| sopranaCadaverica a întrebat:

De ce dupa ce aplic o crema hidratanta cu SPF pentru ten, dupa 15 minute tot nu intra in piele si cand dau cu mana pe obraz, se formeaza un fel de pelicula alba care se ia? … E de la Bioderma si nu e expirata.

15 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Folosești prea multă?

| InteractiV a răspuns:

Probabil nu aplici cantitatea recomandata, recomandat este sa aplici un strat foarte subtire, abia sa straluceasca si sa fie vizibil. Daca nici asa nu intra in piele, inseamna ca nu exista compatibilitate, difera de la organism la organism.

| Bondarel99 a răspuns:

Ar trebui sa fie o cantitate cât un bob de mazare pentru toată fata. Chiar dacă e strat subțire, e suficient cât sa te protejeze. Nu e bine sa îți încarci fata cu crema...

| alinabarbu a răspuns:

Poate este o crema de plaja. La aceste creme asa se intampla, iti ramane o pelicula la suprafata pielii care te protejeaza de arsurile solare.
O crema care intra foarte bine in piele si iti ofera benefici reale de obicei este mai scumpa. Aceste creme au o masa moleculara foarte mica si patrund in profunzimea dermului si atunci pielea ta beneficieaza cu adevarat de efectele cremei respective.

| Sabs28 a răspuns:

Asa sunt toate cremele cu SPF. Acea albeata e protectia, dioxid de titan de ex

| sopranaCadaverica explică (pentru alinabarbu):

Nu este crema de plaja. E de la Bioderma, pentru hidratare, de zi si noapte, are si SPF 15 si a costat 80 de lei. nu cred ca e ieftina deloc. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1,25 ml de produs se aplica pe fata ca sa beneficiezi de spf-ul indicat pe ambalaj. Se aplica in mai multe straturi, lasand timp tenului sa absoarba produsul. Cum se numeste crema respectiva, poti sa pui un link cu o poza? Eu nu stiu de nicio crema de zi si noapte cu spf 15 de la ei. Seara nu se aplica spf, iar pentru zi spf 15 e ineficient si pe timpul iernii.

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Hydrabio Perfecteur SPF30. Am gresit eu, nu are 15. O aplic si seara pentru ca e intens hidratanta. E si pentru noapte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Ti-as recomanda sa nu mai folosesti spf seara pentru ca ingredientele cu rol de protectie solara sunt un rau necesar, daunele pe care le provoaca soarele sunt mult mai mari fata de daunele provocate de ingredientele astea.

Produsul face "scame" din cauza cantitatii mari de niacinamida, este un ingredient dificil, si cu cat e concentratia mai mare, cu atat produsul e predispus la asa ceva.

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Daca pe prospect scrie ca e si pentru zi, si pentru noapte, am zis ca nu am nevoie totusi de 7 mii de creme diferite… Am doar 22 de ani. Si toate sunt scumpe. big grin

Apropo, am una si de ochi, (pentru conturul ochilor) as putea sa iti trimit lista cu ingrediente si sa-mi spui daca ar fi ok sa o folosesc?
Merci mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Pe prospect poate sa scrie si ca iti face pielea de bebelus laughing, e vorba ca nu se face asa ceva. E inutil sa pui spf cand nu ai nevoie de el, mai ales daca poate sa faca si rau. Ai nevoie de o crema hidratanta si una cu spf 50 pentru zi. Daca pielea din jurul ochilor nu are nevoi speciale de restul tenului( ex ten gras si zona ochilor uscata, pungi ) e inutil sa folosesti o crema speciala pentru ochi atata timp cat ai o crema hidratanta de fata buna, fara parfum si porcarii prin ea.
Trimite-mi. Cu placere happy

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Am niste ...semicercuri violet foarte urate chiar sub ochi. Si au aparut cateva riduri fine... E foarte urat, are un aspect adancit, fara pungi, zici ca-s zombie.

Ingredientele de la crema pentru ochi:
Aqua, Prunus Amygdalus Dulcis Oil, Glyceril Stearate Se, Caffeine, Citrus Aurantium dulcis Oil, Glycoproteins, Salicylic Acid, Sodium Hyaluronate, Glycerin, Salix Nigra Extract, Sorbic Acid, Potassium sorbate, Benzyl Alcohol, Linalool.
Astept cu interes o parere big grin Multumesc

Si as mai fi curioasa daca un ser facut in casa (din ulei de macese, de migdale si ricin + putin de lavanda) ar fi potrivit pentru zona ochilor de 2-3 ori pe saptamana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Ai de putin timp aspectul asta? Nu sunt mostenite sau pur si simplu nu esti predispusa la vene si capilare mai vizibile? Dormi suficient, iti pierzi noptile, te culci tarziu, faci sport, te hidratezi suficient, ai fost la oftalmolog si ai facut analizele anul asta? Cearcanele cu aspect adancit se rezolva de regula prin interventie chirurgicala.

Acidul salicilic (care poate sa fie cu rol de conservant aici ) si Salix Nigra Extract au rol de exfoliere, pentru un produs de ochi mi se pare exagerat, iti poate deshidrata pielea. Citrus Aurantium dulcis Oil este iritant si in concentratie destul de mare. Cafeina poate sa fie problematica pentru tine, ea ajuta la diminuarea pungilor, efect pe care nu cred ca ti-l doresti. Despre efectul de microcirculatie pentru reducerea cearcanelor nu toata lumea se bucura, trebuie sa testezi ca sa vezi cum functioneaza la tine produsele care contin cafeina. Totusi, ridurile alea de cand au aparut, poate sunt cauzate de o hidratare insificienta. N-as folosi produsul asta.

Pune si ulei de borago pentru ca este cell communicating si anti-iritant. Uleiul de ricin formeaza o pelicula solida pe piele, nu l-as aplica pe piele. Fara niciun ulei esential, sunt iritante, total nepotrivite pentru orice zona a corpului dar mai ales pentru zona ochilor.

Crema mea preferata este Bioderma sensibio light, are o textura foarte usoara si hidrateaza excelent.
Pentru hidratarea zonei ochilor poti sa folosesti Atoderm Nutritive :
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10044863

Pentru riduri si pentru a asigura antioxidantii necesari pielii eu folosesc serul asta (imi iau varianta mini de 5 ml si maximul de mostre ) : https://www.paulaschoice.ro/......ate-serum/

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Dorm 8 ore pe noapte, ma culc la 11. Problema e ca stau in fata calculatorului foarte mult zilnic, mai mult de 6 ore pe zi, dar reglez iluminarea ecranului (la 15% tot timpul). Nu am rude cu probleme de genul asta.

Nu am pungi, deci nu stiu cum e cu cafeina. Am citit si eu ca ar stimula circulatia sangelui si ar elimina aspectul violet al umbrelor de sub ochi… Nu pot sa zic ca vad mare diferenta dupa doua saptamani. Am cate doua riduri fine sub ambii ochi. big grin Nici nu stiu cand au aparut, probabil in ultimele 5 luni - am avut niste schimbari bruste de alimentatie, de la foarte sanatos, la foarte nesanatos si invers.

Pai ce am enumerat eu sunt uleiuri esentiale, pe care le combin cu un ulei de baza - de migdale sau de masline (cel de baza oricum face bine, nu irita, si sa fie in proportie de 90% si restul de 10% uleiurile pure).

MEntionez ca inca am un ten problematic la 22 de ani. Cu acnee si exces de sebum pe care il potolesc doar folosind crème matifiante. Am incercat un tratament de la dermato dar mai rau mi-a facut. Acum doar incerc sa tin sub control acneea prin alimentatie si gelul sebium tot de la bioderma. Nu pot sa folosesc orice crema hidratanta pentru ca raman toata ziua cu pelicula grasa pe fata ori mi se inroseste excesiv tenul si apar comedoanele. Si spf-ul in general ma irita.
Interesant ca ai recomandat Atoderm Nutritive pentru ochi - aceasta nu este doar pentru intregul chip, cu exceptia zonei ochilor? Mi-e teama ca nu e potrivita pentru zona asta, nu stiu… Cum trebuie sa o aplic? Doar sub ochi sau si pe pleoape, pe arcada?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

M-am uitat peste indicatiile de la crema Bioderma cu spf 30 si ei recomanda folosirea produslui dimineata. Filtrele minerale sunt mai putin iritante fata de cele chimice, dar lasa o pelicula alba pana intra bine in piele ( trebuie masata ) si ramane tenul usor lucios. Daca te intelegi bine cu cea de la Bioderma ramai la ea.

1.
Ochelari de protectie pentru calculator/telefon folosesti?

Un produs corect formulata pentru fata poate sa fie folosit cu succes si in zona ochilor. Poti sa iti iei o crema de fata hidratanta sau una cu multi antioxidanti si sa o folosesti cu succes si in zona ochilor. Ingredientele benefice sunt aceleasi, doar cantitatea si ambalajul difera de cele mai multe ori. Daca as avea o crema pentru cuperoza care contine cafeina si se preteaza si la nevoile pielii din jurul ochilor as putea sa o folosesc cu succes acolo, la fel de bine pot sa folosesc un produs de ochi pe toata fata sau pe corp daca formula se preteaza si consider ca as avea nevoie sa fac asta. E mult marketing uneori, sa dai 50 lei pe 15 ml e convenabil pentru producator, nu? Uneori formulele cremelor de ochi se aseamana cu formula cremelor de fata din portofoliul producatorului. Da, daca ai nevoie de o crema cu cafeina pentru a stimula microcirculatia o sa o gasesti mai usor cautand o crema de ochi, dar cand vine vorba de tratarea ridurilor eu nu as plati sume exorbitante pe cativa ml amarati doar pentru ca scrie ca e pentru ochi. Folosesc crema si pe pleoapa superioara. Iti las cateva recomandari de creme de ochi pentru ca o consider nepotrivita pe cea folosita de tine. Acum exista creme speciale pentru barbati, desi necisitatile sunt aceleasi, singura diferenta e ca se baga la prostii in cremele pentru barbati de iti vine rau.

https://www.youtube.com/watch?v=UAsj9YZ88K4

Nu la toata lumea are efect cafeina si trebuie sa treaca si ceva timp ca sa vezi efecte. Mie mi-a placut Caffeine 5% de la The Ordinary.
https://theordinary.com/product/rdn-caffeine-solution-5pct-egcg-30ml

La Roche Posay - mia multa cafeina decat Bioderma : https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10017327

Bioderma Sensibio pentru ochi contine si ea cafeina, are o textura foarte lejera si hidrateaza bine.
http://www.bioderma.com.ro/produsele/sensibio/contur-ochi

La Roche Posay cu niacinamida pentru luminozitate si pielea sensibila :
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10046184

Daca iti iei una din cremele de mai sus nu mai e necesar sa folosesti Bioderma Nutritive, doar daca simti nevoia de o hidratare mai intensa.

2. Uleiurile esentiale sunt ulriuri cu un miros puternic, folosite de regula in aromaterapie, si care aplicate pe piele au efect iritant si sensibilizant. Sansele sa faci o dermatita de contact aplicand astfel de uleiuri cresc daca cantitatea de uleiuri esentiale este mare sau se aplica regulat. Sunt iritante, nu isi au locul pe piele. Din ce ai enumerat tu doar uleiul de lavanda este esential, restul sunt uleiuri vegetale ce nu au astfel de riscuri.

3.
* produsele The Ordinary eu le cumpar de pe Bilenegre.ro, la tei sunt mai ieftine sau pot sa fie comandate de pe site-ul oficial.
https://www.douglas.ro/b/the-ordinary/
Dispar destul de repede din stoc produsele de la TO

The ordinary NMF - Crema asta mi se pare potrivita pentru toate tipurile de ten, hidrateaza foarte bine si se absoarbe dupa 2-3 minute de la aplicare, se simte foarte lejera pe ten.

" Contine multi aminoacizi, acizi grasi, trigliceride, uree, ceramide, fosfolipide, glicerina, zaharide, sodiu PCA, acid hialuronic si multi alti compusi naturali care sunt prezenti in mod natural in piele. Formula nu lasa pielea cu un aspect gras. Ofera hidratare imediata si rezultatele dureaza din ce in ce mai mult daca nu se opreste aplicarea produsului. "

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10058305

4. Un ten care este bine hidratat are tendinta sa produca mai putin sebum asa ca-ti recomand sa folosesti si un ser cu acid hialuronic pentru ca are proprietatea de a absorbi apa si te ajuta mult. Dupa aplicarea serului poti sa aplici o apa termala ( alea de la Uriage sunt bune sau pur si simplu sa iti tapotezi tenul cu apa plata sau sa pui apa plata intr-un recipient cu pulverizator ) si dupa 1-2 minute (cand tenul s-a uscat ) sa aplici crema hidratanta.
Acidul hialuronic poate sa absoarba de 1000 de ori mai multa apa decat volumul propriu, hidrateaza foarte bine tenul si are o textura foarte lejera.
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10054066

Hidrateaza-te si din interior, consuma apa plata inainte sa simti senzatia de sete pentru ca in momentul ala organismul are cea mai mare nevoie de apa (de-asta te alarmeaza )dar daca bei o cantitate mare ca sa suprimi senzatia de sete cel mai probabil o sa elimini apa in scurt timp si nu iti vei hidrata calumea organismul. Incearca sa te feresti de lichidele diuretice.

5. Niacinamida si retinolul ajuta la reglarea glandelor sebacee si minimalizeaza porii, mie imi place sa merg pe niacinamida pentru ca nu este fotosensibilizanta precum retinolul si este un ingredient tolerat de mai multa lume.

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10054060

" atenuează acneea şi petele
reduce roşeaţa, hiperpigmentarea
întăreşte bariera de protecţie a pielii
previne pierderea apei din piele
reînvie tonusul şi textura pielii
îmbunătăţeşte elasticitatea pielii
uşor efect regulator de sebum "
sursa : https://www.elemental.eu/ro/924-niacinamida.html

6. - exfoliant chimic cu acid salicilic/BHA ( DOAR daca nu esti alergic la aspirina / trebuie introdus treptat ). BHA-ul se aplica doar seara, pe tenul perfect curat si uscat pentru ca apa ii distruge pH-ul. Se asteapta 10-15 minute dupa curatarea tenului, se aplica si se asteapta inca 15-30 de minute - dupa se poate aplica o crema hidratanta. Cremele pot distruge pH-ului BHA-ului, de asta exista acest interval de timp intre aplicari. A doua zi este obligatoriu sa folosesti spf, exfoliantii sunt fotosensibilizanti. Aplica-l doar o data pe saptamana in prima luna, in a 2-a luna de 2 ori pe saptamana si tot asa pana ajungi sa il aplici de 4-5 ori pe saptamana.

Asta este exfoliantul meu preferat, ma tine un an varianta full size. Eu il aplic intr-o lingura si de acolo iau produsul si il distribui pe ten. Este lichid si se absoarbe instant. Ajuta enorm in tratarea cosurilor existente.
https://www.paulaschoice.ro/......ent-2-bha/

Acestea sunt beneficiile bha-ului :
- exfoliază celulele moarte de pe suprafața pielii și din interiorul porilor pentru ameliorarea porilor blocati si dilatati
- amelioreaza si previne aparitia punctelor albe, negre si de grasime
- indeparteaza excesul de sebum din pori si reduce numarul de pustule care se formeaza in mod normal pe ten
- imbunatateste aspectul pielii
- stimuleaza productia de colagen si amelioreaza ridurile fine
- amelioreaza petele si cicatricile post acnee, dupa cel putin 6 luni de folosire
- are efect anti-inflamator si antibacterian usor
- ingredientele aplicate pe un ten exfoliat zilnic patrund in piele mai usor si mai repede datorita indepartarii stratului superficial de celule moarte