| Bilii a întrebat:

Salut, am acnee severa pe toata fata si am fost la dermatolog. Si acum ma dau cu niste creme si iau niste pastile (acne out).
Dar au trecut vreo 2 săptămâni si nu vad nici o diferență.
E normal? Aproape ca mi s-a terminat 1 crema. Dureaza mai mult pana se vad diferentele?

15 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Depinde fiecare organism in parte.Pentru altii se vad rezultate mai repede, pentru altii dureaza saptamani sau luni. Vobeste cu medicul sa vezi ce zice, eventual sa iti dea alta schema de tratament.Iar zaharul inrautateste acneea, deci ar trebui sa eviti pepsi si cola, sau macar sa vezi cat zahar contine fiecare si apoi sa cantaresti situatia.https://www.healthline.com/nutrition/foods-that-cause-acne#TOC_TITLE_HDR_2

| StoicAnalysis a răspuns:

Cand te dai cu cremele alea, e extrem de important sa te speli pe fata dimineata si seara cu apa calie simpla, fara sapun, fara nimic. Si pe parcursul zilei, evita sa-ti atingi fata cu mainile sau sa te freci la ochi. In maxim doua saptamani, ar trebui sa se amelioreze situatia daca ai respectat indicatiile de mai sus. Am avut si am si eu probleme dermatologice si stiu si eu cum e sa treci prin calvarul asta.

| Bilii explică (pentru StoicAnalysis):

Dimineata ma spal pe fata inainte sa ma dau cu crema. Si seara la fel.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Bilii):

Inseamna ca trebuie sa mergi iar la dermatolog si sa iti recomande alte creme, daca ai trecut de 2-3 saptamani si tot nu a dat rezultate. Trebuie sa umbli mereu la dermatolog, pana cand nimeresti un tratament compatibil cu tenul tau. Daca mergi la alt dermatolog, nu schimbi nimic si mai rau faci. Mergi la acelasi si mentine legatura cu el pana dai de ceva ce iti face bine la ten.

| Bilii explică (pentru StoicAnalysis):

Inca ceva. are ceva daca beau cafea? Sau cola zero pepsi zero

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Bilii):

Sincer, nu stiu. Nu am auzit despre asta. Am auzit de dulciuri sau de grasimi, dar nu de cafea sau cola. Eu unul nu consum cafea, energizant sau orice contine cofeina din alte motive medicale. Cel mai bine e sa ti legatura cu dermatologul pana ii dai de cap. Foarte multi se lasa pagubasi si raman cu acneea, si de asta cei mai multi sufera in continuare. Sunt unguente care functioneaza si altele care nu. Depinde de compatibilitatea lor cu tenul tau. Trebuie sa le iei la rand impreuna cu dermatologul tau.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Pe fata se recomanda sa te speli cu gel de curatare pentru fata. Daca dai cu sapun se usuca pielea, daca nu te speli cu nimic nu vei indeparta sebumul

| Bilii explică (pentru Furnicuta000):

Am un gel de curatare pe care ma dau prima data si dupa ma dau cu alta crema

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Furnicuta000):

Sebum-ul este uleiul acela esential generat de glandele pielii, unde pe fata este mai proeminent. Nu e ok sa indepartezi absolut tot uleiul acela, ci doar o parte din el. El fiind creat de piele cu un motiv anume, nu ca sa il dam noi jos complet. Si fi fara grija, ca acum 20-30 de ani, nu avea toata lumea acces la gel de curatare pentru fata, si apa simpla mergea la fel de bine pe fata cand te spalai. La fel cum nu e bine sa cureti absolut toata ceara din interiorul urechii, asa nu e bine nici sa elimini tot sebumul.

| dullcat a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Corect.La el se aplica si pentru par.E gresit sa fie samponat pe toata lungimea, facut spuma ca la masina de spalat, pana cand scartaie parul.Plus, sapunurile care au SLS sau alti surfactanti puternici usuca pielea, dar exista si sapunuri potrivite pentru ten (doar ca trebuie cautate mai temeinic).

| Furnicuta000 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Bine, excesul de sebum. Ramane valabil raspunsul meu. Eu folosesc gelul hidratant de la Cerave de multi ani daca e cineva curios.
Buna remarca cu acum 20-30 ani. Oare de ce sunt asa multi oameni trecuti de 40 ani care au riduri premature si pete pigmentare? Nu pentru ca au stat mult in soare fara sa se protejeze, nu pentru ca nu au avut grija de tenul lor si nu au folosit macar un sapun pentru fata si o crema hidratanta?

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Furnicuta000):

Tu vorbesti de oameni care au muncit din greu prin soare, sau alte conditii aprige. A patruns sudoarea amestecata cu mizeria in tenul lor in timp ce munceau, si cand se intorceau acasa, deja era prea tarziu. Oamenii respectivi sunt exceptii. Eu ma refer la omul mediu care ducea o viata cam ca noi, doar ca fara 10 tuburi de creme si geluri in casa.

| Miruna333 a răspuns:

Este acnee severa, de asta. De obicei cand incerci ceva nou, da-i timp cam 3 luni, rezultate vor aparea. Ai rabdare

| Celestina003 a răspuns:

Sună.

| PowerKoko a răspuns:

Îți trebuie cucoana și îți trece