| RAY a întrebat:

Ce parere aveti despre persoanele care isi sacrifica tineretea pentru a avea grija de parintii lor in varsta?

6 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Proasta. Pentru ca se chinuie si ei si le prelungeste agonia si la aia batrani, deci se distrug mai multe vieti, poti sa o iei razna cu nervii si altele. Trebuie dusi la un camin decent si sa stea acolo, ca oricum aia se ingrijesc mai bine de ei.
Iar daca nu-s bani, apai sa fie, sa protesteze sa ii constranga pe conducatori sa dea un trai bun, nu gata "fug in afara si lucrez", una doua. Deci tot in mana tinerilor sta totul.
Iar daca stau la pat imobilizati, euthanasia ar fi o solutie foarte buna de fapt, daca aproba. In mod normal astea se stabilesc in scris dinainte!
Si un om cu cap, scrie ca e de acord sa nu se chinuie pe el (altfel e masochist) dar mai ales pe altii. Macar sa fie bine pana moare si sa nu fie nevoie.

Ca tot bogatii sunt destepti si cei de rand nu. Aia isi fac testamente, se asigura de dinainte ca nu se stie ce vine, unii lasa si ce sa li se faca in caz de boli incurabile si grave in caz ca ei nu mai pot.
Astialalti vai de mama lor.
Chiar si la saracie, ala bogat daca ii scade venitul din cauza statului, tipa!
Cel de rand NU! Desi sufera mai tare, deci nu se respecta deloc. Si mai ziceau unii ca bogatii zic ca ailaltii sunt cum sunt, pai asa e. Vorbeam cu unu din Germania si zicea "cand ii vad pe astia de rand cat de tembeli sunt si cate inghit de la cei mari si cum nu se respecta pe ei insisi si cat de lingai sunt pentru 2 lei, imi trezesc asa un dispret, nu au educatie, nu nimic multi". La mine se vedea ca am iz de protestatar, nu intram in categoria aia.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Dar tu nu ai grija de mama ta?

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Am, cum sa nu? Ziceam ca idee doar. Dar nu are probleme, insa ne ajutam unul pe altul, nu stiu ce voi face cand nu va mai fi buna de nimic, nu as face fata sa am grija, nu stiu cum va fi. Tata s-a imbolnavit si a facut accident vascular din cauza ca mama lui a stat paralizata 1 an la pat dupa care a murit! Eu de aia ziceam, a si murit un an mai tarziu cand a facut inca un accident vascular. Nu dormea, statea prin baie si fuma ca era f aproape de camera ei, era durere.

Statul e de vina, trebuia sa aiba camine bune unde sa se duca toti batranii care aleg sa mearga mai departe, si sa aiba grija de ei, iar familia doar ii vizita. Asa este normal, nu sa-ti ceara 800-1000 e pe luna, cand omu are salariu 500.

| LoveSleep a răspuns:

Nicio părere. Dar am o părere foarte proastă despre părinții care acceptă ca copiii lor să-și sacrifice tineretea pentru a avea grijă de ei.

| gemeni6226 a răspuns:

E de toata stima dar eu nefiind in cauza adica nu am facut acest lucru ca nu era nevoie nu stiu ce sa zic eu ce as fi facut.Dar eu cred ca daca e sa gasesti iubire o poti gasi la orice varsta, iar daca nu ti-e dat atunci nu gasesti indiferent de varsta si situatie.

| DeathOfDreams a răspuns:

Nicio părere, nu mă interesează de alegerea altor persoane în raport cu propria lor viață.

Cert e că eu, personal, nu mi-aș sacrifica-o. Sau cel puțin, nu într-o măsură foarte mare care are consecințe grave asupra propriei mele vieți. Alternative găsești mereu.