| NinaY a întrebat:

Hei! Credeti ca o fata imbracata mai tot timpul cu fustite, rochii e mai feminina decat una ce se imbraca cu pantaloni dar totusi elegant? De fapt, ce ar insemna feminitatea din punct de vedere vestimentar? Funditzoaie si voturi :X

4 răspunsuri:
| Biencush a răspuns:

Da, e mult mai feminina o fata purtand rochite si fustite, dar poate fi in acelasi timp si imbracata in blugi, daca stie sa-si puna in valoare feminitatea cu o esarfa, o curea, niste cercei eleganti sau chiar niste balerini comozi. O fata finuta va fi mereu feminina, caci feminitatea sta mult si in atitudine si stil.

| dydy1 a răspuns:

Nu... feminitatea se regaseste mai concis in comportament, o atitudine potrivita isi spune cuvantul.
Rochiile sunt poate mai provocatoare, eu nu le consider mai feminine deoarece si jeansi cu tocuri si o camasa sau ceva elegent da un aer feminin deosebit.
Eu cred ca ceea ce zici tu se refera la stilul fiecarei fete(femei).

| Mike959 a răspuns:

Buna, depinde de fiecare fata, cea cu pantaloni eleganti, pe langa rafinament are si o nota de seriozitate in plus, iar feminitatea tine doar de persoana care poarta cele enumerate de tine!

| InoKo a răspuns:

Feminitatea. un cuvint care se intelege mai mult din vestimentatie decit din cuvinte.Deci,feminitatea expusa in articolele de imbracat nu se limiteaza doar la fuste, sau pantaloni eleganti.Adica feminitatea nu favorizeaza un anumit stil de imbracaminte. Ceea ce este caracteristic feminitatii este ca felul in care o femeie se imbraca trebuie sa denote modestie, castitate si eleganta.Ca sa fii cu adevarat feminina trebuie sa stii cum sa te porti cind te imbraci into anumita haina, iar hainele trebuie alese cu gust si trebuie potrivite dupa un anumit criteriu. Daca imbraci o maleta neagra cu pantaloni jeans negri si adidasi de oricare culoare, asta nu e feminitate.De ce? in primul rind se face abuz de culoareaa negru.In al doilea rind hainele nu sau ales cu gust si in al 3 rind, trebuie de tinut cont si de virsta.Virsta are legatura cu feminitatea, intrucit la 30 de ani nu te poti imbraca ca la 18, nu? intr-un fel, prin vestimentatie trebuie sa arati eleganta. elegant poate fi si o pereche de pantofi negri de lac, cu o pereche de pantaloni jeans albastri inchis, si o bluza deschisa la culoare. Daca culorile si hainele sunt bine potrivite, atunci si in acest caz este vorba de feminitate.Si daca ar fi sa imbraci o fusta cu un pulover decoltat in unghi si cu o pereche de pantofi cu toc, asta tot e eleganta...In principiu, depinde de asortiment si culoare.Asta e feminitatea:aranjarea cu gust a vestimentatiei.