| anonim_4396 a întrebat:

Intrebari pentru fetele care va pricepeti la produsele de make-up(adica la folosirea lor),sunt incepatoare cu ele.

Am inteles ca inainte sa aplic fondul de ten pe fata mai trebuie sa aplic o crema.
Ce crema imi recomandati
Dar vreau una care sa nu intre in piele inainte sa aplic fondul de ten pentru ca daca intra in piele inainte sa aplic fondul de ten, fondul de ten va arata ca naiba pe fata.
Inainte sa aplic fondul de ten pe fata inafară de cremă mai trebuie sa aplic ceva anume?
Dupa ce aplic fondul de ten pe fată mai trebuie sa aplic ceva?

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu e crema de fata, se numeste primer sau baza de make-up si nu are consistenta unei creme.
Poti aplica o pudra transculida daca vrei, dar nu e obligatoriu. e mai mult pentru fixare si matifierea tenului.

| anamariarot a răspuns:

Crema aplicata inainte de fondul de ten trebuie sa se absoarba foarte bine in piele. Altfel, nu o sa-ti reziste machiajul si o sa arate urat. Eu folosesc cicaplast de la la roche posay, insa variantele difera in functie de tipul de ten. Crema mentionata de mine e pentru ten uscat-normal.
Daca nu are fondul de ten factor de protectie solara, alege-ti o crema care sa il aiba, cu atat mai mult ca vine vara. Peste el aplici pudra ca sa nu iti luceasca fata pe timpul zilei si ca sa reziste. In cazul in cae ai tenul mai gras si intampini problema asta chiar daca folosesti pudra, exista servetele matifiante care sa absoarba excesul de sebum si le folosesti pe timpul zilei. In cazul in care ai aplica pudra continuu, ai avea tenul incarcat, ar arata fainos.

| Ioanafreeyourmind1995 a răspuns:

Da, poti aplica o crema hidratanta, mai ales daca ai tenul uscat. Si eu il am uscat dar nu aplic chiar mereu crema inainte sa ma dau cu fond de ten. Poti sa incerci Nivea sau mai bine du-te la un magazin cu produse naturiste si cumpara-ti o crema in functie de tipul tau de ten. Cel mai bine. happy la fel si fondul de ten-trebuie sa fie in functie de tipul tau de ten.

| Ioanafreeyourmind1995 a răspuns:

Si daca vrei sa ai tenul perfect finisat dupa ce te dai cu fond de ten poti aplica o pudra, optional. Eventual un blush.

| xxt0much a răspuns:

Eu ma demachiez si aplic un primer ( baza machiaj) fara chimicale dupa aplic fondul de ten cu protective solara. Uite un link unde iti poti gasi produsele.
https://organik.ro/account/activereferal-8f00bec0e4c673ff47ee894c774e64ec

| DianaMonica08 a răspuns:

Intai trebuie o baza de machiaj, apoi fondul de ten, corector sun ochi si un baton cu o nuanta mai inchisa si una mai deschisa pentru conturarea fetei, iar apoi pudra daca chiar ai nevoie, ca sa vezi cum sa le aplici te poti uita la tutoriale happy

| Gabriela0213 a răspuns:

Da, trebuie sa te dai cu o crema hidratanta potrivita nevoilor tenului tau, dupa aceea daca vrei poti sa aplici primerul, el atenueaza ridurile, liniile fine si roseata pielii ofera o baza a machiajului buna, plus ca absoarbe excesul de sebum si ajuta impotriva aspectului lucios al pielii. Dupa ce ai aplicat fondul de ten poti sa-l finisezi cu pudra(dar vezi sa nu aplici prea multa ca vei arata ca un morcov la fata) si optional blush.