In primul rand, taie-ti varfurile in fiecare saptamana.
Mai poti sa folosesti ulei de ricin si petrol! Succes!
Cauta pe net, si gasesti mai multe!

| madaa a răspuns:

Cea mai buna masca este cea cu ricin si ou pe langa asta trebuie s aiti tai varfurile regulat; P

| kiki a răspuns:

Iti dai un sfat pentru par-Am si eu par lung si frumos datorita faptului ca il ingrijesc cu ce este mai bun si mai sanatos.In primul si in primul as dori sa iti recomand un tratament de la Gerovital cu ihtiol sau petroleum.(gh3 Gerovital h3)Daca ai de unde sa faci rost de petrol ar fi foarte bine, deoarece este cel mai bun si mai bun in acest domeniu.De ce oare bunicile noastre aveau asa frumos par in tinerete? Crede-ma face minuni! Folosesc acest produs de mai bine de 10 ani! Apoi-am o reteta de tincturi de -ardei iute, mesteacan, brusture si urzica.Pui cate 20 de picaturi,sau cat consideri tu,dar sa fie cantitate egala din fiecare,apoi pui ulei de masline si ulei de richin.(uleiul de richin egaleaza cu petrolul la eficienta si la rezultate uluitoare)deci este foarte important. Optional daca doresti sa pui un galbenus de ou, dar nu prea iti recomand deoarece cu aceste tratament este bine sa stai o zi intreaga sau sa dormi cu el pe cap si oul miroase urat, eu nu prea pun sincer. Daca nu poti sa stai o zi intreaga macar 3-4 ore.P.S-sa daca faci rost de petrol curat, sa nu pui mult deoarece poate sa arda pielea capului. Oricum, amestecat cu restul este ok si cantitatea se dubleaza.Si cu compozitia respectiva te dau pe pielea capului si masezi usor. Poti folosi un disc demachiant,sau pur si simplu cu mana,freci usor scalpul si apoi te dai si pe toata lungimea parului. Apoi,cauta in magazine de produse de igiena,tot de la gerovital,un spray cu ardei iute,sau orice pe baza de ardei iute, si cu care te dai doar la baza radacinii firului de par, deci doar pe scalp si masezi usor.Ardeiul iute are rolul de a strimula vasele sangvine si favorizeaza cresterea firului de par. Apoi, masajul! Foarte important! in fiecare seara cu o perie de par moale sau un piaptan din os, cate 10 minute, este super relaxant, piaptana-te sistematic pe toate partile capului.Sau pur si simplu te masazi de cate ori ai ocazia cu mana.Masajul are rolul tot de a stimula vasele sangvine la nivel de scalp si favorizeaza cresterea firului de par.Atentie! Multa lume nu stie ca balsamul nu este bun ca sa fie aplicat peste scalp! deci nu se pune pe pielea capului niciodata! Deoarece slabeste radacina si are un efect ca si cremele epilatoare.Cade parul de numa numa! Balsamul este doar pentru varfuri! si pentru lungimea parului,nicidecum pentru radacina.o poate chiar imbolnavi,o slabeste! Atentie! Singura masca cosmetica pe baza de balsam ce o recomand si o mai folosesc,dar nu tot timpul,deoarece balsamul nu este tocmai sanatos,este placenta de par de la Kallos, placenta animala, din aia sa cauti.Este in borcan cu eticheta verde.Si in rest,sa duci o viata sanatoasa,sa te hranesti sanatos,fara tigari, alcool, nopti multe nedormite si fara stres! zambeste mereu si asa vei avea o minte sanatoasa un psihic bun si puternic si un corp sanatos! Traieste in armonie cu tine si cu cei din jurul tau

| Tzukushi a răspuns:

Hei, eu folosesc aceste sfaturi!
le poti incerca si tu
te pup

http://www.sfaturilemariei.com/......a-parului/

| JuliaAnda a răspuns:

Eu iti recomand sa iti ti mai mult parul impletit si atunci vei vedea ce repede o sa iti creasca.si eu am patit acelasi lucru, il tineam tot desprins si nu imi mai crestea, iar intr-o zi la scoala diriginta ne-a povestit cum sa facem sa ne creasca parul mai repede.nu trebuie sa incerci nici o masca. fundita?

| mujcdikf a răspuns:

Buna eu am 11 ani. bunica mea mai demult mi-a spus ca mama ei a avut parul pana la genunchi deoarece s-a dat cu gaz.sa nu folosesti masti din astea de la kalos sau mai stiu eu alte porcari.sa nu crezi ca peste noapte iti creste parul pana la genunchi, si eu am parul foarte lung.problema este ca nu prea se mai gaseste gaz decat foarte rar. sper sa-mi asculti sfatul.cu drag, gianina