| rihanna7865 a întrebat:

Cum sa scap de celulita cat mai rapid?

6 răspunsuri:
| KiSsRoSsE a răspuns:

1.Fa mult sport pentru ca fara este imposibil. big grin Eu iti recomand inotul pentru ca iti tonifiaza foarte bine corpul.
Si trebuie sa stii ca rapid nu ai cum sa scapi... rezultate vizibile se vad dupa 1-2 luni depinde de fiecare.
2. Exfoliaza-ti pielea odata la 2-3 zile
3.Hidrateaza-ti pielea in fiecare zi.
Si hidratarea se face si din interior si astfel trebuie sa bei foarte multa apa si sa mananci multe fructe si legume big grin
Sper ca te-am ajutat! :*

| Fulbaster a răspuns:

Prin exerciitii fizice si crema anticelulitica.

| ElleElenaElle a răspuns:

1. Bronzati-va!
Celulita este mai putin vizibila pe pielea inchisa la culoare. Daca nu este vremea plajei, atunci poti aplica pe corp o lotiune auto-bronzanta. Este una dintre cele mai simple si mai eficiente modalitati de a ascunde celulita si nici nu trebuie sa astepti prea mult pentru a observa primele rezultate. Pe langa faptul ca bronzul iti va ascunde celulita, acesta iti va subtia si forma corpului. Cu o piele usor bronzata te vei simti cu siguranta mai bine in pilea ta!

2. Tonitifica-ti musculatura picioarelor!
Este timpul sa te ingrijesti de tonusul picioarelor tale! Pune-ti pantofii sport si du-te pe afara la o plimbare sau la o alergare. Daca nu iti place sa mergi la sala, iti poti lua acasa un stepper si sa te apuci de treaba. Exista pe net destule video cu exercitii pentru tonifierea muschiilor, care sa-ti faca pielea sa arate mai intinsa. Diferenta va fi vizibila chiar si dupa prima lectie, astfel incat va puteti bucura curand de picioare mult mai sexy. Practicand exercitii pentru picioare si coapse, ai un avantaj in plus – vei tine la distanta celulita pentru un termen mai lung!

3. Bea ceai verde!
Daca nu puteti bea in fiecare zi 2 litri de apa, atunci incearca sa bei si ceai verde. Ceaiul verde este bogat in antioxidanti si iti va accelera metabolismul. Iti va ajuta corpul sa scape mai repede de toxine. Consumul de ceai verde este de asemenea o modalitate eficienta de a scapa de celulita pe termen lung.

4. Renunta sa mai consumi bauturi cu zahar!
Exista mai multe moduri de a ascunde celulita, insa s-ar putea sa nu va placa acesta. Dar, daca doriti sa aveti celulita cat mai putin vizibila, ar trebui sa sariti peste consumul de bauturi indulcite sau sucuri de fructe cu mai putin de 100% continut de fructe. Incearca sa-ti faci propriile bauturi sanatoase si nu acorda atentie etichetelor mincinoase care spun ca nu contin zahar si doar fructe si apa.

5. Masaj!
Una dintre modalitatile binecunoscute pentru a reduce celululita este prin masaj. In timp ce esti la dus, folosind o perie de corp, prin miscari circulare poti sa-ti faci singura masaj. Este indicat sa folosesti dupa dus si un gel sau o lotiune de corp anti-celulita si pielea ta va capata zi de zi un aspect sanatos. Pielea va deveni mai stransa, mai moale, mai fina si mai luminoasa cu acest tratament zilnic!

6. Incearca remedii naturale!
Esti inca in cautarea de modalitati si trucuri contra celulitei? Incearca si remedii naturale! De fapt exista mai multe remedii naturale interesante si unul dintre ele este zatul de cafea. Pune la frigider zat de cafea, amesteca-l cu ulei de masline si il poti folosi ca exfoliant la dus. Te vei freca cu miscari circulare la dus pentru cel putin 5 minute si apoi mai lasati pe corp sa actioneze inca 10 minute. Puteti sa va acoperiti pielea cu folie pentru a se incalzi si a actiona mai eficient. Folositi acest remediu natural contra celulitei de cel putin doua ori pe saptamana. Puteti inlocui zatul de cafea cu ulei, cu un amestec de sare si suc de grapefruit.

7. Remediu fals!
Si am ajuns si la ultimul remediu contra celulitei, doar ca acesta este unul fals. A scapa de celulita este un proces greu si lung, dar asta nu inseamna ca nu poti avea picioare sexy chiar acum. Daca vrei sa te afisezi chiar astazi in costum de baie sau sa mergi la o petrecere intr-o rochie scurta, atunci ai nevoie de cateva picaturi de autobronzant si de pulbere stralucitoare pe care sa o aplici pe picioare. Pielea ta va arata mai stralucitoare si mai fina, iar gropitele de celulita vor fi mascate. Seara poti opta sa porti o pereche de ciorapi plasa, cu siguranta cu acestia nu vei avea nicio grija, celulita ta va fi ascunsa perfect!

niste reguli care te-ar putea ajuta

Sapte reguli de aur

1. Nu mancati nici un aliment industrial care contine făină albă si zahăr rafinat.
2. Beti cel putin un pahar de suc de rosii pe zi, mancati varză crudă.
3. Evitati carnea tocată ambalată sub vid, semipreparatele pe bază de carne tocată.
4. Nu mancati niciodată la aceeasi masă o combinatie prea concentrată de proteine si de zahăr. Acestea determină o fermentatie, care produce deseuri ce generează celulita.
5. Consumati zilnic o cantitate mică de tărate de grau, cereale la micul dejun.
6. Folositi in locul sării obisnuite un amestec in proportie de 60/40 sodiu si potasiu.
7. incercati să mancati cat mai multe fructe si legume crude.

Recomandari

* Reduceti consumul de sare, zahăr, prăjiturile, cremele, ciocolata, siropurile cu zahăr.
* Evitati produsele de patiserie, iaurturile cu conservant, inghetata, bomboanele.
* Evitati băuturile acidulate, alcoolice, tutunul
* Beti zilnic 2 litri de apă sau ceai.
* Evitati hainele stramte care impiedică circulatia sanguină.

* Faceti exercitii fizice cu intensitate moderată.
* Evitati epilarea cu ceară fierbinte.
* Nu faceti exces de medicamente.
* Suprimati băile calde prelungite, evitati băile de aburi, practicati dusurile reci.
* Practicati mersul pe jos.
* Dormiti cat vă cere organismul.

masajul este cunoscut pentru combaterea celulitei. uite aici cateva care sigur vor da roade

Diferite tipuri de masaj

1. MÂNGÂIEREA: Scopul său este de a pregăti pielea cu următoarele miscări: Se apasă palmele pe piele, se efectuează miscări lejere de jos in sus, de la picioare către inimă, degetele trebuie să imbrătiseze forma zonei masate.

2. CIUPIREA: Scopul său este de a disocia nodulii de celulită. Ea constă in apucarea unei portiuni de carne cu degetele, a o ridica pentru a intinde bine tesuturile subcutanate, si a o ciupi. in general se utilizează degetul mare si indexul fiecărei maini apropiate. in zonele mai restranse, cum ar fi fata internă a genunchilor, mainile sunt foarte apropiate. Se incepe bland fără a trage mult pentru a termina mai riguros.

3. FRĂMÂNTAREA: De această dată se intrebuintează intreaga mană, trebuie actionat ca si cu aluatul, se ridică apoi se presează. Se face să curgă pielea sub maini sau sub degete. Pozitia in picioare este ideală pentru această miscare. Se incepe totdeauna de jos, de la baza corpului, se urcă progresiv către inimă. Pentru gambe, coapse, se pune piciorul pe un scaun, pentru a se intinde muschii.

4. ZDROBIREA: Aici, la fel cum se frămantă un aluat, se zdrobeste pielea cu palma mainii sau cu buricul degetelor. Acest tip de miscare este indicat in mod particular pentru solduri, coapse, pantece (burtă).

5. MASAJUL IN FORMA LITEREI "S": Este vorba de a apuca o portiune de piele cu fiecare mană, acestea fiind apropiate, de a face miscări in directii opuse, pentru ca pielea formată in pliuri să semene cu litera "S". Această miscare trebuie să fie lentă la inceput, pentru a se strange bine asperitătile grase. Se simt una cate una pentru a le putea trata separat. Este un masaj in profunzime.

6. RĂSUCIREA: Este vorba de o miscare in forma literei "S" utilizată in mod mai brutal. Nu trebuie ridicată carnea, se răsuceste in mod brusc, din fată spre inapoi, ca si cum s-ar răsuci o rufă. Celulita este tratată astfel in profunzime. Pozitia corpului nu are nici o importantă.

7. PALPAT RULAT: Celulita se tratează atat in profunzime cat si in finete. Se apucă pielea intre degetul mare si buricele degetelor ambele palme fiind apropiate, se face să ruleze pielea in mod continuu intre degete, urcand cu acest exercitiu. Se simte celulita ruland in profunzime.

8. MASAJUL PROFUND: Acest tip termină sedinta de masaj. Este o miscare puternică, actiunea sa este intensă, profundă, pentru a ameliora circulatia sanguină, a favoriza eliminarea deseurilor, a creste tesuturile musculare locale. Se utilizează ambele maini, degetele fiind curbate si apucand viguros zonele de masat.

9. MASAJE PARTICULARE: Masajul acvatic, făcut intr-o cadă cu ajutorul unui dus cu jet puternic de apă. Acest masaj este utilizat pentru a ameliora circulatia sanguină, are o bună actiune relaxantă. Se pot pune cateva plante, sau săruri de baie aromate. Cu ajutorul unui furtun de apă (cum este cel folosit la udatul grădinii), se poate face masaj de jos in sus, degajandu-se o senzatie de binefacere.
10. La sfarsitul sedintei de masaj se vor aplica creme anticelulită.

uite niste exercitii

http://www.youtube.com/watch?v=TeHSOuEW8l0

| Elisa512 a răspuns:

Daca doresti un mod rapid de a scapa de celulita poti incerca sa mergi la zumba. Ce e zumba? Un fel de dans modern anticelulitic. Daca o sa cauti putin o sa gasesti o sala la tine in oras. O sa faci zumba de 2-3 ori pe saptamana. Alaturi de dieta potrivita ( pe care daca vrei o poti cere instructoarei) eu am reusit sa slabesc 5-6 kg intr-o saptamana. Bafta:-)