| Gumalamanaazecea a întrebat:

Cum as putea sa scap de petele ramase de la cosuri? Nu sunt multe,doar pe frunte si putin pe obraji,dar sunt unele rosii si celelalte maro. Cum va curatati voi fata zilnic,dimineata si seara? As vrea,pana incepe scoala, sa am tenul impecabil.

10 răspunsuri:
| Kasia a răspuns:

Curatarea fetei nu cred ca o sa iti "stearga"petele. poate ar fi bine sa vorbesti cu un dermatolog.
eu imi curat fata asa:
seara: demachiant de ochi
demachiant de fata indepartat cu o discheta umeda-repet asta de 2 ori
gel de curatare
de 2 ori pe saptamana scrub
lotiune tonica
crema hidratanta

dimineata:
gel de curatare
apa de trandafiri
crema de fata cu SPF
specific ca atunci cand ma spal cu gel folosesc buretei pentru fata.

| Liviu_2019 a răspuns:

Buna si eu am problema asta de mai multi ani si nu prea am reusit sa scap de ea desi am incercat multe tratamente.
Poti incerca creme precum Retin A sau Isotrexin gel. Una din ele nu amandoua. Chestia e ca sunt cam dure in sensul ca e foarte posibil sa te iriti de la ele si e un tratament mai greu de urmat. Trebuie la inceput sa te dai o data la 2 3 seri vezi cum reactioneaza si dupa poti creste frecventa. De regula te exfoliezi te cojesti si o data cu cojile alea se duc si semnele. Teoretic asa e dar practic nu e chiar asa. Depinde de semne, cat de evidente sunt, sunt mai vechi sau mai noi. E un tratament de durata minim 6 8 luni sau chiar 1 an. Consecventa e foarte importanta. Primele rezultate le poti observa dupa 3 4 5 luni depinde de ten.

O alta solutie mai rapida dar mai scumpa e sa faci niste peeling-uri superficiale sau medii. Sunt cam 100 RON sau mai scumpe. Te va da doctorul cu o solutie pe fata te va ustura te vei irita 1 zi 2 si ti se va coji fata si in mod normal semnele ar trebuie sa se elimine sau sa se diminueze.
Cam astea ar fi solutiile, alte nu ai la dispozitie.

| curioasa01 a răspuns (pentru Liviu_2019):

Ba da, există creme de albire a tenului și albirea homemade - cu suc proaspăt de lămâie, cu aplicarea uleiului din capsulele de vitamina E. Caută pe Youtube -în engleză, evident- acne scar treatment/ acne scar fading.

| Liviu_2019 a răspuns (pentru curioasa01):

Aha, mersi pentru sfat!

| Farmec a răspuns:

Iti recomandam sa incerci crema antiimperfectiuni din gama Gerovital Plant.Este un produs modern de înfrumuseţare cu o formulă special concepută pentru uniformizarea şi redarea strălucirii tenurilor pătate, pigmentate neuniform, cu semne rămase de la acnee, etc.Prin ingredienţii prezenţi în formulare, crema exercită o acţiune complexă:

decolorează petele existente şi îndepărtează stratul de celule moarte de pe suprafaţa pielii prin efectele acizilor din fructe, uniformizând tenul
previne apariţia petelor noi şi îmbătrânirea accelerată a pielii şi prelungeşte în timp efectul de decolorare prin prezenţa extractului antioxidant, antistres din Floare de Colţ
emoliază, hidratează şi hrăneşte epiderma, reface filmul protector superficial prin uleiurile vegetale prezente în formulă (Unt de Cacao, Ulei de Soia, Ulei Jojoba)
reface integritatea şi aspectul sănătos al pielii prin prezenţa extractului de Boswellia Serrata.

Crema se aplicǎ de 2 ori pe zi, minim 2 luni de zile, pe zonele afectate. Tratamentul de decolorare a petelor şi de albire a pielii se face de preferinţă în anotimpurile cu soare mai puţin, respectiv toamna şi iarna, asigurând, concomitent cu procesul de decolorare, o bună protecţie UV a pielii, prin utilizarea unor creme de întreţinere cu factor de protecţie UV 15-20.

| Gumalamanaazecea explică (pentru Farmec):

Si de unde o cumpar? cat costa?

| Liviu_2019 a răspuns (pentru Farmec):

Esti promotor cumva?

| Liviu_2019 a răspuns (pentru Gumalamanaazecea):

Vezi ca domnisoara in cauza e promotor al firmei farmec. Dc doresti sa asculti sfaturile ei ca sa ii cumperi produsele e ok. Uita-te la celelalte intrebari ale ei. E si site-ul farmec.ro

| Gabriela_Mihaela_1990 a răspuns:

Eu pentru petele ramane de la cosuri am folosit un stick cu arbore de ceai (tea tree) de la Thursday Plantation. Produsul e super eficient, pe mine m-a ajutat f foarte mult.
Plus ca tot cu ajutorul cremelor de baza de 100% ulei pur de arbore de ceai(tea tree) de Thursday Plantation am reusit sa scap de acnee si puncte negre.
Iti recomand produsele, pe mine m-au scapat complet de acnee si de petele ramane de la cosuri

| madalinnu a răspuns:

Eu stiu ca cu spirt... Si seara sa bei multa apa si sa manci un mar..si dimineata la fel...se hidrateaza tenul foarte bine.big grin