| Georgeta1r a întrebat:

Bună TPU!
Am o problema! Am stat în soare 2 zile la rand și am făcut un fel de rana în cap, găsesc plăcuțe ca de mătreață doar ca îs galbene și foarte uleioase! Mă ustura foarte tare zona aia! Oare sa fie de la soare? Sau ceva mai rău?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In pare rau sa-ti spun, dar soarele nu face rani in cap si nici dermatita seboreica, ceea ce ai tu de fapt acum in cap.
In soare se sta numai cu capul acoperit cu palarie, sau cu batic, nu de alta, dar faci insolatie.
Cat privesc cozile din cap, exista tratament la farmacie, exista sampoane si balsamuri de par si daca nu reusesti cu ce gasesti in farmacie, mergi la un dermatolog sa-ti dea tratament.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Dacă ai stat mult în soare cu capul descoperit pielea s-a deshidratat puternic. Până faci un control dermatologic, spală-te cu un săpun cu glicerină și masează pielea capului cu o alifie pe bază de Aloe Vera. Să le cumperi dintr-un magazin de produse naturiste.

| Hela a răspuns:

Dermatita seboreica