| gabriella12 a întrebat:

Azi m-am spălat pe cap, iar dupa ce am iesit din baie mama mi-a spus ca e sărbătoare "Izvorul tămăduirii" (la ortodocși) si nu e bine. Este adevărat ca e pacat sa te speli pe cap in zi de sărbătoare? Sau e doar o superstitie babeasca?

Răspuns Câştigător
| KateMiddleton a răspuns:

E o superstitie.Mama mea tot asa e mi-a spus:"Sa nu cumva sa-ti speli capul in ziua de Pasti". Mama e plina de superstitii, incerc sa i le scot, esuez.
Deci, ce legatura poate avea capul curat cu religia.Chiar recent la televizor un preot spunea ca sufletul trebuie sa fie la fel de curat ca si corpul.Nu vad nici o legatura logica in spalarea capului si legile bisericesti.Ele sunt numai zece(cele 10 porunci),restul; sunt alcatuite de oameni si nu stiu in ce scop,de exemplu"N-ai voie sa-ti tai unghiile in ziua de marti".Ce legatura are oameni? Nici un fir logic.Pot sa alcatuiesc mii de superstitii de acest gen chiar acum:"Nu-ti cumpara telefon verde, iti va creste iarba din cap!"Prostie, nu? E rau sa minti, sa ucizi, sa jignesti etc. Igiena nu poate in nici un caz sa fie ceva rau.Hai si nu ni-om spala cu totii niciodata si vom fi credinciosi-foc.
Bafta! Nu crede in superstitii!

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este foarte adevarat.Nu se face baie, nu se spala.

| Radu284 a răspuns:

Pacat din ce punct de vedere? Al bisericii ortodoxe? Posibil. Al crestinismului? Niciodata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Superstitii babesti. Avem asa de multe sarbatori si toate cate o superstitie in asa fel incat o sa ajungem cu paduchi in cap daca s-ar lua dupa ele.Eu stiam ca de rusalii nu e bine sa faci baie.Dar nu poti sta murdar acuma pentru ca superstitia nu te lasa sa te speli. Inteleg ca facem baie sambata spre a fi duminica in zi libera curati dar de fiecare data cand e o sarbatoare cu o multime de superstitii nu inseamna sa stam murdari.

| irinuk28 a răspuns:

Da,este pacat sa te speli pe cap, sau nu numai in zi de sarbatoare.Nici duminica nu e bine sa faci baie, sau alte chestii de genul.E adevarat, nu e o simpla superstitie babeasca.

| suntserios a răspuns (pentru irinuk28):

Mai bine stam toti imputiti... ca e mai bine asa

| irinuk28 a răspuns (pentru suntserios):

Hm, si eu cam ce parere sa trag din ce ai zis tu? Glumesti sau spui adevarul? La mine e pacat, crezi ce vrei, eu ti-am spus cum stiu eu.O zi buna!

| suntserios a răspuns (pentru irinuk28):

E pacat sa ai grija de igiena persoanala? de Pasti nu ai facut baie 3 zile la rand?

| irinuk28 a răspuns (pentru suntserios):

Normal ca am facut, ce intrebare e si asta? Sunta fata si ma ingrijesc, dar avand in vedere intrebarea pe care a pus-o, eu zic ca mai putea sa astepte sa faca baie a doua zi, dar daca nu a stiut ca e sarbatoare nu e vina ei.In familia mea se respecta traditia aceasta, asa ca, ce pot sa spun mai mult de atat. Sper sa intelegi!

| suntserios a răspuns (pentru irinuk28):

"In familia mea se respecta traditia aceasta" urat din partea ta ca ai facut baie de Paste... urat tare... ori te speli ori te iei dupa prostii de genul?

| irinuk28 a răspuns (pentru suntserios):

Uite ce e,am zis sa fiu draguta, dar deja vad ca ma iei peste picior, iar eu nu prea vreau sa am de-aface cu oameni de genul, intelegi? Nu e problema ta si a nimanui, daca gresesc sau alte cele e doar problema mea.Asa ca daca doresti sa te crezi Atotstiutor, experimenteaza cu altcineva.Iar daca, chiar te intereseaza asa tare, ei bine am facut baie inainte de inviere si a3a zi de Paste. Oricum, hai sa nu o lungim, ca vad ca nu are rost.Ramai cu parerile tale!