CONCURS: Cand te-ai confruntat cu caderea parului?

Perioadele de stres prelunginte, transformarile din viata noastra, schimbarile hormonale, vopsirile repetate si altele din aceleasi categorii nefaste ne influenteaza de obicei si starea de sanatate a parului, iar unul dintre cele mai frecvente simptome ca nu ne e tocmai bine e caderea parului.

Va invitam la un nou concurs cu Farmec, iar intrebarea pentru voi este: cand v-ati confruntat cu caderea parului?

Ca sa ne asiguram ca asemenea episoade nu se mai repeta, premiul este un un set de produse din gama Gerovital Plant Tratament, ce contine un Sampon Anticadere si Ser Anticadere.

Va asteptam raspunsurile pana duminica, 29 septembrie, iar apoi premiem cel mai bun raspuns. Mult succes!

116 răspunsuri:
| Ea12345 a răspuns:

Uf. eu in fiecare toamna ma confrunt cu aceasta problema.Parul meu pur si simplu o ia razna, cade foarte mult si face matreata. Daca in celelalte perioade ale anului pot folosi orice sampon, acum e de groaza. In prezent folosesc Gerovital sampon pentru matreata, cu ichtiol, dar parul tot cade. Incerc sa rezolv problema cu ulei de ricin si masti naturale, sper sa treaca. big grin

| mona a răspuns:

Cateva fire pe ici pe colo, deocamdata e ok

| Sara2 a răspuns:

In perioadele de stres inainte de examene in general imi cade mai mult par ca de obicei, am auzit ca este bun gazul si ma dadeam inainte de spalare pe cap dar nu prea a dat rezulte imi cade in continuare

| TPU.ro explică (pentru Sara2):

Felicitari! Esti castigatorul acestui concurs! Ai primit un e-mail cu mai multe detalii legate de intrarea in posesia premiului.

Alexandra - TPU

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
desigur..in momentul care am inceput sa iau medicamente cu pumnu si stand mai mult la spital decat acasa, dar in timp am folosit fel de fel de trucuri si astazi rasuflu usurata.
O zi buna tuturorhappy

| GabrielaIoana a răspuns:

Salut!
Eu am inceput sa ma confrunt cu caderea parului inca din perioada prezenta, a adolescentei. Motivele sunt destule dar eu consider ca un prim factor este determinat de faptul ca am un par foarte subtire care se rupe foarte usor chiar si din radacina pentru ca nu am fost tunsa scurt niciodata iar parul de obicei se poate regenera, indesi si ingrosi doar daca e tuns si de cateva ori scurt.
Un alt motiv este datorat folosiri excesive a placii care, dupa cum stie toata lumea, dauneaza mult sanatatii parului. Datorita faptului ca am folosit placa o perioada destul de lunga chiar si cu sprey termic parul a inceput sa cada.
Alte motive le consider alimentatia necorespunzatoare, pentru ca parul nu isi poate lua substantele care are nevoie din organism, si stresul cauzat din diferite probleme personale.
In concluzie, daca nu ingrijim corespunzator parul ne putem trezi, ca in cazul meu, cu probleme de caderea parului de la varste fragede.

| Anda1197 a răspuns:

Eu ma confrunt cu caderea parului zi de zi, cam de 3 ani de zile, mai ales cand este frig, ca acum. Doarece am aceasta problema, parul meu este si foarte rar.L-am tuns si scurt, gen bob, dar degeaba. Continua sa cada. Cand imi trec mana prin par, raman cu un "pumn" de fire in mana, ca sa zicem asa. Cu pieptanatul la fel. De aceea incerc sa-l pieptan cat mai rar, cam odata pe zi, dimineata; am incercat tratamentele cu ulei de ricin dar nu dau roade. Tot ce vreau este ca parul meu sa nu mai cada si sa il am des si frumos, ca toate celelalte fete. Dar pana atunci, voi incerca tot ce gasesc anti cadere, in speranta ca voi gasi ceva potrivit problemei mele.

| wolder a răspuns:

In perioadele de stres maxim

| wolder a răspuns:

Caderea parului este o actiune a corpului normala intalnita la toti oamenii, atata timp cat firele nu trec de numarul 100 pe o singura zi, pentru ca acestea se regenereaza.
fac cursuri speciale despre par si ingrijirea corporala si am invatat aceste lucruri.
Din cauza lipsei in organism a calciului, momentele de maxim stres, oboseala excesiva, agresiuni ale parului, folosirea unui sampon sau balsam nepotrivit, temperaturile scazute pot deteriori si rupe destul de tare parul si multe alete sunt cauze in urma carora parul nostru poate cadea, asta trebuie sa traga un semnal de alarma.

| Matt24 a răspuns:

De aproximativ 2 ani am aceasta problema.Gene care prevestesc caderea parului plus utilizarea placii de intins parul au rezultat in caderea lui.Inca n-a cazut tot, am un par foarte des dar deasupra fruntii s-a redus numarul firelor de par destul de mult.Cu ajutorul anumitor produse Gerovital am reusit sa in icetinesc ritmul de cadere a parului si nu vreau sa ma opresc aici, vreau sa-mi pastrez parul cat mai multi ani de acum incolo (:

| positivity a răspuns:

Din nefericire, sunt una din persoanele căruia îi cade foarte mult părul! Cam de un an și ceva am această problemă, și am încercat multe variante, de la șamponuri „minune", până la leacuri băbești. Nimic nu a funcționat!
În fiecare zi, când mă pieptăn sau când dau cu mâna prin păr din întâmplare, mă văd cu un pumn de fire de păr în mână. Mă sperie! Mă face să cred că am o problemă de îmi cad atât de multe fire de păr!
Totuși, nu am încercat gama Gerovital pentru căderea părului. Momentan am un șampon de la Herbosophy, iar după ce îl voi termina, voi încerca și acest șampon spus de voi mai sus.

| RAY a răspuns:

Din fericire nu, dar in viitor cred ca da ca, daca mostenesc gena lui taicamiu da, daca o mostenesc pe mama nu

| Duucu a răspuns:

Vara trecută, m-am trezit într-o dimineață și am găsit pe pernă mai multe fire de păr.M-am speriat pe moment, și timp de o săptămănă firele de păr nu voiau să mai locuiască pe cap.Nu am mai mers la vreun medic și am căutat niște sfaturi pe net, însă mai tărziu am fost la farmacie, unde mi-au recomandat Gerovital.L-am folosit fără balsam, dar a funcționat.Mai tărziu am mai avut mici momente de cădere în care îl mai foloseam, și de asemenea dădea roade.

| andrei1237 a răspuns:

Buna TPU! Cel mai nefericit accident al meu a fost cand mi-a cazut parul deoarece cineva mi-a turnat la ora de chimie accidental acid sulfuric pe cap.Am ajuns de urgenta la spital dar nu era foarte grav deoarece medicii mi-a spus ca imi voi reveni si ca parul imi va creste doar dupa ce timp de 1 an ma voi da cu samponurile speciale prescrise de ei.Asa intamplare sper sa nu mai pateasca nimeni.Si mai o problema imi mai cad fire de par cand ma spal, dar acum este ok.
In concluzie, imi doresc produsele de par pentru sora mea si pentru mine pentru ca ea chiar are probleme serioase cu parul.V-am pupat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce... In fiecare an cade parul tuturor oamenilor chiar si a animalelor. Motanul meu a avut probleme cu blanita dar datorita acestui sampon extraordinar, a incetat sa-i mai cada. Traiasca produsele farmec.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand mi-am facut 2 permanente la 2 saptamani distanta si apoi m-am vopsit. eh, oricum aveam prea mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna seara!
Vorba aceea:"Un "necaz" nu vine niciodata singur, mai trage altele dupa el!"
Asa si in cazul meu...
Pe langa un par gras cu care m-am confruntat destul, am ajuns sa ma confrunt acum 1-2 ani cam asa cu caderea parului.
De fiecare data dupa ce-mi faceam baie, ma pieptanam, umblam cu mana prin el, cadeau peste o suta de fire de par zilnic, ceea ce admis este intre 50-100, la mine erau peste 100.Peste tot numa par,prin baie,pe gresie,pe covoare prin camere,pe haine inchise la culoare mai ales,Doamne...un cosmar!
M-am speriat foarte tare bineinteles, am inceput sa plang cand am vazut cum dintr-un par frumos blond-saten ce il am, cum zicea bunica mea ca am avut eu un fir gros si puternic odata, din senin a inceput sa se rareasca tot mai rau.
O prima CAUZA a fost un stres prelungit, am avut o perioada mai stresanta in acesti 1-2 ani de zile.
Si intreband in stanga,in dreapta,afland multe lucruri interesante,am invatat ca STRESUL e inamicul nomber one in toate bolile,mai ales la caderea parului.
Deci trebuia sa renunt la stres neaparat.
Apoi,prin folosirea dispozitivelor de coafat fierbinti (adica de exemplu foloseam des placa de indreptat,ondulator,foehn etc.)si a incarcarii parului cu prea multe produse de styling e clar ca duc la deteriorarea firelor de par si caderea lor prin subtiere iar in cele din urma, rupere.
Ideea este ca le foloseam in exces,ceea ce nu era bine.
O a doua cauza evident.
O a treia cauza este dieta dezechilibrata cu carente de minerale (adica de pilda :fier, zinc etc.), care in cele din urma,daca substantele acestea nutritive nu ajung si nu "hranesc" firul de par,radacina de par este slabita,iar in final,firul de par va cadea.
A trebuit sa fac o cura de fier,zinc si alte minerale.
O alta greseala a fost sa-mi tin parul strans puternic in "coada de cal",ceea ce parului nu-i place sa stea strans legat,deoarece se slabeste si asa cade mai rau.
Alte cauze pot fii:anticonceptionalele orale,alte medicamente precum citostaticele,dezechilibre hormonale,modificarile sezoniere,nasterea, anemia, sampoane inadecvate, de asemenea bolile tiroidiene sunt o cauza principala care duc la afectarea podoabei capilare.
Nu in ultimul rand, vopsirea repetata, caldura si substantele chimice poluante slabesc firul de par si duc la caderea acestuia.
Am inceput sa folosesc o "reteta" din ingrediente naturale cunoscuta de bunica mea Romanita :)
care m-a ajutat mult in caderea parului si bineinteles un sampon din plante adecvat,
http://farmaciaverde.util21.ro/produse/1014_4434.jpg
Vreau sa o impartasesc tuturor in speranta ca poate va fi de folos si altor persoane cu aceeasi problema.
Asadar, impotriva caderii parului recomand sa incercati asta:
Avem nevoie de o lingura de gaz, o lingura rom, o sticluta de vitamina A(uleioasa), un galbenus de ou.Se amesteca bine, se aplica pe parul spalat, incepand de la radacina spre varfuri.Se lasa timp de o 1/2 ora, clatind apoi foarte bine parul.
Tratamentul se poate face la 2 saptamani.
Deci, cu asa ceva am reusit sa-i vin de hac caderii parului.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi se intampla cam la 2 zile sau chiar in fiecare zi. sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate, eu ma confrunt cu aceasta problema mai mereu, am incercat diverse remedii, dar nu pare sa functioneze nimic. Totusi, caderea parului s-a intensificat in preajma perioadei de sustinere a licentei... A fost un chin, o adevarata dereglare, si foarte mult stres, de unde si inrautatirea situatiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se intampla zi de zi sa-mi cada fire de par cred ca e normal. Mai multe griji imi fac pentru parul mamei mele care cade in smocuri de fiecare data cand se piaptana, o fi si varsta si vopselele ...se confrunta cu asta de ceva ani.

| TPU.ro explică:

Va multumim tuturor pentru participare! De aceasta data, castigatorul este @NoapteaPloioasa.

Alexandra - TPU

| 8mariastar a răspuns:

Imi cade parul atunci cand nu ma spal pe cap o durata lunga de timp sau atunci cand sunt stresata sau obosita.La mine foarte rar daca il ingrijesc.

| Maioru a răspuns:

Am 56 ani si stau foarte bine in privinta parului, mai rau este cu altele...

| lalaballet a răspuns:

Niciodata

| MetalHead04 a răspuns:

De 1 an incoace, imi cade parul :-s am parul foarte rar acum si mi-e frica sa nu-l pierd si pe asta.

| Bianca306 a răspuns:

Cel mai bun remediu pentru caderea parului este petrolul chiar daca mirosi a benzinarie, el trebuie aplicat cu o jumatate de ora inainte ( asa faceam eu ) chiar daca nu m-am confruntat cu asa ceva dar ma ajuta foarte mult pentru a il face mai sanatos, puteti sa il folositi oricum, remediul acesta se stie de la bunici

| ღHinataღ a răspuns (pentru Bianca306):

Mama ma punea sa ma spal cu bors acru.

| Lolităăăă a răspuns:

Pai, cateodata cand ma spal pe cap cade

| 00SweetTweety00 a răspuns:

Buna ♥
Chiar in aceasta toamna am avut probleme cu caderea parului happy Am fost si putin mai stresata vara aceasta. insa cel mai important factor este clima happy.

| Sadic a răspuns:

Când m-am spălat mai rar pe cap happy

| RadikalGamer a răspuns:

Încă nu s-a întâmplat din fericire, sper sa nici nu se întâmple. Dar tatăl meu are părul altb, sper sa nu-l am și eu laughing

| ღHinataღ a răspuns:

Coada de cal e la putere...mie imi cade parul cand fac o pozna, la rusa si cand avem test la mate...a, da, era sa uit, si cand profa de teatru URLA la noi