| anonim_4396 a întrebat:

Vreau o schimbare de look. Ce imi recomandati (sa mearga si la scoala) Cum sa imi prind parul, ce haine sa imi iau dar va rog nu veniti cu Punklaughing Cam ce stil sa abordez. Daca se poate sa-mi dati si un link ar fi super-okwinking Promit o fundita.
Am parul mediu, saten inchis, ochii caprui-verzui si tenul deschis la culoare

Răspuns Câştigător
| calutuuuu a răspuns:

Pai... Ai putea in primul rand sa te tunzi:
Aceasta tunsoare eare ceva din stilul emo dar este in acelasi timp destul de cuminte...
Te poti tunde filat in fata la fel si la spate. Daca vrei sa fie mai rock, tunde-te si cu breton (tot filat, nu drept, daca ai fata rotunda va fi perfect)
Sa vorbim de haine:
La haine este mult mai greu de ales! Nimeni nu iti cunoaste gusturile si de aceea incercam toti sa iti dam sfaturi bune!
Ok, deci la haine ai putea sa faci intr-o zi urmatorii pasi:
-controleaza toate hainele pe care le ai. Scoate tot din dulap si imprastie-le in pat!
-arunca tot ceea ce tine de "bebelus" ca sa zic asa sau da-le cuiva care le poate purta din nou.
-arunca de asemenea si hainele care ti-au ramas mici (sau, la fel da-ile cuiva, le poti duce si la biserica pentru a le dona copiilor saraci, atat timp cat tie nu-ti mai plac sau iti sunt mici, de e sa nu faci o fapta buna ajutand?)
-iesi in oras cu o prietena sau cu mama ta (mama ta trebuie sa stie cum te imbraci, nu trebuie sa fie prea exagerat, ea te poate ajuta daca vrei, pentru a-ti creea un look cuminte dar in acelasi timp foarte cool!) Ia cate haine poti si intra in cabina de proba. Incearca sa asortezi hainele, incearca sa iei cat mai multe posibil. Stai in cabina de proba pana cand esti multumita. Cere ajutorul si vanzatoarelor de acolo. Doar de aceea sunt puse acolo!laughing Sa te ajute! Cere parerea lor, ele iti pot spune ce ti se potriveste de exemplu. Isi pot da cu parerea, iar tu poti alege din ce vrei.
-cand ajungi acasa aranjeaza-ti-le pe toate frumos in dulap
-cand te imbraci, probabil ca nu mai ai idei: daca esti lipsita de inspiratie combina hainele ce crezi tu ca nu se potrivesc de nici un fel! Vei fi uimita de rezultat!winking
Accesorii:
Ei bine de aici e mai simplu. La accesorii pot intra palarii, bijuterii, curele, genti etc.
Sa vorbim de bijuterii:
Cand mergi undeva (la scoala, in oras, in vizita la bunica sau la aniversarea cuiva, ori la discoteca) iti poti agata la gat mai multe lantui dar cu detalii mici: Peste ele poti sa pui un lant mare (lung) cu un ursulet/inima (sau ce alt detaliu mai vrei tu) IMENSE!
-cerceii: i-ai cat mai mici sau dimpotriva, cauta cei mai mari cercei pe care ii gasesti! Combina-i cu ce crezi tu ca se potrivesc!winking
-genti: ia genti de marimi si forme diferite, pustoaicele de 18 ani incerca mereu sa atraga atentia cu posete minuscule si cu un lant exagerat de lung. Poti purta la fel! Din contra, poti cumpara o geanta mare (incapatoare, e mult mai buna) pe care o poti tine in mana. Sau (daca te duci la o petrecere de exemplu) ia-ti o poseta foarte ica, fara lant pe care sa o ti in mana!
-culorile gentilor pot fi mai inchise, de exemplu crem, negru sau daca vrei poti cumpara cateva genti cu un roz strident, portocaliu, verde sau chiar un galben care ii orbeste pe toti!
-la curele este foarte simplu: Poti pune o curea foarte subtire la blubi sau poti purta o curea imensa (si groasa) in jurul taliei peste o camasa.
Incaltaminte:
-nu iti recomand sa porti tocuri la scoala! Daca totusi nu te poti abtine poti sa iti cumperi niste cizme cu toc putin mai mic (de preferat cu talpa ortopedica) sau niste sandale cu un toc gros pot spune. (Aici vorbesc la general, chiar daca este iarna sau vara!)
Iti mai poti cumpara niste cizme din piele,. sunt ideale pentru scoala sau chiar cand iesi cu prietenii in oras! Sunt si foarte rezistente si superbe! Iti poti cumpara unele de culoaere neagra! Sunt cele mai adorate (plus sunt foarte elegante)
La scoala de exemplu mai poti lua o fusta (sa nu fie prea scurta, dar mai sus de genunchi daca iti permiti) cu o camasa (si o vesta de blugi peste) si in loc de opincute (care apropo, sunt ideale pentru scoala) iti poti lua niste adidasi (si sa porti niste ciorapi lungi). Asta este stilul rock, este foarte cool si in acelasi timp destul de cuminte. Parul ti-l poti lega in doua codite! Va arata ca o uniforma, dar va da si un aer de rock!
Sunt multe genuri de haine si multe feluri in care le poti combina. Cauta pe internet sau inspira-te de la celebritati!winking Bafta!
Sa ai un an bun la scoala si sa te distrezi, de asemenea!

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
http://www.lyla.ro/tunsori/, ai de unde alege!
Pa, pa.

| calutuuuu a răspuns:

Scuza greselile de ortografie si inca un mic detaliu pe care l-am omis:
Nu iti face unghiile la scoala si nici nu te machia! Daca totusi vrei sa-ti faci unghiile dati-le cu lac transparent sau cu o oja roz apropiata de culoarea pielii... Despre machiaj mai merge putin fond de ten, un strugurel de buze (fara ruj sau luciu de buze, va fi prea strident sau daca totusi te dai nu uita sa ti-l stergi de pe buze cu un servetel ianinte sa inceapa orele), putin (dar foarte putin) fard pentru ochi si la rimel nu trebuie sa risti prea des...
Bafta!
P.S: In zilele in care ai si ore de sport (educatie fizica) nu te machia deloc! Rezuma-te doar la un balsam de buze, dar nimic mai mult! Daca totusi nu ma crezi, machiaza-te odata la ora de educatie fizica si vei vedea singura ce rezultat are!laughing Crede-ma, nu iti doresti astalaughing

| HolyPotato a răspuns (pentru calutuuuu):

Nu e nici-o problema cu greselile de ortografie. Raspunsul tau chiar m-a ajutatwinking

| calutuuuu a răspuns (pentru HolyPotato):

Ma bucur foarte tare!big hug Bafta in continuare la scoala si... Ai grija cum te imbracilaughingbig grin Sper ca ti-ai creeat un look cool si perfect pentru tine!winking

| griindungiverzi a răspuns:

Buna happy
Tu spui ca iti doresti o schimbare in sensul ca sa incerci sa te imbraci altfel, chestii de genul. Eu cred ca daca simti ca vrei o schimbare in viata ta sa incerci singura sa vezi ce ti s`ar potrivi pentru ca tu te cunosti pe tine mai bine ca oricine. Spre exemplu eu nu te cunosc pe tine insa iti pot da cateva sfaturi la general.
1. Incearca sa adaugi la hainele tale cateva accesorii. Adica poti veni cu o curea foarte draguta (pe care, daca ai putina imaginatie ti-ai putea-o face singura cum iti place, asa cum fac eu) sau bratarile sunt de asemenea interesante.
2. Mie imi place foarte mult sa am unghiile mereu colorate si imi desenez cu oja chestii funny pentru ca la scoala merge foarte bine
3.Cat despre par imi place sa-l las rebel si in loc de bentita sa`mi pun o panglica de diferite culori pe care o leg printr-o fundita; parul prin sus in coada cu o clamuta/agrafa draguta

Ai o multime de posibilitati pentru ce vrei t sa schimbi la tine, insa trebuie sa te si caracterizeze, depinde ce fel de caracter ai, ce`ti place, daca esti mai romantica sau mai nebunatica, etc.
Lasa`ti libera imaginatia si o sa vezi ca se poate happy. Sper ca te-am putut ajuta cu ceva happy