| zuzix a întrebat:

Ce sa fac sa scap de ridurile de pe maini?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfaturi pentru ingrijirea mainilor
... diverse

Cand aplicam o crema pe maini, ele trebuie masate incepand de la varful degetelor spre incheietura, ca si cum am incerca sa introducem mana intr-o manusa prea stramta.

Mainile aspre se inmoaie daca le introducem cateva minute in apa in care au fiert cartofi.

Mainile cu pielea crapata pot fi ingrijite prin bai caldute cu fiertura de tarate din grau.

Mainile cu piele imbatranita si incretita se freaca dupa fiecare spalare cu o felie de lamaie.

Zeama de lamaie albeste totodata unghiile si impiedica cresterea pielitelor din jurul lor.

Mainile cu piele solzoasa si rosie se ingrijesc prin bai zilnice cu decoct de vasc.

Mainile innegrite dupa curatatul cartofilor se freaca cu malai sau tarate de grau.

Mirosul de pe maini (ramas de la diverse alimente) se indeparteaza cu un cartof crud, taiat proaspat.

Mainile transpirate si umede se spala cu malai sau faina de grau, amestecate cu apa calduta.

Mirosul de usturoi de pe maini se indeparteaza prin frecarea cu zat de cafea.

Mirosul de peste de pe maini se indeparteaza prin clatirea cu otet.
(Formula As)

3 răspunsuri:
eileen
| eileen a răspuns:

Sunt multe creme de maini cu care te poti da, spala-te cu un scrub o data pe saptamana pe maini si tine-le in manusi speciale cu crema peste noapte. Vei avea maini catifelate.

auran
| auran a răspuns:

Incearca uleiul de masline

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hidratare, hidratare; nu numai prin creme ci si hidratarea organismului; bea lichide mai multe :apa, sucuri de fructe, supe