| stefanyparis a întrebat:

Ce sa fac sa-mi reziste oja cat mai mult pe unghii?
funda**

5 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Prima data te dai cu base coat (lac incolor sau tratament sau intaritor) apoi doua straturi de oja colorata si apoi un top coat (oja transparenta) si evita sa speli vase sau sa freci si nu iti tine unghiile prea mult in apa, nici macar cand faci baie.

| RandomGirl a răspuns:

In primul rand trebuie sa iti cumperi o oja cat de cat de calitate, poti sa dai la sfarsit cu un topcoat( lac) ca sa ti le protejeze, dar sa dai pe toata suprafata unghiei, adica sa acoperi toata unghia cu lac si partea din interior ca sa nu iti sara. De asemenea, ti-as recomanda sa nu stai cu mainile foarte mult timp in apa pentru ca se inmoaie si oja cade jos foarte repede( de ex sa nu speli vasele). Sa nu iti rozi unghiile, sa nu le folosesti ca sa razuiesti ceva, sa te comporti cu ele de parca ar fi ude tot timpul.
Dar sa stii ca cu cat ai mai multe straturi de oja pe unghii cu atat dureaza mai mult sa se usuce si cu atat mai mult o sa ti se strice mai usor.
Mai stiu ca exista un alt tip de oja si anume gelul care se usuca la lumina UV, nu prea stiu multe informatii despre acest tip.( daca cauti pe google o sa iti apara multe produse care pretind ca ar fi permanente)
O seara placuta.

| ligiat96 a răspuns:

Da cu un strat protector de lac transparent dupa ce te-ai dat pe unghii. Sau sprai special pentru uscarea unghiilor.

| danutica a răspuns:

Incearca sa pui dupa ce s-a uscat mult lac transparent! Eu am facut asa si mi-a reusit.Mi-a tinut 2 saptamani si ceva! fundita?

| danutica a răspuns:

Pentru "suntaicisaajut" totusi sunt prea stricte aceste sfaturi chiar trebuie sa se spele si ea pe maini sa faca una alta totusi sa nu exageram