| floareatoader a întrebat:

Fetelor, ce credeti despre machiaj, nu vi se pare ca am devenit dependente? Adica mie nu imi mai place de mine nemachiata si nu stiu daca asta tine de imbatranire sau de efectul psihologic al machiajului...

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Machiajul, in cele mai multe cazuri creeaza dependenta.Recunosc ca ma machiez finut, deloc strident, cu bun gust.Nu sunt genul de fata care sa nu iasa nemachiata pe strada dar imi place sa ma ingrijesc, sa arat cat mai bine cu putinta si sa-mi pun in valoare anumite trasaturi.Moderatia este secretul meu.Totodata,ma pot lipsi de el(make-up) cand prefer sa-mi las pielea sa respire.si pana acum nu s-a speriat nimeni de minelaughing. In schimb, sunt dependenta de cremele hidratante pentru fata, fara de care tenul meu ar fi deshidratat, uscat si sensibil.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu nu ma machiez deloc. M-am machiat intr-o vreme la petreceri dar mi se parea ca fardul ma imbatraneste si am renuntat. De aceea ma bucur de un ten proaspat, mai tanar cu vreo 10 ani decat al colegelor mele de aceeasi varsta.

eileen
| eileen a răspuns:

Eu daca nu am cel putin rimel si blush nu ies din casalaughing)))

eileen
| eileen a răspuns:

Eu fara rimel si blush nu ies din casalaughing))))))))))

| psiholoaga a răspuns:

Personal, folosesc doar dermatograf. Nu am folosit niciodata fond de ten sau pudra si, in viziunea mea, o femeie frumoasa nu este machiata. Adica, daca stau foarte aproape de ea si ii vad crema sau fardul pe obraji ma trec fiori. Dar cred ca e doar o chestiune de gust.

auran
| auran a răspuns:

NU cred ca suntem dependente ci doar, vrem in anumite momente in care suntem obosite sau nu suntem intr-o forma tocmai buna psihic sa ascundem aceste "defecte" sa le spunem. Eu nu ma lipsesc de rimel si ruj.

| borsec a răspuns:

Eu ma machiez tot timpul, fondul de ten protejeaza tenul de intemperiile vremii, de praf.
Si plus de asta o femeie trebuie tot timpul sa fie aranjata in orice moment al zilei.
Pot sa spun ca sunt dependenta de machiaj.

assiris
| assiris a răspuns:

O femeie machiata corect poate avea un avantaj, in sensul ca poate corecta anumite defecte. Daca se insista cu machiajul este ca un mar frumos dar dat cu vopsea.
O femeie frumoasa este cind se da jos din pat nu cind iese din baie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu ma prea machiez, doar daca este vreo ocazie speciala, insa am o prietena care se machiaza zilnic.Intr-o zi am vazut-o nemachiata si mi s-a parut a fi de nerecunoscut.Se schimba mult fata unei femei prin machiaj...si odata ce te obisnuiesti cu acea fata machiata, e greu sa o vezi altfel, e ciudat.Personal, nu sunt deloc dependenta de machiaj happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unele da.altele nutongue
oricum.fondul de ten ne protejeaza de praf.gloss`ul sau altceva pentru buze si de praf dar in special ajuta buzele sa nu se scorojeask mai ales iarna.
iar daca stii sa te machiezi corect poti sa iti acoperi anumite defecte (daca le ai).