| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa-mi pun pierce in limba. Am mai avut dar mi s-a desfacut si nu am mai reusit sa-l pun inapoi. Am auzit ca daca il fac singura as putea sa nimeresc vreo vena ceva si sa pierd gustul. E adevarat? Care faceti pierce si sunteti din Tm va rog sa-mi lasati un id de mess sau ceva.

Răspuns Câştigător
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Pot sa te conving sa nu-ti pui un pierce in limba. Stiu toate sau aproape toate riscurile pe care le implica. Daca nu ai experienta in asa ceva eu zic sa nu-l faci singura. Trebuie sa stii exact unde sa-l faci si cum. Faza cu nimerit vena. Este un risc foarte mare. Daca nimeresti una dintre venele de sub limba te poti ineca cu propriul tau sange si singura metoda de a remedia asta este sa o cicatrizezi... suna tentant? Du-te mai bine la salon si lasa pe cineva care a mai facut asta sa-ti faca. In Tm gasesti un salon in spate la complex. Sunt persoane specializate in asa ceva.
Gustul nu prea ai sanse sa ti-l pierzi. Adica papilele gustative sunt pe toata suprafata limbii sunt multe. Poti distruge cateva, dar tot raman. Nu o sa-ti pierzi gustul. Doar vei sta cu limba umflata o perioada. Daca te decizi sa faci pasul asta (sa-ti faci piercing in limba) evita lactatele timp de minim 2 saptamani si chiar o luna pana la vindecarea completa, in caz contrar risti sa ti se infecteze urat de tot.

83 răspunsuri:
lolita
| lolita a răspuns:

Hmm... esti sigura de riscuri, chiar daca te duci la un salon specializat dupa ti se poate umfla limba, nu vei putea vorbi sau manca sau mai rau daca ti-l face cineva fara experienta te poate lasa fara gust pe viata. Eu am avut unul sub buza, nu puteam manca nimic intr-o luna am slabit vreo 6 kg, am trecut prin momente dificile si pentru ce? Dupa aproape un an m-am plictisit de el si mi l-am scos, am ramas cu semne pe viata. A fost o experienta dar regret nespus ca mi l-am pus.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

@marga - sincer, nu stiu, dar facand o medie... in Bucuresti la un salon ajunge la 120, in Ploiesti e 60. Probabil te va costa in jur de 100 ron cu tot cu pierce de la ei. Bafta! Si fereste-te de lactate! (simt nevoia sa amintesc asta pentru ca eu am avut probleme cu un pierce in limba din cauza lor si e neplacut).

| alexa a răspuns:

In primul rand sunt atatea boli pe care le poti lua facandu-ti-l singura.
Mai bine te duci la un specialist pentru a evita riscurile.M ai importanta esti tu si sanatatea ta decat pierce-ul.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

In nici un caz sa nu-ti faci tu, mergi la un salon specializat.

cami
| cami a răspuns:

Stii cum este asta? Adica doar de moment. Sunt tare daca am cercel in limba...oh go on
Dar dupa? Daca poti pati ceva, dupa ce o sa faci? Asa ca mai bine schimba-ti planul. Pune-ti in ureche.winking

Laur
| Laur a răspuns:

Ca-ti nimereste un vas nici nu e asa mare problema, dar iti poate leza nervul si ramai cu limba paralizata. Riscul asta exista si daca ti-l face cineva cu experienta (e mai mic, dar exista).

| Kyky a răspuns:

Cel mai potrivit ar fi sa mergi la un salon unde este o persoana specializata in asa ceva, nu te lasa pe mana oricui. Dai un ban, dar macar stii ca acea persoana stie exact ce face.
Succes! happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si la salonul din spatele complexului nu stii cam la ce pret?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci eu mi-am bagat pierce in limba si cand am pierce e totul ok. Iar cand il dau jos nu imi mai simt limba. Nu stiu de ce. Eu mi l-am facut la un medic unde si el a facut prima data in viata lui asa ceva. Deci nu stiu.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sincer, eu mi-am pus pierce acum vreo 3 zile, fumez cum fumam si inainte si am baut lapte din a 2 a zi si n-am nimic. Deci naiba, depinde de organismul fiecaruia. Nici macar nu l-am dat la salon specializat ci intr-un club.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna. Am trecut prin asa ceva si vreau sa va spun parerea mea. Mi-am pus pierce in limba la o tipa care stiam ca mai punea. Nu a durut prea tare cand l-a pus, dar dupa a fost groaznic. Nu puteam manca pentru ca aveam limba umflata. In fine. Cand limba era umflata mi-a acaparat biluta de jos si pur si simplu a intrat in carnea limbii. Nu m-am alarmat. Timpul a trecut si nu am dat importanta. Intr-o zi mi-a cazut tija si biluta de sus. happy Foarte tare. Am ramas cu bila aia de jos, care era incarnata, inauntru. Nu am dat importanta. Timp de un an de zile am facut mici infectii. Cand nu am mai suportat, am mers la un chirurg care m-a bagat pe masa de operatie. A taiat limba si a scos biluta. Am avut limba umflata vreo saptamana si a durut groaznic. Pe foaia de externare a scris "abces lingual cu extragere de corp strain metalic". Fain, nu?

Sfaturi:
Nu va puneti pierce in limba decat la un salon specializat.
Cautati un pierce mai scump pentru ca este de calitate. Eu m-am trezit cu biluta aia de jos ruginita, desi stiam ca e din titan. Pe naiba.
La fiecare mica inflamatie mergeti la doctor.
Pastrati igiena limbii.
Nu uitati ca un pierce in limba purtat mult timp poate provoca cancerul lingual.

G.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu era sa ma inec cu propriul sange...cum zicea kitty. Nu stiu daca cel care mi-a facut a atins vreo vena, adica cred ca da.laughing Dar eu simt inca si inca am pierce in limba (dupa 1 an). happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am pierce in limba, l-am facut acasa la cineva, tipa are experienta pentru ca a mai facut, sterilizat tot. Si pentru durere luati xilina, nu am simtit decat cum acul a iesit pe partea cealalta happy si dupa ce a trecut amorteala limbii a inceput sa piste un pic. Deci nu aveti de ce sa va temeti "ca vai ca doare". Cu mancatul e putin mai nasol pana se vindeca. As avea si eu o intrebare, cam in cat timp se vindeca?

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti incerca sa iti cumperi unul de pe www.mecosteel.com, am vazut ca acolo sunt mai multe modele si sunt si ieftinache;)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hai ca mie mi se pare super. Pune-ti ca si eu am si nu-mi pare rau.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am pierce in limba de o luna. Ce pot sa zic... e super, dar o saptamana a fost alba si umflata, de mancat nu poti ca te doare. Dar merita zic eu happy. Daca vreti sa-l dati fara sa stie parintii sa stiti ca nu tine...eu sunt exemplul. Din cauza ca se umfla si din astea devii sasait si vb aiurea si se prindhappy Mult succes.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hei, stati linistiti eu am pierce in limba de 3 zile. Am inteles ca primele 5 zile ai limba umflata si te doare cand mananci. Eu mananc, fumez beau si nu mi s-a intamplat nimic pana acum. Cel mai bine e sa iti pui sare pe limba imediat dupa ce-ti pui pierce-ul. Bine asta daca suportirolling on the floor si app mi l-am dat singur tot ce este sa fii si tu atent unde iti bagi flexura in *** sa nu o bagi ca ratatul/a pe mijloc. Dar mai bine nu va mai zgarciti de 800 de mii si duceti-va la un salon. Si app nu pot sa aiba toate persoanele pierce in limba depinde de organism poate si acolo sa ti se intample cevahee hee

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am pierce-ul de aproape 4 ani! Nu am avut nici o problema pana acum! Schimb frecvent pierce-ul. Mai las limba libera 1-2 pe luna cate 2 zile si ma clatesc cu ceai de musetel! Nici o problema nu am avut pana acum! Precizez am avut niste problema cu parintii la inceput si l-am dat jos si mi-am dat gaura singur inapoi in oglinda. Desi nu e indicat, nu se moare atat de repede! Si venele de sub limba contin sange rau. Deci scoateti-l afara ca nu dati coltu!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu mi-am dat singur. Si nu am nici pana acum nimic. E foarte usor. Am dat si la altii si nu mi-a reprosat nimeni ca i s-a intamplat ceva. [Popica]

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mnah sa va zic eu ceva rolling on the floor am 13 ani si am pierce in limba dar m-au prins parintii. Mi l-a facut un baiat si l-a pus calumea fara sa-mi amorteasca nici o bucatica din limba. Si cu riscurile astea, astea-s prostii mari. Eu am intrebat-o pe profa de bio si o zis ca iti curge sange atat tot. Mi-a mai zis ca doar nervul ala sa nu-l palesti ca ti se paralizeaza limba. Acum vreau sa-mi bag iar, dar mi-e frica, nu stiu de ce! Cine se mai pricepe in chestiile astea id contactati-ma plz.big grin A da si eu am baut lapte si am mancat iaurturi si smantana a4 zi si n-am patit nimicstraight face

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am si eu pierce in limba de 3 zile, a inceput sa se mai dezumfle, dar sunt putin sasait dar stati linistiti nu cred ca patiti nimic daca o sa va spalati dupa fiecare masa pe dinti si sa va clatiti cu ceai de musetel. E nasol cu mancatul ca doar supe poti sa mananci laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu cum e sa-ti faci pierce singur, dar te-as sfatui sa mergi la un salon sau macar la cineva care a mai facut.
Intr-adevar am auzit si eu de faptul ca nu ar trebui consumate lactate.
Si eu am pierce de 2 zile. E a 2a ora cand il pun. Prima data l-am tinut doar o saptamana ca l-am aratat lu` sora mea si m-a pus sa-l dau jos.
Acum l-am pus si inca nu am mancat blushing Adica acum pap crenwursti... mai tarziu ies la o ciorba credbatting eyelashes Sper sa fie bine.
:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu te supara te rog. Ti-o zic prieteneste, mai bine sa nu iti pui pierce. Chiar nici la salon. Toata lumea greseste si daca o sa-ti nimereasca o vena din limba iti pot pierde gustul.

Alte răspunsuri