| samara2 a întrebat:

Şi-a făcut careva părul permanent? Aş vrea câteva păreri, sfaturi, opinii sau argumente pro/contra. Eu îl am drept dar nu-mi place, îmi doresc mult să fie ondulat/creţ. Caut o metodă pentru termen lung. Fundiţă celei care mă ajută!

Răspuns Câştigător
| AnOnIm9tHeSeCretIdEnTy9 a răspuns:

Mai bine sa nu ti-l faci permanent, am vrut si eu la fel ca tine ca am parul drept si il vroiam ondulat(il iubesc ondulat)dar ti-l arzi foarte tare, ar trebui sa te consideri norocoasa ca ai parul drept pentru ca tu poti sa ti-l faci ondulat nu neaparat cu placa si sa ti-l degradezi cum fac cele cu parul ondulat(pentru. au numai aceasta metoda)iti dau un site cum poti sa ti-l faci ondulat si rezista foarte bine adica mult (ps.l-am incercat si in fiecare seara fac asta si ma duc la scoala cu el ondulat sau drept cand vreau si celalalte care au parul ondulat sunt invidioase ):*:*:*http://www.perfecte.ro/hair-style/cum-sa-iti-faci-bucle-fara-placa.html

| samara2 explică (pentru AnOnIm9tHeSeCretIdEnTy9):

Metode temporare ştiu multe, dar vreau ceva de lungă durată. Mie mi-l împleteşte mama aşa după baie (cam tot timpul).
http://www.youtube.com/watch?v=gC4VEFoilos
Stă foarte fain când îi dau drumul, dar nu pot s-o pun pe mama să mă împletească la nesfârşit. Mersi de sfat, oricum. :*

7 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Nu mi-am facut parul peramanent dar mama e hairstylist si stiu ce spun cand zic ca permanentul e foarte naspa.
In primul rand in nici un caz nu arata ca si cretul natural, iti face parul foarte aspru si nu stiu daca tu ai fost vreodata intr-un salon atunci cand se facea un permanent dar te asigur eu ca miroase groaznic a chimicale, si mirosul ala o sa persiste in par o perioada destul de lunga si partea si mai naspa e ca permanentul nu rezista mult si ca sa arata cret trebui facut de 2 ori pe an si astfel iti arzi teribil parul.
Solutii de lunga durata nu stiu, insa il poti tine prins in coc pe timpul nopti iar dimineata o sa vezi sa sta ondulat, eu una asa il fac( bine eu il am si ondulat natural dar am prietene cu parul drept care fac la fel si tot le iese ondulat), si pana la urma nu cred ca e un efeort prea mare sa iti ti parul prins in coc pe timpul nopti+nu iti afectezi cu nimic parul.

| samara2 explică (pentru KellyGreen):

Da, când îl ai ondulat natural şi-l mai prinzi şi în coc, îmi dau seama ca stă. Ştiu eu metode cum să mi-l ondulez, nu-i asta problema, dar vreau ceva permanent, nu doar temporar (pentru câteva zile).

| LifeIsColour a răspuns:

Buna,eu cel putin nu mi l-am facut,insa am vrut mai demult sa mi-l ondulez permanent,fiindca si eu la fel ca tine,il am drept.M-am convins pana la urma ca tot mai frumos e asa cum il am eu,parul drept creste si mai repede decat cel ondulat, cel putin asa pare, si il poti coafa in diferite feluri, il poti ondula dar daca ti-l vei face permanent, dupa o anumita perioada ti se va lua si iti vei dori sa nu fi facut acest lucru.Deci eu sunt pentru parul drept pana la sfarsit,si te sfatuiesc sa nu ti-l ondulezi permanent sa te mai gandesti, oricum, fiecare cu parerea lui. Daca intr-adevar iti doresti acest lucru, fa-l, dar fara sa iti pese de parerile celorlalti;-)Bye!

| samara2 explică (pentru LifeIsColour):

Ştiu că şi părul drept e frumos, dar cui îi stă bine. Pe mine nu mă avantajează, asta e problema.

| xDee a răspuns:

Eu il am ondulat si il vreau drept. As fii vrut sa incerc tot cu solutie de permanent da am inteles ca iti arde parul...

| ioana505 a răspuns:

Mi-am facut parul permament spiralat. Il am de 3 luni. Parul nu s-a deteriorat deloc din contra e mai fin la atingere. Dupa doua luni a inceput putin sa se lase din cauza greutatii sale (e lung si des), dar buclele isi recapata volumul cu ajutorul unei spume de par. Intre timp l-am intins. parul mi-a ramas drept pana la urmatoarea spalare la fel ca si buclele afro facute cu ondulatorul pe parul cu permanent