| ReignForest a întrebat:

Eu folosesc Anew cremă de față, ser, exfoliant cu vitamina C, dar și gel de curățare. Problema este atunci când folosesc fond de ten sau BB cream(folosesc și un baton corector pentru să coperi coșurile), la nas și bărbie se vede ca și cum aș avea praf(se decojește). Ce să fac? Aș vrea să schimb fondu de ten.

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la dermatolog tenul este sensibil nu il mai irita cu toate chimicalele

| dullcat a răspuns:

Cel mai probabil pielea este agasata, mai ales la nas unde exista filamente sebacee (alea pe care toti le confunda cu puncte negre si vor sa le scoata cu benzi specifice cu carbune etc.). Daca sunt stoarse pielea nu se mai poate hidrata cu propriul sebum.

Also, numai mie mi se pare stupid cum industria iti zice sa elimini murdaria, stratul de piele mort si sebumul cu cel putin 3 produse, ca apoi sa folosesti inca vreo 3-4 pentru a o hidrata la loc?

| Sophieka a răspuns:

Mai bine sa nu te mai dai cu fond de ten...Cum te vei curata vreodata de cosuri si puncte cand tu iti acoperi fata si porii cu fond de ten?
Lucreaza la stima ta de sine, si nu vei mai avea nevoie de fond de ten.

| ReignForest explică (pentru Sophieka):

Dacă nu foloseam produsele de curățare aveam fața plină de coșuri.

| Sophieka a răspuns (pentru ReignForest):

Eu spuneam de fondul de ten, crema bb si batonul corector.

| LaviniuA a răspuns:

Sa nu fie prea agresiv pentru piele exfoliant + gel de curatare. Poate renunti la exfoliant o vreme. Fonduri de ten mai sunt pe la Avene cateva bune.