| Anonim5084689 a întrebat:

Uitati am si eu o intrebare. Efectele stresului cronic sunt definitive sau sunt trecătoare? ..Ma refer la aspectul fizic.De aproape doi ani am probleme de genu, pot zice ca am imbatranit un pic prematur.Pana si pielea si-a schimbat culoarea si barba s-a asprit plus cearcane negre..am avut foarte mari probleme cu stresul dar acum pot zice ca nu mai sunt stresat. Poate uneori..si un pic mi-am revenit la aspect..nu mai arat chiar asa de rau dar tot nu mi-am revenit in totalitate..sunt sanse sa mai fiu vreodata ca inainte?
Sa imi revin in totalitate ..trebuie sa apelez la vreun specialist sau cu timpul o sa treaca de la sine?
Daca stiti sa imi raspundeti ar fi minunat

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Organismul se regenereaza, iar celulele se schimba o data la 7 ani si unele aspecte cauzate de stres pot sa dispara dar nu toate. Albirea prematura, cearcanele inchise, exemele, petele pigmentare, uscarea pielii, exces de sebum ( de regula dupa un soc emotional puternic ), caderea parului (cap, gene, sprancene ) etc. - toate astea pot sa fie cauzate de stres.

Schimbarea uniforma a culorii pielii si asprirea parului facial nu este cauzat de stres. Cearcanele se pot corecta cu sport, alimentatie, aerisirea camerei mai ales inainte sa dormi (opteaza si pentru plante care dau ozigen noaptea si nu tine usa inchisa daca poti ) si un somn de 8 ore incepand de la ora 22. Fa sport de minim 3 ori pe saptamana ca sa cresti nivelul hormonilor ce dau o stare de bine. Consuma o cantitate suficienta de apa inainte sa simti senzatia de sete si cat mai multe legume.

| Anonim5084689 explică (pentru anonim_4396):

Eu nu am albit si pielea s-a facut un fel gri sau cenusie.dar exces de sebum, cearcane si exeme din astea am plus cosuri ..lumea imi da cu cel putin 3-4 ani mai mult ..si zici ca as putea rezolva aceste probleme?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonim5084689):

Ai pielea inchisa la culoare in mod natural? De 2 ani ai observat sa fie mai cenusie si s-a mentinut asa indiferent de anotimp (cald/rece )? Ti-ai facut analizele?

| Anonim5084689 explică (pentru anonim_4396):

Eu m-am nascut cu tenul masliniu dar de cand am avut problemele cu stresul am observat ca s-a schimbat culoarea..am si mers la medic atunci si mi-a zis ca pielea nu e cum trebuie sa fie si mi-am facut ceva analize si a ieșit ca totul este normal

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonim5084689):

Daca a trecut un an cere trimitere pentru dermatolog si vezi ce analize iti spune sa faci. Ai extremitatile corpului reci? Incearca sa folosesti si o crema hidratanta ca sa aiba pielea un aspect mai sanatos. O gasesti in Auchan, varianta fara parfum (fragrance feee / dry and sensitive skin scrie pe sticla ) :
https://www.auchan.ro/......l/p/535623

asa arata ambalajul :
https://www.neutrogena.co.uk/......04688.html

| Anonim5084689 explică (pentru anonim_4396):

Nu am extremitatile corpului reci si a trecut cam doi ani de cand am avut problema cu stresul..plus ca nu suport orice crema..am o piele foarte sensibila si ciudata

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonim5084689):

Pune in practica ce sfaturi ti-am dat si incearca lotiunea aia, nu are iritanti.

| Anonim5084689 explică (pentru anonim_4396):

Deci daca nu mai sunt stresat imi pot reveni cum eram sau aproape cum eram?
Sa imi dispara problemele de pe fata?

13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți și întineri, cu dietă cu verdețuri și fructe.

| doctorandus a răspuns:

In baza a ce scrii nu ma pot dumiri despre ce e vorba.

Daca tu consideri ca ai probleme medicale, mergi la medic.

| Anonim5084689 explică (pentru doctorandus):

Citeste mai atent!

| doctorandus a răspuns (pentru Anonim5084689):

Zici ceva legat de stres, mie nu mi-e clar despre ce e vorba.

| Mogiojojo a răspuns:

Stai macar 15 minute pe zi la soare?

| Anonim5084689 explică (pentru Mogiojojo):

Stau mult mai mult..eu am pielea mai inchisa la culoare pe fata si maini din cauza soarelui si nu îmi place..cand e cald si frumos afara stau cu orele