| domnitaRalu a întrebat:

Este OK ca părinții să nu te lase să te machiezi decât după vârsta de 18 ani? Ce părere aveți?

Răspuns Câştigător
| Laura927 a răspuns:

Stii si eu am avut cearta asta cu mama si acum la randul meu is mama.da ironia vietii.Un sfat ca de la prietena la prietena ..in primul rand machiajul la adolescente nu e fashon uita-te prin site-uri din alte tari nu in Romania unde sunt doar clovni ca altceva nu se numesc domnisoarele prea machiate.
Poate vezi pe Facebook atatea domnisoare cu machiaj perfect...tu crezi ca asa merg ele pe strada? nu, e doar pentru o poza.
Sunt sigura ca esti frumoasa fara machiaj.
poate ca nu ai o piele perfecta..si ce daca? esti TU.
Te poti simti frumoasa fara machiaj doar sa fii ft bine ingrijita sa ai parul mereu curat, fata hidratata, buzele la fel sa nu fie crapate, dintii albi si atat.
ai putea sa iti ondulezi sprancenele daca vrei asta nu eun machiaj sa foloseti un lipbumb pentru buze.
Oricum eu fetitei mele cand o sa creasca nu o sa ii interzic o sa o ajut macar sa fie discreta cu machiajul sa nu arate ca un clovn.
Nu m-ar face fercita, ca mama, ca fetita mea de 16 ani sa plece din casa cu fata curata si la primul colt sa se macheze in oglinda unei masini din parcare.Intelegi ce zic?

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este ok, inseamna ca le pasa de tine si vor sa iti ofere o educatie buna. Si vor sa iti pastrezi si tenul tanar si frumos.

| MihaiNicu23 a răspuns:

DA este foarte bine.

| ziftode a răspuns:

Daca ai un defect neplacut care poate fi ascuns de machiaj (cum ar fi o pata pe fata, un neg, o cicatrice, etc.) si asta (machiajul) te-ar ajuta sa fii mai sigura pe tine, atunci da, machiajul e un lucru bun

insa, in rest (mai ales in rominica - i din i intentionat) machiajul in general inseamna ca "o cauti", asa ca parintii incearca sa te protejeze, si... au dreptate!

| BuLaNNNeL a răspuns:

Mai contează si unde vrei sa te duci machiată, în niciun caz liceu. E instituție de învățământ nu discoteca. Plus ca esti tânără, de ce te-ai machia? Fiindca o fac si restul' probabil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

| Kogaion a răspuns:

Pai pana la 18 ani, nu prea ai nevoie de machiaj, pentru ca tenul este tanar si frumos. Acuma, poate la o nunta sa-ti dea voie sa te machiezi, dar la liceu si in viata de zi cu zi, sincer nu ii vad rostul. Mai ales ca acum, fetele nemachiate, sunt "la moda" ca sa zic asa.

| ș53fan a răspuns:

Da au dreptate într-un fel! Nu prea e bine să faci asta, mai ales că nu ai de ce! După 18 ani poți dar stai și tu măcar până la 18 ani!

| Xaya a răspuns:

Sincer nu cred ca parintii tai ar trebui sa te omoare pentru putin rimel si un strop de fond de ten pe un cos sau ceva. Nici mama nu a fost de acord la inceput dar in final a inteles ca sunt o adolescenta si ca am nevoie de libertate. Daca vrei sa te machiezi fa-o pentru a-ti repara defectele fizice nu pentru a parea mai presus de restul.

| wonderwoman123 a răspuns:

Nu. Eu ma machiez de la 12 ani, si de la 14 complet. Adica o sa te simti complexata de acnee sau cearcane etc( dau un exemplu) si poate sa iti scada increderea in sine si sa fi genul care sa stea acolo in bula lui, nu o sa iesi prea mult de acolo.
Din punctul meu de vedere, un machiajul este de a infrumuseta trasaturile si de a ascunde imperfectiunile. Cred ca parinti nu te lasa deoarece ei inca au mentalitatea aia ca daca te machiezi ti se strica tenul, care e total gresita. Daca nu te demachiezi si nu ai grija de tenul tau o sa patesti asta.
Bine, dar daca esti la liceu nu te poti duce cu un smokey eyes la scoala. Un fond de ten cu acoperire medie, un concealer, putina pudra TRANSLUCIDA, un blush, bronzer, rimel, creion de sprancene si un ruj nude nu a omorat pe nimeni pana acum.

| Kittylove2513 a răspuns:

Depinde..nu te poti duce la liceu machiată ca la club,pe mine mama ma lasa sa ma dau cu corector,rimel, iluminator si luci de buze ceea ce mi se pare normal pentru o adolescentă asa ca trebuie sa le spui Ca toate fetele de la tine din clasa se machiaza si ca tu vrei doar se te dai cu rimel, corector, luci de buze(si ce mai vrei), pentru ca sincer eu am o colega care se arată ca un perete(varuita pe toata fata) si nu arata bine deloc asa ca incearca sa te machezi cat mai natural si apoi poti sa le faci o evaluare sa vada si ei cum vrei sa te machezi daca nu te lasa nici cu alea...
Succes, sper ca te-am ajutat?