| anonim_4396 a întrebat:

E pacat sa faci baie in zi de sarbatoare? Vreau sa-mi spal parul, care arata groaznic, dar mama nu ma lasa. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Nu e pacat sa te speli,stai linistita.Du-te si fa-ti baie! Pact e daca speli rufe in zi de sarbatoare,daca cosi,daca sapi, prasesti sau mai stiu eu ce zidesti sau etc. Nu am auzit ca ar fi pacat sa te ingrijesti, niciodata!

21 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și până mâine pocnești?
Ascultă de mamă.
Pa, pa.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Da, e mare pacat sa te speli! Jegul e lasat de Dumnezeu sa te apere de frig!

| AmeMiss a răspuns:

Te rog, intreab-o pe mama ta unde a auzit asa ceva? Du-te fata si fa baie linistita.

mira
| mira a răspuns:

Cel mai mare pacat este sa fii nespalat.Nu exista interdictii in legatura cu ziua in care nu te pori spala.Intreaba si un preot inteligent si bun cunoscatoe al canoanelor si iti va spune ca esti victima unor superstitii.

| BRG a răspuns:

Dar dacă in ziua aia ai probleme de stomac diaree sau constipație, este păcat să faci, mai bine stai cu el in tine să te îmbolnăvesti nu?

| radu a răspuns:

Se recomanda sa nu faci baie duminica, dar nu este ceva strict Dumnezeu ne'a lasat corpul ca sa'l ingrijim nu sa asteptam sa se puna jegul pe el.E un pacat daca nu iti ingrijesti corpul!

| comansorin a răspuns:

Nu te spala, e pacat, pacat mare nici pe maini sa nu te speli vezi ca incepe postu, de abia dupa post sa mai faci baie! Mama ta stie multe, o fi preoteasa sau cel putin in alta viata a fost preot sau calugar!

| trăncănici a răspuns:

Pfff!"Dă doamne sărbători multe pe timp de iarnă,ca să n-am nevoie de cojoc!"Hai că n-am mai rîs cu poftă de mult! Şii,ideile că nu trebuie să faci aia-aia în zi de sărbătoare,nu sunt altceva decît sfaturi date de leneşi şi îngălaţi ca să aibă motiv de a nu face nimic! Tocmai specimene de genul ăsta sunt marile sărăcii de oameni! Nu semeni,nu prăşeşti,nu culegi că e sărbătoare,dar de sărbători n-ai nimic pe masă,tocmai pentru că ţi-a fost lene să faci! Şi? Noroc cu pomenile, că tot ei cred că au inventat şi asta, ca să primească de mîncare!

| Lime a răspuns:

Si eu am auzit de asta. straight face

| Λndrei a răspuns:

Cum sa fie pacat? De unde ati mai scos-o si pe asta...ba o sa ajungem sa credem ca e pacat sa si iesim din casa...

| Jesye a răspuns:

Sa nu faci intre orele 09-:12 cand e parintele in biserica laughing

| covaci101 a răspuns:

Da,cam aşa este.Şi mama mea îmi spunea ceva, că dacă mă spăl în zi de sărbătoare cand voi merge la judecată voi bea toată apa pe care am consumat-o?! Nu ştiu cum se face dar de la o vreme numai duminica pot să mă spăl liniştit, fară să fiu grăbit! laughing

| inessaxxx a răspuns:

Daca sincer da e pacat dar cred ca daca o sa faci baie o data no fi nimic dar sa stii sa nu mai lasi pe ultima zi sa te ginesti mai inainte succes

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Uhm...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!

Poti face baie, dar daca mama ta nu te lasa faci maine.

Pa, pa!

| Marinush123456789 a răspuns:

Mama ta exagereaza groaznic...nu e pacat.

| DANU_4412 a răspuns:

Dupa religie e pacat! Dar daca ai nevoie sati speli parul spalal ca nu o sa umbli cab un boschetar!

| raishka a răspuns:

God! nu cred ca are relevanta thinking nu am auzit de chesti asta, eu tocmai ma pregatesc pentru dus deci sa ma ajute Dumnezeu laughing

| firstmentor a răspuns:

Stai în ploaie

| BlackSharingan a răspuns:

Poti sa ii spui mamei tale ca nu poti sta cu parul nespalat pentru ca nu iti place si ca nu se va intampla nimica chiar daca este sarbatoare