| halo a întrebat:

Help! Am nevoie de ajutor acum 5 zile m-am lovit foarte tare la mana si m-am ales cu o rana de toata frumusetea ma tem sa nu imi ramana semn sad. Cu ce este ok sa ii dau cum sa o tratez ca sa se cicatrizeze frumos fara sa lase semn plus ca am facut prostia sa stau la soare iar acum este mai iritata zona

5 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Dezinfecteaza intai.

Foloseste Baneocin, daca nu este foarte intinsa rana. Da-te destul de des si tine un leucoplast sau un bandaj si ai grija ca rana sa nu faca coaja. Schimba bandajul o data pe zi si dezinfecteaza zona de fiecare data. Dupa cateva zile poti schimba Baneocinul cu o crema cu efect cicatrizant (le gasesti pe amandoua la farmacie). Da-ti constant cu crema chiar si cand rana incepe sa se inchida si incearca sa previi aparitia crustei.

Dupa ce crezi de cuviinta ca rana nu mai poate forma coaja, mai da-te cateva zile cu crema.

Si evita sa expui rana la soare pana se vindeca in totalitate.

Răspuns utilizator avertizat
| NH4OH a răspuns:

Bio Oil, găsești la farmacie.

| UnBaiat439 a răspuns:

Du-te la farmacie si intreaba asta.
In principiu crema hidratanta, si cu antibiotic, si cu ceva solutii. Am patit si eu o data asa, si stiu ca am dat cu ceva.
In primul rand, sper ca ai dat cu apa oxigenata sau ceva gen betadine sau orice dezinfectant.
I-ati o crema hidratanta, cu antibiotic din farmacie, pune pe rana si dupa bandajeaza sa stea curata si frumoasa pana trece. Mai schimbi si tu bandajul la cateva zile 2-3 si reaplici crema.
Bafta.

| halo explică:

Dau fundita pentru cel mai bun si practic raspund Multumesccrying(